Znojmo zazářilo dvojmo. Dvojnásobný úspěch VOC Znojmo v soutěži Vinařství roku.

Blahopřání právem náleží znojemským vinařům. Vinařství Piálek & Jäger a vinařství LAHOFER si odvážejí ocenění z prestižní soutěže Vinařství roku 2020 za vítězství ve svých kategoriích. 

Do nejvyššího kola této jedinečné vinařské soutěže postoupilo devět finalistů, vždy tři kandidáti v každé ze tří kategorií. Tím ovšem boj neskončil, právě naopak. Odborná komise zamířila do vinařství všech finalistů, aby přímo na místě posoudila, nakolik splňují soutěžní kritéria, od samotného vína a jeho prezentaci přes image, marketing a zásluhy o obor jako takový až po stav vinohradu. 

Jaroslav Jäger

„Fenomenální úspěch znojemských vinařů, máme hned dva vítěze. Obě vinařství mají nejen skvělá vína, která sklízí úspěchy na soutěžích, ale i svoji přidanou hodnotu. LAHOFER mimo jiné prezentuje jedinečnou architekturu v podobě vinařství i vyhlášené Enotéky, kterou po otevření návštěvníci berou útokem. Vinařství Piálek & Jäger vedle krásného vinařství nabízí zážitkovou gastronomii. Pro získání titulu v soutěži nestačila jen kvalita vína, ale i skutečnost, jak jednotlivá vinařství svým podnikáním přispívají k pozvednutí, rozvoji a modernizaci oboru v daném roce. A Znojemsko si tak významný úspěch zaslouží. Opět o nás bude slyšet,“ říká předseda VOC Znojmo František Koudela. 

Jaroslav Jäger a Kamil Piálek

„Těší mě, že dlouhodobě patříme mezi špičku mezi moravskými vinaři, a to především ve spojení s gastronomií. Svědčí o tom spousta ocenění ze zahraničí a také úspěchy suchých vín. Naším želízkem v ohni je hlavně osobitost vinařství od vlastních návrhů etiket, designu sklepů a prezentací až po samotná originální vína. Přistupujeme k práci osobně a autenticky, proto nebylo potřeba se zvlášť připravovat. Získat tak významné ocenění je pro nás odměnou za veškeré naše úsilí a odvedenou práci,“ dodává Kamil Piálek.

Daniel Smola

Vítězství v soutěži Vinařství roku 2020 znamenalo pro LAHOFER završení rozporuplného vinařského ročníku. „Extrémně se v něm střídalo dobré i špatné. Z toho dobrého bych vyzdvihnul otevření nového vinařství, které se díky zajímavé architektuře a bohatému kulturnímu programu rychle stalo cílem návštěvníků nejen ze Znojemska, ale i z celé země. Navíc nám z výrobního hlediska umožnilo pustit se do technologických novinek, jako je nazrávání vína v betonových tancích, dřevěných sudech a kvevri nádobách. Do té doby jsme vše vyráběli výhradně v nerezových tancích. Ve vinicích jsme sklidili o 36 % více suroviny než o rok dříve. Naopak jednoznačným a výrazným negativem byla vládní opatření v souvislosti s koronavirovou pandemií. Přišli jsme nejen o významnou část tržeb za prodej vína, ale i o pořádání spousty firemních a soukromých akcí v novém vinařství,“ shrnul obchodní a marketingový ředitel Vinařství LAHOFER Daniel Smola. Toho potěšily i další úspěchy. „Vítězství v soutěži Vinařství roku stavíme jednoznačně na vrchol našich úspěchů za nasazení v loňském roce. Velmi potěšující je i zisk třech zlatých medailí za vína zařazená mezi sto nejlepších v Salonu vín České republiky pro rok 2021 nebo ocenění v podobě velké zlaté medaile z mezinárodní soutěže Concours Mondial de Bruxelles,“ doplnil Smola.

vinařství Lahofer

VOC Znojmo, založené v roce 2009, je prvním apelačním systémem v České republice, a představuje tak revoluční krok, který klade velký důraz na terroir, tedy označování vín podle místa původu. Vína VOC Znojmo sjednocuje mimořádná aromatičnost vín, způsobená střídáním studených nocí a teplých dnů v době zrání hroznů, což má velký vliv na tvorbu aromatických látek. Právě díky těmto podmínkám jsou vína z okolí Znojma velmi výrazná a dobře rozpoznatelná.

Značka VOC garantuje chuťově plná a aromatická vína z ověřených oblastí Znojemska. Zkratka VOC znamená „vína originální certifikace“. Do systému VOC Znojmo jsou zařazeny tři pro Znojemsko nejtypičtější odrůdy: Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. 

-redakce-