Bukovanský mlýn nejoblíbenější zastávkou milovníků vína. TOP vinařský cíl 2023 zná vítěze

Atraktivní a pohodový hotelový komplex nedaleko Kyjova se skvělou polohou a výbornou kuchyní z čerstvých regionálních surovin Bukovanský mlýn se stal letošním vítězem soutěže o nejpopulárnější vinařský cíl roku, o kterém rozhoduje hlasování veřejnosti. Do síně slávy s titulem Champion zahrnující zasloužilé trojnásobné medailisty vstoupilo Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice.

Rustikální slovácká architektura v moderním stylu v krajině rázovitého pomezí Slovácka a Chřibů nabízí zázemí nejen pro velké množství cyklovýletů do okolí například na hrad Buchlov nebo zámek Buchlovice, ale i ubytování ve stylové usedlosti a také posezení nad dobrým jídlem a vínem. Už jen pohled do vinného lístku ukazuje, že jsme na Kyjovsku o čemž svědčí jména jako Vinařství Dufek Svatobořice, Vinařství Štěpán Maňák Žádovice, Vinařství Vinum Moravicum Bzenec, Vinařství Čevela Strážovice, Zámecké vinařství Bzenec, Vinařství Šalša Kyjov, Vinařství Kӧlbel Kyjov nebo Vinařství Masaryk Skalica… V menu však nechybí ani zástupci jiných vinařských podoblastí (Vinařství Mikrosvín Mikulov). K tomu rodinná atmosféra, pohostinnost, atraktivní gastronomie i dominanta samotné stavby jistě přidalo na faktu, že Bukovanský mlýn zvolilo za svého favorita mezi vinařskými turistickými cíli celkem 780 hlasujících a to z celkového počtu více než 20 000 platných hlasů.

Střbrná Bohemka, bronz opět míří na Slovácko

Na druhém místě se s počtem 513 hlasů letos umístilo Návštěvnické Centrum společnosti Bohemia Sekt ve Starém Plzenci, které příchozí uvádí přímo v prostředí historických sklepů do tajemství výroby šumivých vín. Ty zde vznikaly již ve 40. letech minulého století. Návštěvníci si tak projdou krok za krokem jednotlivé fáze výroby klasickou metodou, v sektové manufakuře pak mohou naživo zažít i ruční odkalení sektu který si mohou jak ochutnat, tak zakoupit. Centrum není mezi TOP vinařskými cíly nováčkem a mezi milovníky vína má už svou ustálenou pozici na mapě spolehlivých zážitků.

Také obec Boršice v krajině slováckých Chřib má co nabídnout, právě tady se ukrývá Dvůr pod starýma horama, komplex propojující vinařství produkující ročně zhruba 30 000 lahví vína, penzion s kapacitou 31 osob a restauraci, která pojme dokonce trojnásobek strávníků. K tomu jsou návštěvníkům k dispozici hned tři vinné sklepy a také malé wellness. O vyžití je tedy postaráno, což svými hlasy ocenilo 374 hlasujících, přesně tak akorát, aby Dvůr dosáhl na bronzovou příčku.

Dvůr pod starýma horama, sklep

Trojice vítězů a dvě ceny k tomu

O titulu CHAMPION TOP vinařský cíl 2023 již byla řeč, tato kategorie byla vypsána teprve před třemi lety a postupují do ní ty vybrané vinařské cíle, které v uplynulých letech získaly několik medailových umístění. Vítězství v této speciální kategorii vyneslo vinařství Chateau Valtice – Vinným sklepům Valtice celkem 807 hlasů a není divu, když lákadel je tu vedle vína hned několik,ať už jde o unikátní Vinařskou 100DOLU, „Chrámem vína“ propojeným s historickým srdcem tohoto ryze moravského rodinného vinařství a s Křížovým sklepem A.D. 1640.

Dalším oceněním pak byla i Cena Národního vinařského centra 2023 pro velkopavlovický Habánský sklep Vinařství Lacina, který získal bez jednoho 190 hlasů. Jeho devizou, opět vedle vín, je také velmi citlivá rekonstrukce objektu, jenž před několika lety obdržel cenu za třetí místo v anketě Nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje. 

TOP VINAŘSKÝ CÍL je unikátní soutěž založená na hlasování návštěvníků, kteří si vybírají mezi 234 „vinařskými cíli“ v České republice, tj. vinnými sklepy, vinotékami, vinařstvími, ale i vinařskými penziony a dalšími cíli vinařské turistiky. Každý zařazený vinařský cíl má svého odborného garanta, který nominaci do soutěže zaštiťuje.