Vinohradníci už brousí pilky a nůžky. Mistrovství v řezu révy se blíží

Populární vinařská soutěž v unikátní vinohradnické disciplíně patří již tradičně k počátku vinařského roku. A letošní Mistrovství ČR v řezu révy vinné – Memoriál Jana Hajdy zamíří do Velkých Bílovic. Již tento pátek zabojují ti nejšikovnější o titul Mistra na vinicích Vinařství Vladimír Tetur, které hostí v pořadí 19. ročník tohoto klání.

Ke komu letos poputují zlaté nůžky a kdo se stane mistrem České republiky v řezu révy vinné? Rozhodne zručnost, šikovnost, přesnost i rychlost při “sestřihu” vinných hlav a o vítězi bude jasno už tento v pátek 23. února. Nejvýznamnější vinohradnická událost roku je pořádaná pravidelně Svazem vinařů ČR ve spolupráci se společností BS vinařské potřeby a za léta svého konání si vytvořila své pevné místo ve vinařském kalendáři i v povědomí veřejnosti. Každoročně se jí účastní několik desítek soutěžících, místo je putovní, takže každá vinice nabízí jiné podmínky i výzvy. A letos uskuteční ve Vinařství Vladimír Tetur tedy ve Velkých Bílovicích.

Na střihače čeká Rulandské šedé a jedenáctiletá vinice

„Soutěžící představí odborné porotě svoji šikovnost a praktické zkušenosti v této poměrně unikátní disciplíně, kde nerozhoduje primárně rychlost, ale kvalita a čistota řezu při řezání 25 hlav keřů révy vinné,“ uvedl jednatel společnosti BS vinařské potřeby, Miloš Balga a doplnil, že tentokrát bude úkolem řezačů prořezat keře odrůdy Rulandské šedé s rokem výsadby 2011.

Zimní řez révy se podle prezidenta Svazu vinařů ČR, Martina Chlada, řadí ke klíčovým pracím na vinici a jeho správné provedení má výrazný vliv na zajištění kvalitní úrody. „Řezači mají povoleno použít pouze mechanické nářadí. V případě tohoto vinohradu doporučujeme vzhledem k síle dřeva také pilku,“ upozornil Martin Chlad.

Boj na vinici i degustace

O mistrovský titul i hlavní trofej v podobě zlatých nůžek se nejprve utkají soutěžící starší 21 let v kategorii ELITE a následně potom předvedou své schopnosti žáci a studenti odborných škol a mládež do 21 let včetně v kategorii JUNIOR. Ve speciální soutěžní kategorii potom budou zvlášť oceněny soutěžící ženy.

V areálu vinařství bude v průběhu celého dne připravený pro vinaře i diváky doprovodný program, jehož součástí bude prezentace partnerů soutěže i stylové občerstvení spojené s degustací místních vín, ale také přednáška Martina Vrabce ze společnosti Biocont na téma Řez révy vinné v širších souvislostech. Vše vypukne tradičně v půl deváté, ovšem pro soutěžící již o hodinu dříve, kdy jim začíná registrace. O vítězích bude jasno zhruba v půl druhé, kdy proběhne vyhodnocení a předání cen.

Soutěž vznikla v roce 1993 jako neformální setkání vinařů. Postupně se z amatérské akce stala seriózní a vyhledávaná celostátní soutěž nejlepších řezáčů révy vinné, která má dobrý zvuk jak mezi vinaři, tak i odborníky z oboru vinohradnictví. Za předchozích osmnáct ročníků si akce získala velkou oblibu a v posledních letech se jí účastnilo pravidelně kolem osmdesáti soutěžících.