Ze 120 výčepů ve znojemském pivovaru teče víno!

Největší degustační místnost se systémem By the Glass v České republice najdete od začátku října v centru Znojma. Jedná se o nově otevřenou Enotéku znojemských vín společnosti Vinotrh.cz. Ochutnat zde může přesně 120 vín, která pochází výhradně od vinařů ze Znojemské vinařské podoblasti. 

Enotéka vznikla renovací nevyužitých prostor části bývalého pivovaru Hostan na Hradní ulici. Součástí oprav byla i demolice novodobé zdi mezi pivovarem a jižní přístupovou cestou ke známé Rotundě sv. Kateřiny. Právě zde v bezprostředním okolí Enotéky vznikne již pro nadcházející turistickou sezonu 2020 venkovní posezení s úchvatným výhledem na historické jádro města. Architektonické řešení prostoru Enotéky pochází z dílny architektonické kanceláře Chybik + Kristof. Ve vstupní části zaujme neobvyklým designem víceúrovňové kavárny. Prostor vlastní místnosti Enotéky navíc nabízí další možnosti využití, zejména ve spojitosti s kulturními akcemi.

Vínomaty vás překvapí komfortní obsuhou

Otevřeno bude celoročně, a to každý den, v pátek a sobotu dokonce až do půlnoci. Vína jsou podávána u nás netradičním způsobem, a to vinnými automaty se systémem By the Glass® („po skleničce“). Samoobslužný systém nabízí volbu ze tří možností degustačního množství ve třech cenových hladinách. Kartu pro obsluhu strojů mohou návštěvníci zakoupit přímo v Enotéce. Víno je v prodeji také po lahvi, a to ve stejné ceně jako ve sklepě konkrétního vinaře.

Je libo ledové, autentické nebo prostě jen veltlín?

Zajímavé je i řešení vlastní nabídky vín. Ta je rozdělena do tří části. Hlavní částí je stálá expozice 70 vzorků vín, která svou odrůdovou skladbou kopíruje profil Znojemské vinařské podoblasti. Nejčastěji jsou zde zastoupena vína odrůd Veltlínské zelené, Sauvignon a Ryzlink rýnský. Důležitou roli hrají v nabídce také vína bílých aromatických odrůd, která ke Znojemsku neodmyslitelně patří. Enotéka však nezapomíná přestavit i méně známé odrůdy jako je Rotgipfler nebo Veritas, což je navíc odrůda vyšlechtěná přímo na Znojemsku. V nabídce najdete víno ledové, slámové, víno autentické nebo likérové, víno z ikonické vinice Šobes nebo víno vyrobené metodou sur-lie či zakvášené kvasinkou z vinice. 

Další částí je tzv. tematická nabídka vín, která čítá 30 vzorků. Vína v této části budou během roku několikrát obměněna, a to podle aktuálních témat sezony nebo témat ve vinařském světě. Jako první téma zvolili v Enotéce vína s vysokým bodových hodnocením ze srpnové Nominační výstavy vín Národní soutěže vín pro Znojemskou vinařskou podoblast. V tomto výběru tedy můžete ochutnat vína, která jsou v přímém boji o postup do jubilejního Salonu vín České republiky 2020. 

Poslední části nabídky je 20 vín, které najdete ve vstupním prostoru kavárny. Jedná se o tzv. aktuální nabídku. Aktivní a častá obměna vín v tomto sektoru bude jistě lákat návštěvníky k další návštěvě. Už začátkem září zde například budou moci ochutnat první mladá vína ročníku 2019. 

více na: http://www.vinotrh.cz/enoteka