Amaury Devillard v Praze

Příjemnou změnou v předvánočním shonu bylo poslední letošní setkáni s vinařem pořádané společností Advivum v novém winebaru ve Slovanském domě. Zatímco za okny spěchaly davy za dopoledními nákupy, Amaury Devillard, současný majitel a generální ředitel všech domén v majetku rodu Devillard, který do Prahy zavítal po dlouhých deseti letech, rozvážně a s vtipem předváděl osm krásných vzorků.

Pojďme si tohoto zajímavého vinaře trochu víc představit. Amaury Devillard pochází z rodiny, která z matčiny strany vlastnila vinice v Mercurey již od 12. století. Po studiích na obchodní škole následovala studia Master in Wine na Ecole Supérieure de Commerce v Paříži.

Amaury poté strávil šest měsíců ve vinařstvích v Jižní Africe, odkud se přesunul na tři roky do Barcelony. Po návratu do Francie pracuje pro výrobce sudů Tonnellerie Radoux. Cestování však nebyl zdaleka konec, a tak se v roce 2001 ocitá pracovně za mořem v New Yorku, kde zastupuje pro severo i jihoamerický trh významného burgundského negocianta Antonia Rodeta. 

Ze světa zpět do Francie

Všechny nabyté zkušenosti zhodnocuje v roce 2005, kdy se natrvalo vrací do Burgundska. Spolu se svou sestrou Aurorou zakládá společnost Société Amaury et Aurore Devillard, ta přebírá kompletní distribuci rodinných domén: Château de Chamirey, Domaine de la Ferté a Domaine des Perdrix. V současné době společnost také zajišťuje distribuci Domaine du Cellier aux Moines a Domaine de la Garenne. 

Dnes hospodaří na 70ti hektarech vinohradů a ročně produkují 450 000 lahví prodaných ve Francii a dalších 50ti  zemích světa. Obrat společnosti v roce 2017 byl podle francouzských veřejných zdrojů pět a půl miliónu euro.

Skvělá samotná i k jídlu

Vína, která Amaury prezentoval v Praze trochu vybočují ze zavedeného burgundského stylu.

„Hlavní, co v našich vínech zdůrazňujeme je svěžest, tvořená vyšší kyselinou a doplněná mineralitou z výrazně kamenitého vápencového podloží, a to jak v bílém Chardonnay, tak i v modrých pinotech. Bílé hrozny sklízíme nadvakrát, samostatně vinifikujeme a až poté blendujeme dohromady, modré dokonce natřikrát. Tam kde mají jiní dřevo, my hledáme citrusy, a tam kde očekáváte marmeládu, my máme ovocitost.“ Charakter takto vzniklých vín je předurčuje k použití hlavně v párování s jídly. I proto se 75% produkce prodá do restaurací a hotelů po celém světě. 

Prověrka vinice? Mráz, zima a pes

Při rozhodování o stylu má významné slovo i otec sourozenců Bertrand, který Amauryho i Auroru brával od malička do vinic.

„Jak říká můj otec. Nejvíc o vinici zjistíš v zimě, kdy je pod sněhem. Sleduj, kde nejdříve odtává, kde se dělá bahno a kde je zas naopak dlouho zmrzlá půda. Když jdeš se psem, který má mnohem lépe vyvinutý čich, tak se většinou zastavuje v místech, kde mu půda voní a tam bude jistě bohatá na živiny a plodná,“ vzpomíná Amaury.

Ve winebaru společnosti Advivum prezentoval Amaury Devillard, celkem osm vín z rodinného majetku. Z nejslavnějšího vinařství v Côte Chalonnaise – Château de Chamirey, dále ze špičkové malé domény Domaine des Perdrix v Côte de Nuits, která za posledních 10 let produkuje stabilně jedny z nejlepších vín v apelacích Vosne-Romanée, Nuits-Saint-Georges a grand cru Échezeaux. Dále víno z Côte Mâconnaise – malinké domény Domaine de la Garenne, taktéž v majetku rodiny Devillard a nakonec Domaine de la Ferté, produkující mimořádná červená vína z historických vinic v apelaci Givry. 

Všechna prezentovaná vína můžete samozřejmě kdykoliv ochutnat ve winebaru Advivum Na příkopě a pokud si pospíšíte, tak do vánoc máte možnost romantické degustace ve vyhřívaných “bublinách” zahrádky vnitrobloku Slovanského domu.

-pav-