100 nejlepších moravských a českých vín

Valtice – Salon vín České republiky představuje kolekci 100 nejlepších moravských a českých vín pro rok 2020, která uspěla v konkurenci téměř 2400 vín. Od čtvrtka 6. února budou tato vína po celý rok prezentována ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku. V kolekci samozřejmě nechybí ani letošní absolutní Šampion – Rulandské modré, 2017, řada EGO, výběr z hroznů, číslo šarže 7235 ze Zámeckého vinařství Bzenec.

Slavnostní vyhlášení všech držitelů prestižního titulu „Zlatá medaile Salonu vín ČR 2020“, a tedy i složení degustační expozice, vítězů jednotlivých kategorií a nejlepší kolekce proběhne pro vinaře a pozvané hosty 5. února ve Valticích. Odborní degustátoři z řad vinařů, sommelierů, enologů a dalších vinařských profesionálů rozhodli také o vítězích jednotlivých kategorií:

  • V kategorii bílých suchých a polosuchých vín porota ocenila Rulandské bílé, pozdní sběr, 2017, č. šarže 7116, Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.
  • V kategorii bílých polosladkých vín porota nejvýše ohodnotila Rulandské šedé, výběr z hroznů, 2017, č. šarže 7371, ZNOVÍN ZNOJMO, a.s.
  • Jako nejlepší v kategorii bílých sladkých vín porota ocenila Chardonnay, výběr z hroznů, 2017, č. šarže NV265, NOVÉ VINAŘSTVÍ, a.s.
  • V kategorii růžových vín a klaretů uspěla Frankovka rosé, pozdní sběr, 2018, č. šarže 76/18, Víno Rakvice s.r.o.
  • Nejvyšší ocenění, tedy titul Šampiona a vítězství v kategorii červených suchých a polosuchých vín se stalo Rulandské modré, výběr z hroznů, 2017, č. šarže 7235, Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.
  • V kategorii jakostních šumivých vín si nejvyšší ocenění vysloužilo víno Chateau Bzenec brut, jakostní šumivé víno s.o., 2015, č. šarže 16027C, CHATEAU BZENEC, spol. s r.o.
  • Cenu za nejlepší kolekci vín získala společnost Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.

„Dvacetiletá tradice, počet přihlášených vzorků, unikátní trojkolový systém hodnocení, pečlivý výběr proškolených degustátorů a profesionální chemické analýzy hodnocených vín jednoznačně činí ze Salonu vín – národní soutěže vín nejprestižnější soutěž vín u nás,“ sdělil Ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra, které soutěž organizuje a dodává: „Zájem o soutěž nejenom ze strany vinařů, kteří se se svými víny soutěže účastní, ale také následně ze strany návštěvníků degustační expozice neustále roste. To nás zavazuje k tomu, abychom stále hledali nové cesty, jak v tisících moravských a českých vínech najít vždy ta nejlepší.“

O vínech v Salonu vín 

V expozici Salonu vín budou prezentována vína oceněná zlatou medailí Salonu vín ČR.

Dle statutu soutěže bylo do kolekce vybráno 64 bílých vín, z nichž 38 bylo suchých, 15 polosuchých, 8 polosladkých a 3 sladká. Dále 32 červených vín, z nichž bylo 30 suchých, a 2 sladká. Počet doplňují 2 růžová vína a také 2 jakostní šumivá vína.

Nejúspěšnějšími odrůdami letošního ročníku se staly Ryzlink rýnský s 20 zastoupeními, dále Rulandské modré s 9 a Ryzlink vlašský s 8.

Nejčastěji se v letošním Salonu vín setkáme s ročníkem 2018 se 36 víny, dále ročníkem 2017 s 34 víny, ročníkem 2015 s 18 víny a ročníkem 2016 s 11 víny. Nejstarší víno v letošním Salonu vín je z roku 2009.

Vinařství s největším počtem úspěšných vín jsou VINSELEKT MICHLOVSKÝ, a. s. a Zámecké vinařství Bzenec s.r.o. shodně s 10 víny. 

Mimo to jsou formou krátkodobých prezentací představovány vína s oceněním „Stříbrná medaile Salonu vín“, vína oceněná na zahraničních soutěžích, mladá, růžová vína atd. Součástí expozice je také Síň slávy vinařství ČR.

O soutěži a Salonu vín ČR

Do úvodních kol soutěže, hodnotících vína ve vinařských podoblastech Velkopavlovické, Mikulovské, Slovácké a Znojemské a z vinařské oblasti Čechy, se přihlásilo rekordních téměř 2400 vín. Z těchto vín postoupilo 1479 vín od 202 vinařů do prvního celostátního kola soutěže. Do druhého – finálového kola postoupilo 400 finalistů, ze 126 vinařských firem, ze kterých porotci vybrali 100 nejlepších vín České republiky, která obdržela titul „Zlatá medaile Salonu vín ČR 2020“. Vína ve druhé dvoustovce obdržela stříbrnou medaili. Porota zároveň vybrala absolutního Šampiona soutěže, vítěze kategorií a nejlepší kolekci.

Na odborné hodnocení soutěže navazuje stálá veřejná degustační expozice vín Salonu vín ČR. Každý rok je tu prezentováno sto nejlepších vín oceněných zlatou medailí. Nachází se ve sklepních prostorách Státního zámku Valtice a od února do prosince daného roku jsou zde vína k dispozici k ochutnání. Návštěvníci si mohou vybrat z několika typů degustačních programů vč. unikátní tzv. „volné degustace“, programů řízených sommelierem a individuální degustace z prezentačního automatu. Vína je také možné v omezené míře zakoupit. Každoročně některý z degustačních programů absolvuje přes 22 000 návštěvníků.

Výběr degustátorů a systém hodnocení

V komisích soutěže každý rok zasedají naši nejlepší degustátoři – držitelé mezinárodních degustačních zkoušek podle norem ISO, kteří jsou spolu s moderním počítačovým systémem, vícekolovým hodnocením a garancí Svazu vinařů ČR zárukou objektivity a výběru skutečně nejlepších vín z Moravy a Čech. Hodnocení probíhá u tzv. kulatých stolů a pomocí 100bodového systému Mezinárodní unie enologů a Mezinárodní organizace pro révu a víno (O.I.V.). Salon vín – národní soutěž vín je také jedna z mála soutěží, které systémově provádí kontrolní chemickou analýzu souladu deklarovaných a skutečných parametrů vína. Zároveň je Salon vín – národní soutěž vín suverénně nejpřísnější soutěž v České republice.

Tradice a význam soutěže

Salon vín – národní soutěž vín ČR je nejvyšší a největší soutěží vín v ČR. Pořádá ji Národní vinařské centrum, o.p.s. za podpory Vinařského fondu a má oficiální garanci profesní svazové organizace – Svazu vinařů ČR. Ročník 2020 je již jubilejním 20. ročníkem.