10. ročník IWSP s nejlepším sommelierem Evropy

Vedoucí tuzemský mezinárodní veletrh vína určený profesionálům slaví letos deset let své existence. A vypukne již za týden – v pražském hotelu Hilton poslední květnové úterý. Letošním lákadlem je mimo jiné i Masterclass Generation Riesling vedená evropským sommelierem číslo 1. Raimondsem Tomsonsem.

S Raimondsem jsme se seznámili už vloni na jaře, v době, kdy bojoval o titul Nejlepšího sommeliera Evropy a Afriky, nakonec jej získal v konkurenci sedmatřiceti špičkových profesionálů ze 34 zemí. Do semifinále se probojoval i náš český zástupce Jakub Přibyl. Ale ačkoli byl jeho výkon perfektní, do finálového čtyřboje nakonec nepostoupil.

O vítězství se tak zástupce Lotyšska Raimonds Tomsons musel utkat s Francouzem Davidem Biraudem, který se nakonec podělil o bronz s Julií Scavo z Rumunska, a se stříbrným Piotrem Pietrasem z Polska.

Sedmatřicetiletý Tomsons není na sommelierském hvězdném nebi úplný nováček, již předloni na sebe upozornil jako nová tvář z nové členské země při klání o nejlepšího sommeliera světa v argentinské Mendoze.  Je vůbec prvním profesionálem v tomto oboru z Pobaltí, který získal tak vysoké umístění na mezinárodní soutěži. „Je vzrušující vidět tak neuvěřitelný talent z netradiční vinařské země. To jen dokazuje, že trh s vínem je den ode dne větší,“ prohlásila vloni na finálovém večeru, který se konal ve slavnostním sále Parkhotelu Schönbrunn ve Vídni Annemarie Foidl, prezidentka Rakouské unie sommelierů, hostitelské země loňské soutěže.

A Raimonds Tomsons přesvědčil odbornou porotu i hosty finálového večera nejen svou profesní erudiící, svými teoretickými znalostmi a praktickými dovednostmi, ale i obrovským charismatem. Těšíme se tedy znovu na setkání na jarním pražském IWSP v Hilton hotelu Prague, kde představí návštěvníkům v rámci Mastrclass programu „Generation Riesling“ – unikátní a velmi úspěšnou platformu pro mladé vinaře Německa.

-red-