Víno&Styl 68

Zavřete oči a představte si, že procházíte poslepu ovocným tržištěm. V jednu chvíli cítíte meruňky, pak vás ochladí závan svěžího melounu; ananas či citrusy rozeznáte snadno, kousek dál zřejmě mezi ovoce zabloudil květinový stánek, nos zaplní frézie, růže, pak zase bylinky… Nemít zavázané oči, kocháte se pohledem. Když vyřadíte zrak, mnohem intenzivněji vnímáte tu škálu vůní. Sladké tóny ovoce probouzí fantazii i chuť a vy zatoužíte po šťavnatém soustu broskví, jahod, hroznů…

Je to tak i s vínem, když je ochutnáte naslepo. Taková degustace může mít řadu důvodů, stejně jako podob. A nemusíte mít zrovna zavázané oči. Stačí například použít černou skleničku a budete překvapeni, jak velká je potíž rozeznat, zda pijete bílé, růžové nebo červené. Existují dokonce speciální místa, kde je absolutní tma a vy se musíte spolehnout na ostatní smysly. Jedno takové jsme pro vás navštívili, bylo zajímavé, co všechno takhle člověk ve vínu objeví. Slepá ochutnávka totiž umocní ostatní dojmy.

Takto slouží jako hra a kratochvíle, ve vinařské terminologii však znamená něco trochu jiného a je spojená především s profesionálním testováním. I o tom se dočtete v tomto čísle.

Pokud jde o redakční testy vín, provedeme vás tentokrát různorodostí Zinfandlu, odrůdy typické pro slunnou Kalifornii. Za reportáží se do vinic Napy a Sonomy vydal i náš spolupracovník a můžete hádat, kde se mu líbilo víc.  

Cestování tím ovšem nekončí, alespoň virtuální – v rozhovoru s cestovatelem a ředitelem festivalu Kolem světa si budeme povídat o kulturních rozdílech, exotických gastronomických rituálech i chutích nevšedních míst, protože jíst se musí i v případě, že k dispozici není nic jiného než třeba žabí pomazánka.   

Také náš další test vína se váže k jídlu – je jím Veltlínské zelené, které je skvělým partnerem jarního chřestu. A jsme znovu u prvních teplých dnů, prvního grilování, zkusit můžete třeba jarní jehněčí. 

Kdyby vám při jeho přípravě přece jen byla ještě zima, mějte po ruce vedle červeného vína i dobrý rum. Rozehřeje a navíc nedostanete rýmu, která by vás ochudila o řadu požitků. Rozhodně nezklame rum z Dominikánské republiky. Představte si její bílé pláže, azurové moře, zelené pralesy… 

Takže znovu: zavřete oči…, ne nikdo nebude odcházet. Naopak, přišlo jaro a nabírá na síle. Tak si je užívejte a nejen očima.

Radana Vítková