Levý versus pravý břeh. Moravský vinařský Wimbledon vyhrála vinařství Vajbar a Garčic

Vítězné víno Vinařských trhů Valtice
Víno z břehů nádrže Nové Mlýny

Vypadá to jako Bordeaux, ale nejsme v Bordeaux. Přesto se dá říci, že nejstarší tuzemskou soutěž vín Valtické vinné trhy ovládli zástupci pravého a levého břehu. Dělící čarou však nejsou řeky Garonne a Dordogne, ale Dyje a na ní novomlýnská vodní nádrž. Šampionem bílých vín a zástupcem pravého břehu se stal Ryzlink vlašský Terroir Pálava 2022 z Vinařství Bronislav Vajbar ze Zaječí, v kategorii červených zvítězil levý břeh a Cabernet Sauvignon 2021 výběr z hroznů Vinařství Garčic z Pavlova.

Moravské bílé i červené víno zvítězilo v konkurenci více než 700 přihlášených vzorků, což je skvělé. Zastoupeno bylo totiž jedenáct zemí světa ze čtyř světadílů. S více než stošedesátiletou historií se jedná o nejstarší soutěž vín u nás s mezinárodní účastí.

Soutěž následují degustace, veselice i výzvy

Vedle národních šampionů odborní degustátoři ocenili také víno Merlot Riserva 2020 z italského vinařství Traverso (Furlansko), které získalo titul šampion zahraničních vín. Největší zastoupení měla vína z domácí produkce. Dále sousedního Rakouska a Slovenska, ale soutěžila zde i vína z USA, Nového Zélandu, Chile. Kromě tradičních odrůd jako je Ryzlink vlašský, Velínské zelené či Ryzlink rýnský byly zastoupeny i méně známé novošlechtěné odrůdy (Cabernet Cortis, Donauer Riesling, nebo Cabernet Blanc) a světové (Syrah, Malbec).

„Vítěze 57. ročníku poválečné novodobé historie soutěže známe. A patří jim velká gratulace a uznání. Vína označená medailemi jsou zárukou kvality a jednoznačně doporučená k ochutnání. Vyhlášením výsledků ale Valtické vinné trhy nekončí. Naopak. Unikátní jsou totiž tím, že prakticky vzápětí můžete všechna vína ze soutěže, včetně šampionů, ochutnat v rámci veřejné výstavy. A to 10. a 11. května v centru města vína Valtic, v reprezentativních prostorách renovované jízdárny a Španělské konírny státního zámku ve Valticích,“ pozval do Valtic milovníky vína předseda Valtických vinných trhů David Šťastný.

Křehkost vinařského oboru i lidského života

Součástí letošních trhů bude i prezentace aktivity “Pozor křehké, chceme stejné podmínky jako celá vinařská Evropa”. Ta upozorňuje na ohrožení a poškození vinařského a vinohradnického oboru na Moravě na další desítky let v případě zavedení spotřební daně na víno. Přehlídku nejlepších vín samozřejmě doplní i bohatý kulturní program a místní delikatesy. Výtěžek z páteční dražby archivních šampionů a poputuje na dětské kardiocentrum v Praze v Motole. „Snažíme se tím zdůraznit, že vinaři a také milovníci vína, jsou skuteční srdcaři. A dlouhodobě pomáhají i s léčbou dětí s vrozenou srdeční vadou. Zároveň jako vinaři chceme také připomenout, že víno je již po staletí součástí naší kultury a zdravého životního stylu,“ dodal Šťastný.

Valtické vinné trhy jsou každoročně jednou z nejprestižnějších výstav u nás i v Evropě. Konají se pod patronací Ministerstva zemědělství, Jihomoravského kraje, Senátu ČR, měst Valtic a Břeclavi a za podpory Vinařského fondu, SZIF a dalších významných partnerů. Záštitu převzal ministr zemědělství Marek Výborný.