CARNUNTUM DAC: Rakousko má čtrnáctý vinařský region s ochrannou známkou původu

Vinice v Höfleinu, zdroj: AWMB/Marcus Wiesne

Kdysi jedno z významných center severního pohraničí Římské říše, v době železné opony zapomenutý kraj. Dnes populární vinařský region jehož kvalitu a typičnost vín chrání nejnovější DAC.

Vinařský region v okolí města Carnuntum je z dolnorakouských vinařských oblastí je položen nejjižněji. Ráj požitkářů táhnoucí se romantickou krajinou východním směrem jen nedaleko od Vídně až k hranicím se Slovenskem. Ačkoli kdysi měli římsští vojáci v oblibě mnohem víc bílé, než červené víno, zdejší kamenité, těžké půdy s jílem, spraší, pískem a štěrkem poskytují skvělé podmínky právě pro modré odrůdy. Označení nejnovjšího čtrnáctého DAC tak mohou nést v rámci tří kvalitativních úrovní vína odrůd Chardonnay, Rulandské bílé, Veltlínské zelené, Zweigeltrebe a Frankovka.

Šéf AWMB Willi Klinger

Willi Klinger, generální ředitel rakouské rady pro marketing vína (AWMB), shrnuje: ‘S nařízením nového regionu DAC, který je nyní uzákoněn, se Carnuntum také vydává na úspěšnou cestu marketingu založeného na původu. Vinařům se podařilo vypracovat profil, který nepochybně vyjadřuje a zprostředkuje vlastnosti svého regionu v červeném i bílém víně a zajistí ještě větší rozlišovací schopnost “.

Výrazná červená i typická bílá

Carnuntum se již nějakou dobu velmi dobře prezentuje svými výraznými červenými víny a robustními, dobře strukturovanými víny z bílých odrůd. Nové nařízení DAC stanoví, že všechna vína musí odpovídat aromatickému profilu „suché“ a červená musí mít obsah alkoholu nejméně 12%.

Carnuntum, posezení v heurigen; zdroj: Niederösterreich-Werbung

Vedle jednoodrůdových vín z vybraných odrůd se o označení DAC mohou ucházet i cuvée, ta však musí obsahovat lespoň dvě třetiny jedné z nich. To znamená, že cuvée mohou obsahovat až třetinu dalších schválených odrůd v rámci Qualitätswein (jakostní víno) – například v červeném víně jde o odrůdy Svatovavřinecké, Cabernet Sauvignon nebo Merlot.

Zavedená značka Rubin Carnuntum zůstane na místě souběžně s nařízením DAC a bude i nadále poskytovat záruku zvláštních a regionálně typických vín vyrobených z odrůdy Zweigelt.

Mapa všech aktuálních DAC; zdroj: AWMB

Třístupňové dělení

Region Carnuntum zahrnuje oblast 906 hektarů vinné révy a stejně jako regiony Steiermark, Kamptal, Kremstal a Traisental bude nadále provádět tříúrovňovou regulaci DAC: Gebietswein (regionální víno), Ortswein (víno z vesnic) a Riedenwein (víno z jedné vinice).

  • Gebietswein (Regional Wine, regionální víno) – běžná vína DAC odrážející rozmanitost odrůd i stylů dané oblasti.
  • Ortswein (místní víno) – typická vína z menších částí dané oblasti, uváděná do prodeje nejdříve po 15. březnu (bílá) a po 1. listopadu (červená) v roce po sklizni.
  • Riedenwein (víno z jedné vinice, tedy z jednoho “cru”) vysoce kvalitní vína z nejlepších vinic. Na trh přícházejí opět nejdříve od 15. března (bílá) a 1. listopadu (červená) následujícího roku.