Vydařený vinařský závěr roku. Bodovaly Znovín Znojmo, Habánské sklepy, Vinné sklepy Skalák i Bohemia Sekt

Moravští a čeští vinaři se s letošní sezónou vinařských soutěží rozloučili ve velkém stylu. Z největší soutěže vín v teritoriu Blízkého východu s názvem Terravino Mediterranean International Wine And Spirits Challenge si přivezli absolutního šampiona a k tomu krásných 32 medailí. Další medaile přidali i z americké San Francisco International Wine and Spirits Competition.

Titul absolutního šampiona (Grand Champion) získal v Izraeli sekt Louis Girardot Brut 2019 od společnosti Bohemia Sekt, která k tomu přidala za své sekty ještě 3 velké zlaté a 2 zlaté medaile. Jedná se tak zároveň o významný úspěch pro tuzemské sekty. Celkem si moravská a česká vína rozdělila 5 velkých zlatých, 20 zlatých a 7 stříbrných medailí. Titul za nejlepší mladé víno ze sklizně 2022 TERRAVINO SUPERNOVA 2022 YOUNG WINE obdržely Vinné sklepy Skalák za Solaris Bujaré 2022 pozdní sběr.

Sekty z Moravy a Čech jsou stále úspěšnější

„Letos se Terravino konalo po pauze, způsobené covidovou pandemií, ve velmi pozdním termínu, na samém začátku svátku světel Chanuka. Venkovní teploty v Jaffě šplhaly k neobvyklým třiceti stupňům a u nás byla sněhová kalamita,“ přiblížil JUDr. Luboš Bárta, který předsedal mezinárodní jury a dodal: „o to víc jsme si užili výborně připravenou soutěžní degustaci a na závěrečném galavečeru ve vzdušném pavilonu na břehu moře i skvělý a nečekaný úspěch našich vín! Myslím, že výsledky mohou být dobrým vodítkem, co pořídit na vánoční nebo novoroční přípitek.“

V 17. ročníku soutěže Terravino, konané v izraelském Tel-Avivu/Jaffě, hodnotili porotci přes 600 vín ze 12 zemí světa, z toho 84 moravských a českých. Víno z České republiky se šampionem stalo již osmkrát v historii této soutěže. Je to ale teprve druhé šumivé víno s titulem Grand Championa, před ním se to před dvanácti lety zdařilo pouze prémiovému šampaňskému Palmes d´Or z vinařství Nicolas Feuillatte.

V San Franciscu se dařilo Agropolu i Znovínu

Závěr roku 2022 přinesl ještě jednu, a ne zrovna malou, medailovou radost pro moravská a česká vína. Z nejslavnější a nejvýznamnější americké soutěže vín San Francisco International Wine and Spirits Competition si naši vinaři odvezli neuvěřitelných 98 medailí, z toho 4 velké zlaté, 23 zlatých, 50 stříbrných a 21 bronzových. Dvě velké zlaté medaile si připsalo vinařství AGROPOL Mikulov, po jedné pak Znovín Znojmo a Habánské sklepy. Tato medaile se uděluje jen velmi málo vzorkům, které obdrží zlatou medaili od všech členů poroty a tato vína pak patří mezi nejlepší vína na světě.