Okolím Verony za vínem i zážitky. Valpolicella láká k návštěvám vinařství, farmem i honosných vil

piknik ve vinohradu
Pikniky ve vinohradu jsou nezapomenutelné

Terasovité vinice, půvabné vesničky, výjimečná vína a dokonalá gastronomie, ať už navštívíte bistro, nebo gurmánskou restauraci, to vše je Valpolicella. Kouzelná vinařská oblast v provincii Verona, kde enoturistika každoročně posiluje. Mohou za to krásy severoitalské přírody, zdejší architektura včetně historických vil, jedinečných kostelů, romantických zahrad. Na kole i pešky, s piknikovým košem ve vinicích i olivových hájích je tu krásně. A se sklenkou Amarone božsky.

Je jedno, zda sem přijedete lenošit, nebo procestovat vše, co se dá. Zdejší prostředí vás přinutí trochu se pohnout. Ať už třeba směrem do historie – starobylých objektů a památek je tu nepočítaně, stačí vstoupit. Nebo naopak lehce zvolnit, netřeba projít a vidět vše. Někdy je lepší trochu se zastavit. Dát si v klidu skleničku báječného vína. A ta místní patří k nejlepším na světě. Ochutnat zdejší speciality, posedět s kávou na osluněné ulici. Bohaté historické dědictví i současný život ve Valpolicelle vás vezmou za srdce. A na své si přijdou všechny smysly. Ať už se budete kochat pohledem na místní krajinu, vinice, strobylé olivovníky se zkroucenými kmeny, užijete si zdejší vůně, chutě, zaposloucháte se do cinkotu kravských zvonců na pastvinách… Začněme tedy rovnou na farmě.

Farmářský život, výlety na elektrokole i piknik

Venkovský život poznáte dokonale, pokud zvolíte ubytování na jedné z idylických farem ve Valpolicelle, známých jako agriturismi. Tyto farmy poskytují útulné a rustikální zázemí, často uprostřed rozlehlých vinic a olivových hájů. Hosté si zde mohou vychutnat tradiční speciality, účastnit se zemědělských aktivit a ponořit se do klidné venkovské atmosféry. Je to ideální způsob, jak poznat přírodní krásy a klasický životní styl regionu na vlastní kůži.

Užít si nějaký čas farmařením stranou od lidí je fajn, ale taky je fajn poznat scénickou krajinu Valpolicelly z různých perspektiv. A půjčit si elektrokolo je to nejmenší. Radost z jízdy s objevováním místních vinic pěkně vlastním tempem je zážitkem už sama o sobě. Dopřejte si k tomu gurmánský piknikový zážitek s místními lahůdkami, které vám umožní vychutnat si klidné jídlo pěkně v soukromí uprostřed malebných vinic. A nabrat sílu pro další objevy.

Valpolicella má bohaté historické dědictví a pyšní se památkami z řeckých i římských dob. Návštěvníky tu lákají k prohlídkám starověké římské vily, například vila s mozaikami v Negraru. Také další archeologická naleziště nabízejí pohled do slavné minulosti regionu. A vděčné jsou také prohlídky těch historických vil ve Valpolicelle, které byly přeměněny na elegantní vinařství. Mezi významné vily patří Villa Mosconi Bertani, Villa Giona a Villa Serego Alighieri. Tyto prohlídky nabízejí jedinečnou kombinaci historie a moderního vinařství, navíc s možností prohlédnout si zahrady v italském stylu, místnosti s freskami a starobylé vinné sklepy.

Ochutnávejte na každém kroku

Také idylické vesničky v oblasti Valpolicella s úzkými uličkami a tradičními kamennými domky lákají k prozkoumání. Městečka jako San Giorgio di Valpolicella, Fumane a Marano di Valpolicella nabízejí půvabná zákoutí, malebné kavárny a řemeslné obchody. Procházky po těchto vesnicích umožňují návštěvníkům poznat místní životní styl a objevovat skryté skvosty na každém kroku. Ale ještě intenzivněji poznáte Itálii, pokud nakouknete do kuchyně.

Kulinářské dědictví kraje Valpolicella je stejně bohaté jako jeho víno. Místní trhy, sýrárny a řemeslné výrobny potravin představují samostatné dobrodružství a pokud si najmete zdejšího průvodce, proniknete ještě hlouběji do duše regionu. Zvlášť když součástí těchto prohlídek jsou často kurzy vaření, kde se můžete naučit připravovat tradiční pokrmy dokonale sladěné s místními úžasnými víny. Valpolicella je tak ideálním místem pro dovolenou, kde si návštěvníci užívají kombinaci gurmánských požitků reprezentujících dokonale místo svého původu, stejně jako přírodních krás i historie na svých objevitelských výpravách.

Různorodých trekingových a turistických tras po kopcích a vinicích je tu totiž bezpočet. Vedle toho, že nabízejí mnoho krásných vyhlídek, výšlap je ideální příležitostí, jak se zbavit výčitek z jídelních či vinných “prohřešků”. Mezi oblíbené stezky patří například trasy, které se vinou přírodním parkem Lessinia a nabízejí úchvatné výhledy a možnosti pozorování divoké zvěře.

Takže ať už si tu zvolíte jakýkoli program, Valpolicella slibuje nezapomenutelné zážitky z okouzlující krajiny, pohostinných lidí, mimořádného vína, které jako mnoho dalších místních produktů vystihuje podstatu italské tradice a řemeslné zručnosti.