Advent – kam se podíváš

Korutany

Voda, vrcholky i svařáček

 Zima ve Villachu a jeho okolí má své nezaměnitelné kouzlo. Se spoustou světel, s řadou vodních atrakcí i s adventní cestou ve výškách.

Voní tu skořice a pečená jablka a. Občas v dálce zaslechnete zvonky čertů a percht. Korutanský advent nabízí zvláštní atmosféru s jízdou na lodi, plovoucím adventním věncem a místními zvyky u jezera Wörthersee, či v Pörtschachu kde u venkovního ohniště zní písně pěveckých sborů.

A nechybí ani advent nad oblaky ve vyhlídkové věži Pyramidenkogel ve výšce 920 metrů. Na úpatí věže se nachází adventní trh s řemeslníky a hudebníky a z vyhlídkové plošiny je jedinečný panoramatický výhled na zimní jezerní krajinu. Nejvyšší vánoční trh se ale nachází na Petzen v jižních Korutanech v nadmořské výšce 1700 metrů, kde se návštěvníci k vánočnímu trhu přesunou přímo z dolní stanice lanovky.

Novou atrakci nabízí také středisko Katschberg. Adventní cesta o délce 2,8 kilometrů v přibližné nadmořské výšce 1700 metrů se skládá z různých zastávek. Přesněji řečeno se jedná o rekonstruované seníky, které se věnují různým vánočním tématům a jsou jedinečným místem pro rozjímání nad příběhy a náměty spojenými s Vánoci v Rakousku.


Rakouský Johannesbachklamm

Horská romantika

 Jen kousek od Vídně se otevírá naprosto jiný svět. A punč tu mají ještě silnější, nakonec je to potřeba, hory jsou hory. Advent ve skalní soutěsce nabízí naprosto ojedinělou atmosféru odlišnou od městských trhů a přitom stačí popojet do asi hodinu vzdáleného Würflachu. Fotograf Franz Zwickl zde zachytil jednu z nejpůvabnějších vánočních atrakcí, řemeslný trh v takzvané Jánské soutěsce. Je tu navíc k vidění i ten největší nazdobený vánoční strom v celém Rakousku.

Vánoční Schladming

Pohádka i divočina

Les s vánočními kouličkami, hvězdičkami, pořádně silným svařeným vínem, punčem, pečenými kaštany a čerstvými koblihami a také s hudbou, loutkovým divadlem a kouzelným adventním putováním – tak se představují Vánoce na horách ve Schladmingu. Na adventním trhu se ve stáncích na hlavním náměstí prodávají tradiční regionální produkty jako dřevěné výrobky, svíčky, med, minerály, voňavky a kulinářské lahůdky jako „Kletzenbrot” (biskupský chlebíček), speciality z divočiny nebo domácí špek s jalovcem.

 

 


Advent a Vánoce ve Štýru

Kováři a exkurze k andělům

Třetí největší město hornorakouského regionu ukrývá kouzelné historické centrum na soutoku dvou řek. Pokud se někde narodil Ježíšek, pak to muselo být zde. V místě s kouzelnými trhy, kovářskými dílnami, i hradem Lemberg, kde mají i jedno z nejbizarnějších vánočních muzeí na světě. Projíždíte jím vánočním vláčkem, pozorujete štědrovečerní výjevy z domácností napříč světem a vzhůru třemi podlažími šplháte po kolejích až pod střechu do světa andělů. Sbírka panenek, vánočních ozdob a vánočních symbolů čítá na 18 tisíc kousků, v nejstarším domě ve Štýru je jich vystaveno 14 tisíc. Jejich majitelka žije ve Vídni, ale z místa svého dětství tak chtěla učinit město pohádek. Sbírku založili už její prarodiče a jsou zde soustředěny kousky z období 1800 – 1945.

 


 

 Wolfgangsee:

Advent u jezera

V hladině dolnorakouského jezera Wolfgangsee se odrážejí vrcholky Alp a z lodi můžete pozorovat osvětlené adventní vesničky na pobřeží v obcích Strobl, St. Gilgen a St. Wolfgang.

Zastávky na pobřeží jsou propojené podobnými zvyky, stejnou kuchyní i kulturou, silnou betlémářskou tradicí a navíc specifickou lodní dopravou. Advent na jezeře Wolfgangsee patří k nezapomenutelným zážitkům v Solné komoře. Světlo míru z obří lucerny na jezeře září po hladině do kraje.  Pokojná záře luceren nad vodou jezera zve hosty z blízka i zdaleka, aby si prohlédli mimo jiné betlémské světlo v obří lucerně, které rozsvěcují každý den čtyři muži, kteří k němu vyplouvají na loďce. Je to důležitý rituál, vždyť plovoucí lucerna je hlavním symbolem vánoc městečka St. Wolfgang, které už z vody působí kouzelně. S majestátním, romanticky nasvíceným hradem v působivých horských kulisách na pozadí a plovoucími lampiony ve tvaru hvězd, to je vánoční romantika ve stoprocentní koncentraci.

