Pijte jako lordi. Anglický sekt, kterým si nový král připíjel při své korunovaci

lahve s šumivými víny

Citrusy a vyzrálé sadové ovoce, pomeranč, mandarinky, hrušky, sladké koření… Zlatavé napohled a jemně perlící v ústech. Tak chutnají bublinky, které osvěžily patro krále Charlese III při oslavách jeho nástupu na trůn. A nyní je můžete ochutnat i vy. Šumivá vína z prestižního anglického vinařství Gusbourne Estate právě přicházejí na český trh.

Kdo by ještě začátkem tisíciletí tušil, že anglické sekty převezmou jednou roli šampaňského? Stačí ale jen pár desetiletí a to, co by se zdálo jako absolutní nesmysl, je naprosto normální. A zejména na domácí půdě se špičková anglická šumivá vína osvědčila i při těch nejprestižnějších událostech. Přesto jsou britské bublinky pro nás stále raritou a tak objevovat jejich specifika ve vůni i v chuti je dobrodružtví i zážitek. A ta z produkce Gusbourne Estate dvojnásob exkluzivní. Vždyť vedle pověsti špičkové kvality, kterou potvrzují kritiky vinařských specialistů i výsledky odborných degustací, mají také po společenské stránce ten nejlepší zvuk. Ostatně být nápojem podávaným při korunovaci krále je přeci ta nejvyšší meta.

Dobré je jen to nejlepší

Vinařství Gusbourne Estate hospodaří celkem na 90 hektarech vinic na území Kentu a Sussexu, kde je klima vhodné pro pěstování vinné révy, zejména klasických odrůd Pinotu Noir, Chardonnay a Meunier.  

Tyto odrůdy plodí menší množství hroznů, zato s vysokou intenzitou. Vína z Gusbourne Estate jsou vyráběna tradiční metodou kvašení v lahvi a to s cílem dosáhnout té nejvyšší kvality. Takže pokud není průběh ročníku ideální, hrozny nevyzrají tak, jak si vinaři přáli a víno není zcela dle jejich představ, pak není uvolněno k prodeji.

Přestože historie Gusbourne Estate sahá „teprve“ do roku 2004, vinný dům už stihl sklidit uznání nejnáročnějších světových vinařských kritiků a dosáhnout nebývalých úspěchů. Tím nejčerstvějším je zvolení jeho Brut Reserve 2019 se speciální etiketou jakožto hlavního korunovačního nápoje při korunovaci krále Charlese III.

Anglie: působivá, šumivá a na vzestupu

Gusbourne Brut Reserve 2019 je mohutné a robustní šumivé víno, které na nose pohladí tóny citrusů, hrušek, sladkého koření. Chuť je plnější, šťavnatá a perfektně harmonická, na jazyku hrají tóny pomerančového květu, mandarinek a pečených jablíček. Pokud si chcete dopřát královský zážitek, pak za nějakých 1 300 Kč, no nekupte to. A překvapivě je ze všech čtyř sektů vinařství tím nejlevnějším.

Blanc de Blancs 2018 brut nabízí výraznější svěžest a tóny citrusů, zelených jablek a bílých květů na nose. Chuť je bohatá, krémová a elegantní opět s komplexem citrusů, hrušek a sladkého koření, tento zážitek vás vyjde na necelých 1 600 Kč.

A ještě necelou stokorunu musíte přidat, aby váš nos pošimraly podtóny červených pomerančů, fialek a patro zaplavil šťavnatý komplex červených zahradních bobulovin a vyzrálých jablíček – Gusbourne Blanc de Noir 2018 brut je živé zábavné bílé víno z modrých odrůd.

S rosé pak naopak cena opět trochu klesá a za zhruba 1 500 korun se můžete potěšit jeho přitažlivou růžovou barvou, živým perlením, vůní a chutí červených zahradních bobulí i lesních plodů. Rosé brut 2018 je opět svěží, živé a zábavné už jen tím, že je a odkud je. Ačkoliv anglické sekty už dávno nejsou “jen” raritou. Naopak. Se špičkovými víny z tradičních šumivých regionů se mohou poměřovat stále sebevědoměji.