Mistři v řezu révy předvedli své umění i v dešti. Zlaté nůžky putují na Slovensko

Již tradiční Mistrovství ČR v nejdůležitější vinohradnické disciplíně, v řezu révy vinné, proběhlo poslední únorový pátek ve Velkých Bílovicích. Na vinici Vinařství Vladimír Tetur s třináctiletou révou odrůdy Rulandské šedé se řezači utkali sice za deště, ale v maximálním počtu. Vítězství si vybojovali v kategorii Juniorů Petr Bohun, za ženy Lubica Suská a mezi muži a zároveň v celé kategorii Elite zvítězil Michal Fraňo ze Slovenska.

Nejlepší řezač révy vinné tak do Velkých Bílovic, největší vinařské obce v České republice, kam letos zamířilo i letošní v pořadí devatenácté Mistrovství v řezu révy vinné v ČR, přijel ze Slovenska, kde Michal Fraňo pracuje ve vinařství Pomfy. Soutěže se nejnovější držitel mistrovského titulu i vítězných zlatých nůžek zúčastnil již počtvrté.

Soutěžící v plném počtu, podmínky na nic

Na vinici Vinařství Vladimír Tetur, kde na soutěžící čekal soutěžní vinohrad, se letos sjeli všichni přihlášení, tedy 74 soutěžících z Čech i ze Slovenska.„Překvapilo nás, že i přes avízovaný celodenní vytrvalý déšť se soutěžící nenechali odradit a zúčastnili všichni přihlášení účastníci,“ konstatoval Miloš Balga, jednatel společnosti BS Vinařské potřeby, která je organizátorem soutěže, pořadatelem pak Svaz vinařů České republiky.

Řezači vyrazili po půl deváté do rozmáčeného vinohradu v holínkách a pláštěnkách, ale odhodlaně. Déšť sice situaci komplikoval, ale alespoň nefičel vítr a nebyla moc velká zima. Na ořezání 25 keřů révy Rulandského šedého mělo 51 soutěžících z kategorie dospělých tedy Elite pouhých deset minut a 23 soutěžících z kategorie Junior o pět minut déle. S ohledem na počasí proběhl start pro obě kategorie současně. Za patnáct minut tak padl druhý závěrečný výstřel a řezači měli hotovo. Zato na členy čtyř odborných komisí čekala náročná práce a složité hodnocení v nepříznivém počasí, protože déšť ještě zesílil. Jejich členové pak pod vedením vinohradníka Romana Slouka (Sonberk) posuzovaly kvalitu a architekturu řezu, kterou tentokrát ovlivnila i kritéria zadaná majitelem vinohradu. Samozřejmě rozhodovala především kvalita a čistota řezu u shodných výsledků potom sehrál svou roli i čas soutěžících. Za ořezání keře bylo možné získat 5 bodů, celkem tedy 125 bodů. „Podmínky byly letos opravdu náročné, mnoha soutěžícím se ani nepodařilo ořezat všech 25 keřů,“ zhodnotil prezident Svazu vinařů Martin Chlad.

Ani pro zimní řez, který je nejdůležitějším zásahem do vinice na startu každého ročníku a už s ním se zde začíná rozhodovat o kvalitě úrody, nebyly podmínky ideální. Vhlko a teplo řezu nesvědčí, je to naopak nejhorší počasí pro rozvoj infekcí a chorob. Nicméně tady alespoň odváděli práci skuteční profíci a vzápětí, jako naschvál, srážky ustaly a dokonce se tu a tam zasvítilo slunce.

Sláva vítězům, čest poraženým

Vítěz kategorie Elite Michal Fraňo, který byl nejlepší jak mezi muži, tak mezi ženami, za svůj výkon v náročném vinohradu získal 114 bodů. a stejně jako první v kategorii Junior Petr Bohun si již tradičně odváží trofej v podobě pozlacených nůžek od BAHCO. Součástí vítězného balíčku je i víkendové zapůjčení vozu od společnosti Agrotec Group. Vtěz v kategorii Junior si naopak může užít týdenní zápůjčku viničního traktoru od firmy Kubota.