 


 

Rakousko: Zell am See

Krampusové, hory a jezero

 Když se začátkem prosince přežene krajem tlupa děsivých Krampusů, rozhostí se v malebném okolí kouzelného horského jezera klid a mír. Vánoční strom čeká na své vytažení nad hladinu a Ježíšek se blíží…

Pro ten letošní rok je to i nejvýše položená sedačková lanovka, která je jedním z vánočních dárků. A vůbec zima v Sell am See a Kaprunu je mejdan snů. Od počátku listopadu, kdy tu vypukla sezóna, je tu pro všechny milovníky volných terénů i upravených stop ráj na zemi. A Vánoce tu mají také zvláštní magii. Romantické projížďky po jezeře pod hvězdami, jsou dokonalou protiváhou adrenalinu vyplavenému na sjezdovce. Vánoční koncerty, díly a to vše s kulisou kaprunského hradu, kdo by si přál víc…

 


Hamburk: Víno, nahaté holky

a po Štědrém dni burza

 

Mezi impozantními katedrálami a pohádkovými vodními kanály se z vánočních trhů line vůně svařeného vína a opékaných klobás a co trh, to jedinečná atmosféra. Skutečnou specialitou Hamburku je ovšem vánoční trh ve čtvrti St. Pauli vyhlášené množstvím veřejných domů, kterému vévodí striptýzový stan a na stancích převažují vánoční dárky nepříliš vhodné pro děti. A kdo by hledal něco opravdu originálního, může navštívit Winter Pride, jediný vánoční trh zaměřený na gay a lesbickou komunitu. Mimo prodeje originálního oblečení a šperků zde po Štědrém dni probíhá také výměna těch nejhorších vánočních dárků. S leteckou společností Eurowings jste tu za necelou hodinku.

 


 

Norimberk

Vánoce tu lidé milují

 

Kdo tu nebyl, nezažil pravé Vánoce. Druhé největší město Bavorska má nejen nádherný Císařský palác a dokonale zachovalé hradby, ale i jeden z nejhezčích a možná vůbec nejpopulárnější vánoční trh Evropy. Má přes 400 let dlouhou tradici, šustí andělskými křídly, vznáší se nad ním odér norimberských klobás, vaječného punče se šlehačkou, dřevěné stánky s červenobílými stříškami působí malebně. Najdete v nich tradiční biskupské chlebíčky, marcipán, norimberské perníky, výborné víno i výběr ručně zpracovaných dárků. A pro děti je Norimberk ráj, zvlášť náměstí Hans-Sachs-Platz, kde najdou řadu dílen a atrakcí.

 

 

 

FOTO:

www.christkindlesmarkt.de


 

Slovensko: Bratislava

Blízká a opomíjená

 

Ať už se ocitnete na Hlavním náměstí, Františkánském či Hviezdoslavově, jedno tady v Bratislavě bude s našimi českými trhy společné – velké sudy s živými kapry. Svérázný vánoční kolorit hájíme bok po boku. Ale máme toho společného víc a není od věci se o tom občas ujistit. Ostatně také chlebům se sádlem a cibulí, lokším s husím sádlem, vyvoněným klobáskám a silnému grogu se také těžko odolává.

 


 

 

 

Paříž: Miliony světel

A kila navrch

 

Je tu někdo, kdo by odolal vánočně osvětlené Eiffelově věži? Vždyť Paříž dostane snad každého, natož o adventu. Ačkoli mají francouzské vánoční trhy kořeny v německých tradicích, jejich podoba vás nenechá na pochybách – z každého stánku na vás dýchne francouzská pohoda a požitkářství. Stačí pár dní a zaplatíte za ně několika kily, ale bude to stát za to. Největší vánoční trh se táhne od Champs Elysées až na Place de la Concorde, ale je jich tu víc, které musíte vidět.

FOTO:

www.parisvillagedenoel-champselysees.com


 

Brémy

Rybáři i atmosféra středověku

Lodě na řece Vezeře se pohádkově lesknou v odrazu všudypřítomných světel z přístavu, které oznamují příchod Vánoc. Zimní vzduch je nasáklý vůní čerstvě upečeného chleba a uzených ryb. Promenáda Schlachte na břehu řeky před Vánoci získává úplně novou tvář. Řemeslníci, trhovci, kejklíři a pouliční baviči jsou všude kolem a člověk si připadá, jako by se vrátil v čase do středověku a skoro až čeká příjezd lodí obtěžkaných cenným nákladem. Také centrum města je ponořené do vánoční atmosféry s romantickými světly a nazdobenými stánky zasazenými mezi historické budovy.