Voňavá zlatavá pečínka vytažená z trouby, to je nejvíc. A husa? Ta voní přes tři ulice. Nejlepší je domácí a hlavně spláchnutá mladým červeným.
Křupavá, medově zabarvená, okmínovaná kůžička, jemné křehké maso, kousek pečeného jablka, které zaručilo při přípravě, aby se husa nevysušila a pak i přidá na chuti, pořádná porce červeného zelí, k dokonalosti schází už jen bramborový, karlovarský, nebo jiný domácí knedlík. Ještě zalít trochou výpeku, nebo částí odebraného sádla a vše pak spláchnout mladým červeným vínem s pěknou kyselinou, aby dobře vytrávilo.
Mladá dobře vykrmená a dozlatova upečená husa dřív přicházela na stůl mnohem častěji než nyní. Dnes si ji spojujeme hlavně se svatomartinskou tradicí a oslavami prvních vín, ale i podle dalších zvyklostí bychom si ji měli dopřát častěji. Na stůl patří totiž také na Štěpána o druhém svátku vánočním, kdy končí vánoční půst a začíná veselí. A tradice je tradice. Občas se vyplatí je dodržovat, ne?
POMALU PEČENÁ HUSA S JABLKY
Suroviny:
1 mladá husa (cca 6 kg), sůl, kmín, černý pepř, několik snítek tymiánu, med, dvě až tři jablka a můžete k nim použít třeba i kdouli, 3 dcl červeného vína na podlití. Menší hlávka zelí, 2 cibule, 2 lžíce husího sádla, 100 ml červeného vína (nejlepší je portské), čerstvý pepř, mletá skořice, bobkový list, kousek zázvoru, badyán, hřebíček, jablečný ocet, 1 lžíce třtinového cukru, 1 lžíce polohrubé mouky na zahuštění (nebo nastrouhaný perník)
Postup:
Omytou, očištěnou a osušenou husu dobře prosolíme vně i zevnitř, okmínujeme, vložíme do pekáče a necháme den v lednici odležet. Druhý den vložíme do husy snítky tymiánu, dvě jablka rozkrojená na půl, maso tak zůstane šťavnaté. Husu svážeme potravinářskou nití, aby držela pohromadě, křídla můžeme připevnit ještě párátky. Lehce podlijeme vínem (budeme-li sbírat sádlo, pouze trochou vody) a dáme ji na půl hodiny do trouby rozehřáté na 200 °C. Pak snížíme teplotu na 150 °C a buď přiklopíme a pečeme cca 3–5 hodin (dle velikosti husy), nebo necháme odklopenou, ale doba se prodlouží. V polovině pečení husu obrátíme prsy nahoru. Tehdy můžeme slít i čiré sádlo a teprve začít podlévat vínem. Poslední hodinu je třeba péct husu odkrytou a pravidelně ji podlévat, aby byla kůžička zlatavá a křupavá. Když husa začne růžovět, potřeme ji medem, kůže bude zlatavější. Ke konci ještě krátce zvýšíme teplotu, aby povrch krásně křupal. Mezi tím si připravíme zelí. Nakrájíme cibulku, zpěníme ji na sádle a když zesklovatí, přidáme zelí a chvilku restujeme. Pak podlijeme vínem, přidáme koření, cukr, ocet, promícháme a dusíme pod pokličkou, aby se chutě propojily. Za pár minut zelí ochutnáme, případně dosolíme, dosladíme či dokyselíme. Také zkontrolujeme konzistenci, chceme, aby zelí zůstalo trochu křupavé. Pár minut před dovařením vyndáme větší koření, můžeme případně zahustit. Husu podáváme s knedlíkem či lokšemi.