Azorské ostrovy zas o kousek „blíž“. Objevte vinice a vína uprostřed Atlantiku

Laguna sedmi měst, ostrov San Miguel v souostroví Azory. Foto: Čedok, iStock

Souostroví devíti portugalských ostrovů ve střední části Atlantického oceánu to je nejen plážový ráj, ale i místa s jedinečným terroirem, který dává vzniknout unikátním vínům. Nyní můžete jeho lákadla objevit mnohem snadněji díky přímým letům z Prahy.

Azory patří mezi oblíbené turistické destinace s překrásnými plážemi, čajovými plantážemi, termálními bazény i jezery. O vinařství na Azorských ostrovech toho však moc nevíme. Přesto tu na sopečných kamenitých půdách, v hřejivých slunečních paprscích a příjemně větrném podnebí vyzrávají hrozny pro jedinečná vína, která stojí za to ochutnat už jen proto, že jde o jednu z vůbec nejosobitějších vinařských oblastí světa.

V roce 2004 byly vinohrady o rozloze 987 ha na ostrově Pico zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO. Dlouhé skalnaté zdi chránící proti větru a mořské vodě tisíce malých obdélníkových vinic (currais), které se táhnou rovnoběžně se skalnatým pobřežím a pak naopak přímo do vnitrozemí, určují ráz této mimořádně půvabné vinařské krajiny.  Se svými maličkými viničkami, často o velikostech jen pár metrů čtverečních, nemá srovnání s žádnou jinou na světě.

Vinice na ostrově Pico oddělené čedičovými zdmi. Foto: Kevin et Laurianne Langlais, Unsplash

Historie vinařství na Azorských ostrovech  sahá do 15. století a ačkoli není jasné, zda réva sem přišla z řecké Kréty, z Kypru či z portugalské Madeiry, nebo dokonce ze samotného Portugalska, díky karmelitánům a františkánům vinařství začalo rychle prospívat. Bohužel plísňové choroby v několika vlnách obor prakticky zlikvidovaly, snahy o jeho obnovení vedly v konečném důsledku k jinde nevídanému mixu odrůd.

Dnes se tradiční techniky prolínají s nejmodernějšími enologickými postupy, a tak zdejší svěží vína s typickou slaností a šťavnatostí, jež se snoubí z kamenitou mineralitou, baví stále širší vinařské publikum, nemluvě o některých lokálních specialitách jinde nevídaných. V současné době se réva pěstuje na čtyřech ostrovech, ale vína můžete ochutnávat napříč celým souostrovím.

Přímým letem rovnou vstříc zážitkům

Letos na podzim navíc odzvoní dlouhým přestupům, poprvé v historii poletí letadla až na letiště Ponta Delgada přímo z Prahy. Charterové lety zajistí exkluzivně pro Čedok Boeingy 737 letecké společnosti Smartwings, se kterou už pasažéři pravidelně cestují i na sousední Madeiru. Poznávací zájezdy i hotely pro aktivní odpočinek na největším ostrově São Miguel jsou již v prodeji. 

„Na podzim nabídneme českým turistům ve spolupráci se Smartwings poprvé v historii přímé lety z Prahy na Azory. Bude to unikátní příležitost, jak se dostat na portugalské ostrovy v Atlantiku bez přestupů, rychle a pohodlně. Otevíráme další destinaci pro aktivní cestovatele i milovníky přírody, ať už vyrazí na poznávací zájezd nebo si naplánují program podle sebe,“ prozradil k novince Miroslav Kubáč, ředitel charterových zájezdů v Čedoku.

„Azory jsou v hledáčku českých turistů stále populárnější, v roce 2022 vzrostl počet návštěvníků z České republiky téměř o 48 %. Věřím, že otevření přímého letu umožní navštívit Azorské ostrovy i cestovatelům, kteří po nich již dávno touží, ale lety s přestupem je zatím od objevování souostroví odrazovaly,“ dodává Petra Sochorcová z Portugalské turistické centrály.

Vedle nádherných pláží a azurového moře najdete nyní zajímavý pohled na nevšední vinice na ostrovech Terceira, Graciosa, Pico a São Miguel. Zajímavostí je i to, že jsou z velké části osazeny americkými odrůdami. Právě z těch vzniká i typické azorské „voňavé víno“ neboli Vinho de Cheiro, svěží lehké červené s výraznou aromatikou, které tak pěkně doplňuje místní pokrmy. Tak teď už jen vyzkoušet.