GIMLET, drink ostrý jako… Ano, jako nebozez

koktejl ve sklence
Gimlet

KOKTEJL MĚSÍCE: Je to tak jednoduché, dvě složky a v tom správném poměru doslova dokonalost sama. Mistrovství harmonie, které z „nebozezu“ stvořilo ikonu.

„Posadili jsme se v koutě baru U Viktora a popíjeli koktail zvaný gimlet. ´Tenhle nápoj tu nemíchají dobře,´ řekl Terry. ´Stříknou tam trochu citronovky a ginu, přidají lžičku cukru a kapku hořké – a říkají tomu gimlet. Pravý gimlet je gin a Rosova citrusová šťáva, půl na půl a nic víc. Kam se na to hrabe martini!“ Takto představil Raymond Chandler detektivovi Philu Marlowovi v románu Loučení s Lennoxem klasický koktejl GIMLET.  

John Doxat, podle amerického časopisu Gourmet „zdaleka nejpřemýšlivější britský piják“, kladl zrod originální receptury do roku 1857. Podle něj to byl James Jackson, vyšší úředník East India Company, který spravoval ve vzdálené kolonii „území téměř stejně velké jako Wales“, kdo hostil jednou ve svém bungalovu jistého majora Sykese nápojem obsahujícím gin, čerstvou limetovou šťávu a něco cukrového sirupu (!). Jeho přípravu dokončoval přidáním malého množství vody, kterou – led neměl tehdy k dispozici – chladil v tykvi. Major se podivil nejprve skvělé chuti nápoje samého a hned poté zakroutil hlavou nad jeho jménem. Úředník se usmál a vysvětlil: „Říkám tomu Gimlet jako tomu truhlářskému nástroji, protože je ostrý jako nebozez.“

A takto míchám koktejl já:

3 cl gin

3 cl Rose´s Lime Juice

Do míchací sklenice na led dávkuji přísady. Promíchám a přes barové sítko nápoj naliji do vymražené koktejlové sklenky. Na její okraj umístím segment limety, aby drink působil svěžím dojmem.

Místo ginu je možné použít vodku, ale nikdy to nebude ono! A jak alternovat Rose´s Lime? Směsí čerstvé limetové šťávy a cukrového sirupu. Ale také to není úplně ono. A pak je tu ještě takový trochu zmatek. V The Savoy Cocktail Book je zaznamenán GIMBLET COCKTAIL (protřepou se ¾ ginu s ¼ limetové šťávy a do sklenky se přidá sodovka). Jak na něj Harry Craddock, barmanská hvězda třicátých let, přišel, zůstává záhadou…