Kam za dobrým vínem v září

Babí léto je v plném proudu a vinaři začínají prezentovat výsledky svého snažení. Pojďte si užít burčáku, dobrého jídla a folkloru do českých a moravských sklepů.

Výstava hroznů, burčáku a vína se koná jako doprovodný program Znojemského historického vinobraní od 14 do 17. září v sále Louckého Kláštera ve Znojmě.

14. – 17. září

Město: Znojmo

Místo: sál Louckého kláštera

Kontaktní osoba: Sdružení znojemských vinařů z.s.

Telefon: 515213145

E-mail: jaromir.cepicka@centrum.cz

www stránka: www.szv.estranky.cz

Tradiční třídenní slavnosti vína, se uskuteční o víkendu 15. – 17. září v historickém centru města Mělník. Mělnické vinobraní nabízí atmosféru tradičních slavností vína a krásného historického města na soutoku Labe a Vltavy. V průběhu slavností je pro hosty připravený bohatý doprovodný program na čtyřech scénách, kde si mohu vybrat z pestré nabídky dobových i současných hudebních vystoupení, pouličních divadel, šermířských soubojů a akcí pro děti. Připravená je také nabídka gastronomických specialit a řemeslných stánků, ale především výborné víno a burčák. Svou produkci nabídnou mělničtí i vinařství z českého regionu. Slavnost je také vhodnou příležitostí k prohlídce historického města, Zámku Mělník s vinnými sklepy ze 14. století, mělnického podzemí se středověkou studnou či kostnice.

15. – 17. září

Město: Mělník

Místo: historické centrum města

Kontaktní osoba: město Mělník

Telefon: 315635341

E-mail: info@vinobranimelnik.cz

www stránka: www.vinobranimelnik.cz

Znojemské historické vinobraní proběhne o víkendu 15. až 17 září v Městské památkové rezervaci ve Znojmě. Tato velkolepá historická slavnost, největší svého druhu nabídne rytířské turnaje, historické tržnice s ukázkami řemesel, vojenská ležení, uličku chudiny i bohatý multikulturní program na 12 scénách. Dominantou slavností je historický průvod městem a samozřejmě řada ochutnávek lahodných vín a burčáků.

15. – 17. září

Město: Znojmo

Místo: Městská památková rezervace

Kontaktní osoba: Znojemská Beseda

Telefon: 515300240

Telefon (alternativní): 515300243

E-mail: kalasova@znojemskabeseda.cz

www stránka: www.znojemskabeseda.cz

Bzenecké krojované vinobraní proběhne o víkendu 15. až 16. září. Tato vinařská událost je oslavou vína a lidí, kteří jej vyrábí, ať už pro radost, zálibu nebo prodej. Návštěvník zde může shlédnout mnohé pestré kroje Slovácka, zaposlouchat se do všudypřítomné lidové muziky hudců a samozřejmě ochutnat burčák a ročníková vína místních vinařů. Slavnost má již svůj zažitý řád, takže sobotní odpoledne patří dle zvyklosti slavnostnímu průvodu krojovaných městem, kterého se účastní také paní kněžna s doprovodem či bůh Bakchus obklopený nymfami. Lákadlem je jistě i přehlídka souborů, muzik a vystoupení pod širým nebem.

15. – 16. září

Město: Bzenec

Místo: sklepení a víchy, náměstí Svobody

Kontaktní osoba: město Bzenec

Telefon: 722183283

Telefon (alternativní): 518306411

E-mail: projekty@bzenec.cz

www stránka: www.bzenec.cz

Tradiční akce podzimu s atraktivním kulturním programem pro celou rodinu ve Valtickém Podzemí, Valtické Dýňobraní, se uskuteční v pátek 15. a v sobotu 16. září od 16 hodin. Připraveny jsou stovky dýní různých druhů a tvarů s možností vyřezávání na místě. Hosté mohou ochutnat vína Lednicko-valtického areálu, odrůdové burčáky i krajové a dýňové speciality valtického podzemí. Navštíví tradiční jarmark a připravená je i volba Miss Dýňobraní. V rámci doprovodného programu se mohou hosté například na velkolepý ohňostroj, který propukne přímo nad hlavami diváků.

15. – 16. září

Město: Valtice

Místo: Valtické Podzemí, Vinařská ev. č. 47

Kontaktní osoba: Lenka Dwořáčková

Telefon: 723600423

E-mail: info@valtickepodzemi.cz

www stránka: www.valtickepodzemi.cz

Víkendový podvečerní koncert s povídáním a hosty na terase vinařství Sonberk v Popicích se západem slunce a s nejkrásnějším výhledem na Pálavu, to je Sonberské (ne)vinné kulturní léto. Pomyslnou tečkou za letošním ročníkem bude v pátek 15. září od 19 hodin vystoupení kapely Hradišťan. Hradišťan je ojedinělé hudební seskupení české hudební scény, kterého kořeny sahají až do roku 1950. Od roku 1978 je uměleckým vedoucím Hradišťanu tvůrčí osobnost, houslista a hudební skladatel Jiří Pavlica. Zvuk Hradišťanu pracuje zejména s odkazem lidové tradice a jejím filozofickým přesahem. Překračuje hranice hudebních žánrů a spolupracuje s osobnostmi různých kultur celého světa. Základní vstupné je 390 Kč, vstupné a lahev Velkého Sonberku je 680 Kč a VIP vstup stojí 1300 Kč a zajišťuje vyhrazené sezení, víno, drobné občerstvení a vstup do zázemí vinařství.

