Objevovat sousední Rakousko je vzrušující v každé roční době, ale toulky dolnorakouskou vinařskou krajinou mají právě v tomto čase zvláštní kouzlo. Nabízíme vám TIP NA VÝLET, který máme doslova za humny.
Stromy a vinice zbarvené podzimními barvami, krajina po sklizni se pomalu chystá k zimnímu odpočinku a milovníci vína už se těší na chuť nového ročníku. Na kolo vyrážejí spíš jen skalní cyklisté, ale ani procházky v téhle době nemají chybu. Je totiž příjemné trochu zpomalit. Užít si paletu odstínů podzimního listí, vůni zorané země, klid. Čas, kdy hlavní turistický nápor léta odnesly poslední teplé paprsky a ještě nás neatakuje advent, sice krásný, ale často prostoupený shonem a nervozitou.
Na podzim si můžete ve spojení s lahodným dolnorakouským vínem vychutnat v oblasti jen kousek od našich hranic i spoustu dalších dobrot.
Dolnorakouský podzim má tradici od roku 1996 a nabízí řadu tématických akcí spojených s tímto ročním obdobím a sklizní. A vzhledem k tomu, že je zdejší kraj domovem vína víc než čtyři tisíce let, je jasné, že tu moc dobře vědí, co k němu chutné nejlépe. Třeba místní bramborové speciality v rámci oslav brambor, nebo pokrmy z právě vyloveného kapra ze zdejších rybníků. U příležitosti výlovů se můžete naučit ryby i kuchat a vařit, připraven je vždy i zajímavý doprovodný program.
Výdobytky přírody totiž zavdávají další důvod, proč se bavit a veselit. A někdy i poučit: například dřínek byl dříve i u nás populární surovinou pro výrobu marmelád, či likérů, dnes už téměř zapomenutou. Jak skvěle chutná si v Dolním Rakousku můžete užít u příležitosti slavností dřínku
Poysdorf: Co se jednou zastavit?
Příhraniční obcí Poysdorf často pouze projíždíme a pokračujeme dál do vnitrozemí Rakouska. Ale možná to znáte z houbaření, okrajem lesa proběhnete, abyste byli co nejdřív uvnitř, což dělá 90 % houbařů, přitom když se pořádně rozlédnete, už tady nasbíráte plný košík. A podobné je to i s tímhle malebným městečkem zhruba 10 km od našich hranic (asi 16 km od Mikulova).
Dobře ho znají moravští vinaři, každý rok se tu totiž odehrává největší regionální přehlídka vín vinařské oblasti Weinviertel: Weinparade Poysdorf a soutěže se v hojném počtu účastní i moravští vinaři. Letos v červnu tu soutěžili s více než dvěma sty vzorků a domů si přivezli téměř padesátku zlatých a 85 stříbrných medailí.
Oblíbili si jej golfisté. Podle plánů Keitha Prestona vzniklo v půvabně zvlněné vinařské krajině 18 jamkové hřiště a 4 jamkové tréninkové hřiště pro veřejnost. Služeb tohoto příjemného golfového areálu si v Poysdorfu s oblibou užívají i čeští turisté, symbióza okouzlující přírody, vzrušujícího sportovního zážitku a výborného vína je dokonalá.
Kouzlo vinařských uliček
A samozřejmě Poysdorf – severní bránu do regionu Weinviertel, znají i milovníci vína. Koho baví historie, užije si zejména zdejší sklepní uličky, doproučujeme Radyweg a Gstetten, s ukázkami starých lisů, lisoven, s historickým vybavení sklepů. V obtí starých akátů působí malebně a romanticky.
Kdo raději ochutnává, pak samozřejmě nemůže minout místní Veltlínské zelené. Weinviertel DAC mu propůjčuje i zajímavou kořenitost bílého, zeleného i černého pepře, šťavnatou ovocnost a specifickou svěžest.
A kdo ocení obojí – ochutnávky i zážitky, nesmí opominout Vinoversum, zdejší turistické a vinařské centrum zároveň. V průběhu roku se v jeho režii konají nejrůznější akce a slavnosti, od festivalů, přes výstavy, tématické prohlídky až po slavnosti v Heurigen. Najdete zde nabídku otevřených sklepů, každý týden můžete ochutnat vína některého z místních vinařů, v sezóně od jara do podzimu i rozsáhlé expozice Svět vína a hrozů či Schlumberggerův svět sektu. Mimochodem, sklepní uličky si dokonce můžete projet i na traktoru.
Weinmarkt jako průřez regionem
Oblíbenou zastávkou milovníků vína, bez ohledu na roční dobu, je ovšem Weinmarkt Poysdorf. Nabízí vína tří desítek zdejších vinařů a vždy je zde k ochutnání nejméně 30 vzorků vín. Můžete si tak udělat přehled o oblasti, stejně jako průzkum, co si nejlépe nakoupit do domácího sklípku. Na jeden vzorek si připravte jedno euro a můžete chutnívat, seč vám síly dovolí.
Počítejte s tím, že na výběr zde budou hlavně bílá vína, zejména již zmiňované Veltlínské zelené, z plochy 1 350 ha zaujímá zhruba třetinu. Ale ani milovníci červených vín nepřijdou úplně zkrátka, nejpěstovanější modrou odrůdou je zde Zweigelt. A protože zdejší kraj proslul i výrobou sektů, někteří vinaři dodnes pěstují rozny pro nejvýznamnější rakouské výrobce šumivých vín. I proto platí, že většina hroznů, které se používají pro výrobu rakouských sektů, pochází právě z okolí Poysdorfu.
Eisenhuthaus, bydlení u vinaře
A komu den nestačí, může si pobyt prodloužit. K tomu si užít řadu pochoutek skvělé místní gastronomie a nahlédnout i do vinařství. Zrenovovaný renesanční dům z roku 1540 Eisenhuthaus v srdci Poysdorfu představuje nejen zajímavé místo k setkávání, které žije kulturou i vínem, ale také možnost poklidného a stylového ubytování přímo u vinaře, což je jeden z posledních trendů vinařské turistiky jak v Rakousku, tak i u nás.
Eisenhuthaus ovšem nabízí i propojení různých dob a stavebních slohů – nádherné historické stavení skryté za moderní fasádou je totiž zrekonstruované citlivě a zároveň v moderním duchu a tak si hosté mohou užívat výjimečného genia loci tohoto místa. Ovšem ve zdejší nabídce je toho mnohem víc.
Ke spokojenosti jistě poslouží čerstvé pečivo z hotelové pekárny či dortík z útulné kavárny s atraktivní nabídkou nápojů i sladkostí. Součástí objevtu je také vinný šenk s typickou nabídkou rakouské Heurige a kdo chce, může si přímo zajít do vinařství Family Rieder Veltlinerhof, majitele objektu.
Jejich podnik nabízí čistá a krásně pitelná vína zrozená z 260 let trvající vinařské tradice. Půdy jsou tu sprašové a hlinité, rozdíly teplot mezi dnem a nocí výrazné, obojí poskytuje ideální podmínky vyzrát hroznům veltlínu tak, aby vína měla tpickou pepřovitost a ovocnost. Dostatek slunečního svitu a lehký větřík provětrávající vinice dává ovšem prostor i dalším odrůdám dokonce i modrým hroznům Merlotu.