15. září

Město: Popice

Místo: Vinařství Sonberk

Kontaktní osoba: Vinařství Sonberk

Telefon: 777630434

E-mail: sonberk@sonberk.cz

www stránka: www.sonberk.cz

Ochutnávka vín Ampelos se koná souběžně se znojemským historickým vinobraním 15. a 16. září v Mázhauz Ampelos ve Znojmě. V rámci akce hosté ochutnají 18 odrůd vín ročníku 2016 a burčák z Vrbosky. Ochutnávku bude po celou dobu doprovázet živá hudba.

15. – 16. září

Město: Znojmo

Místo: Zelenářská 28/19

Kontaktní osoba: AMPELOS, ŠSV ZNOJMO, s.r.o.

Telefon: 515230103

E-mail: info@ampelos.cz

www stránka: www.ampelos.cz

Ochutnávka vín VOC Znojmo na Znojemském historickém vinobraní se koná v pátek 15. a v sobotu 16. září. Ochutnávky proběhnou formou pochůzkové degustace v atraktivním prostředí hradu u rotundy sv. Kateřiny ve Znojmě. K dobré náladě bude po oba dva dny hrát cimbálová muzika.

15. – 16. září

Město: Znojmo

Místo: rotunda sv. Kateřiny

Kontaktní osoba: Petra Suchá

Telefon: 777323136

Telefon (alternativní): 737815402

E-mail: provozni@vocznojmo.cz

www stránka: www.vocznojmo.cz

Velkopavlovické vinobraní proběhne 15. – 16. září v areálu sokolovny ve Velkých Pavlovicích. Tradice slavnostního vinobraní se datuje od roku 1936. Pojetí s prvky připomínky horenských práv a zvýrazněním náboženské tradice začíná po roce 1990. V hlavním programu je kladen důraz na vystoupení autentických folklórních souborů jako verbíři, cimbálové muziky, taneční a pěvecké soubory.

15. – 16. září

Město: Velké Pavlovice

Místo: areál u sokolovny

Kontaktní osoba: město Velké Pavlovice

Telefon: 777736410

E-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz

www stránka: www.velke-pavlovice.cz

Dunajovické vinobraní se koná v sobotu 16. září v Dolních Dunajovicích. Obnovené tradiční vinobraní nabídne ochutnávku vín a burčáku i občerstvení formou místních specialit. Stejně jako v loňském roce je připraven také bohatý doprovodný program.

16. září

Město: Dolní Dunajovice

Místo: taneční parket na náměstí

Kontaktní osoba: ČZS Dolní Dunajovice

Telefon: 602423625

Telefon (alternativní): 723085279

E-mail: info@czsdd.cz

www stránka: www.czsdd.cz

Jedinečná vinařská slavnost se uskuteční v sobotu 16. září na hradě v Litoměřicích. Na Litoměřické vinobraní opět zavítá král Karel IV. se svou družinou. Svou návštěvu započne jako tradičně na hradě Litoměřice, kde zkontroluje zásobu hradních vín a správný výběr hradního desátku. Po přípitku na nádvoří hradu pokračuje král ve slavnostním průvodu na náměstí, kde budou slavnosti vína pokračovat. Připraveny jsou prodejní stánky a různá hudební vystoupení.

16. září

Město: Litoměřice

Místo: hrad Litoměřice

Kontaktní osoba: hrad Litoměřice

Telefon: 416536155

E-mail: recepce@litomerice-info.cz

www stránka: www.hradlitomerice.cz

Den otevřených sklepů proběhne v sobotu 16. září do 10 do 19 hodin ve vinných sklepech v Novosedlech na Moravě souběžně se slavností vinobraní. V den konání akce bude pro návštěvníky otevřeno 13 vinných sklepů, kde budou místní vinaři nabízet svá vína a místní speciality. Připraven je i pestrý kulturní a hudební program. Den otevřených sklepů Současně probíhá v obci slavnost vinobraní.

16. září

Město: Novosedly na Moravě

Místo: vinné sklepy

Kontaktní osoba: NOVOSEDELSKÉ SKLEPY o.p.s.

Telefon: 736489351

E-mail: petr@marcincak.cz

www stránka: www.novosedelskesklepy.cz

Vinaři z Kobylí spolu s dalšími kobylskými vinaři zvou všechny milovníky dobrého vína, na čtvrtý ročník oblíbené akce, po kobyliských uličkách za burčákem. Ochutnávka výborných vín a burčáků proběhne v sobotu 16. září od 10 hodin přímo ve vinných sklepech v Kobylí.

16. září

Město: Kobylí

Místo: vinné sklepy

Kontaktní osoba: Rostislav Rusňák

Telefon: 606483074

E-mail: info@vinarizkobyli.cz

www stránka: www.vinarizkobyli.cz

Tradiční krojované vinobraní doplněné kulturním rozmanitým programem proběhne v sobotu 16. září v obci Starý Poddvorov. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční průvod krojovaných obcí, ukázku kácení máje, pasování nových vinařů, čtení artikulí a program plný scének a písní vztahující se k vinobraní, který připravili místní zahrádkáři. V průběhu kulturního programu proběhne ochutnávka burčáků a vín. O hudební produkci se postará cimbálová a dechová hudba.

16. září

Město: Starý Poddvorov

Místo: Starý Poddvorov

Kontaktní osoba: Václav Varmuža, Františka Bílková

Telefon: 724088961

Telefon (alternativní): 601551516

E-mail: spoddvorov.czs@seznam.cz

Slavnost vinobraníNovosedlech na Moravě proběhne v sobotu 16. září od 10 hodin ve vinných sklepech a obci Novosedly. Slavnost svým hostům nabídne bohatý kulturní program. Těšit se tak mohou na historický průvod obcí, tanec a zábavu. Samozřejmostí je ochutnávka kvalitních burčáků přímo u místních vinařů, prohlídky vinných sklepů, ochutnávky vín, ukázky pomůcek k výrobě vína, rozmanité krajové občerstvení a mnoho dalších nevšedních zážitků.

16. září

Město: Novosedly na Moravě

Místo: obec, vinné sklepy

Kontaktní osoba: Adam Hrůza

Telefon: 519521331

Telefon (alternativní): 519521009

E-mail: novosedly@novosedlynamorave.cz

www stránka: www.novosedlynamorave.cz

Tradiční vinobraní se koná v sobotu 16. září od 14 hodin v přírodním areálu u myslivny mezi sklepy ve Starovicích. Během slavností bude veřejnosti otevřeno 10 vinných sklepů a v 17 hodin proběhne tradiční zarážení hory, po kterém přijde na řadu folklorní program a hodování. Večer zahraje country kapela Standabend. Zajištěné je také místní občerstvení

16. září

Město: Starovice

Místo: areál u myslivny

Kontaktní osoba: Jiří Lang

Telefon: 725763801

E-mail: ji.lang@volny.cz

www stránka: www.vinaristarovice.cz

Tradiční krojované vinobraní začíná v sobotu 16. září, čtrnáct dní po zarážení hory, v Prušánkách, vesničce vinných sklepů Nechory. Slavnost začíná ve 14 hodin průvodem krojované mládeže za doprovodu dechové kapely od Kulturního domu v Prušánkách. Součástí programu je i vystoupení místního mužského a ženského sboru a dětského souboru Nechoránek. Po skončení programu následuje volná zábava. K tanci a poslechu bude hrát cimbálová a dechová muzika. Ochutnávky vína a burčáku budou probíhat po celý den. Slavnost vinobraní je ze všech událostí v Nechorách největší a nejnavštěvovanější.

16. září

Město: Prušánky

Místo: Nechory – vesnička vinných sklepů

Kontaktní osoba: Jana Kamenská / obec Prušánky

Telefon: 518374125

E-mail: kultura@obecprusanky.cz

www stránka: www.obecprusanky.cz

Trojské vinobraní, tradiční slavnost dobrého vína a burčáku, proběhne v sobotu 16. září od 11 do 20 hodin v překrásných barokních zahradách Trojského zámku v Praze Troji. K ochutnání budou výborná vína a burčáky z vyhlášených vinařských oblastí Čech a Moravy. Připravený je také bohatý kulturní program.

16. září

Město: Praha-Troja

Místo: Trojský zámek

Kontaktní osoba: Městská část Praha-Troja

Telefon: 284691121

E-mail: info@mctroja.cz

www stránka: www.mctroja.cz

Slavnost vinobraní spojená se zvykoslovným pořadem Zarážání hory proběhne v sobotu 16. září od 14 hodin v areálu Vinařství Dufek v obci Svatobořice-Mistřín. Na slavnosti vystoupí místní folklorní soubory za doprovodu cimbálové muziky. Během vinobraní budou mít hosté možnost ve firemní vinotéce degustovat vína ve 30 odrůdách. Připraveno je bohaté občerstvení a chybět nebude ani burčák.

16. září

Město: Svatobořice-Mistřín

Místo: areál Vinařství Josef Dufek, Pod Sokolovnou 1185

Kontaktní osoba: Josef Dufek

Telefon: 602540500

Telefon (alternativní): 603275655

E-mail: obchod@vinarstvi-dufek.cz

www stránka: www.vinarstvi-dufek.cz

Více vinařských akcí na www.vinazmoravy.cz, www.vinazcech.cz.

Místo: vinné sklepy

Kontaktní osoba: Sdružení vinařů Šatov

Telefon: 724341772

E-mail: info@vinarisatov.cz

www stránka: www.vinarisatov.cz