Burčák, akrobaté i královský průvod. Na Znojemské vinobraní svítilo slunce. Obrazně i doslova

Znojemské historické vinobraní průvod
Průvod krále Jana Lucemburského na 39.ročníku Znojemského historického vinobraní Foto: Pavel Vítek

Nabitý program, téměř středomořské počasí s oblohou bez mráčku a letními teplotami, voňavý slaďoučký burčák i pověst historického vinobraní ve Znojmě jako jednoho z nejatraktivnějších vinařských festivalů v ČR, to vše přilákalo o druhém zářijovém víkendu do centra města přes 76 tisíc návštěvníků. Atmosféra báječná, nová královna Marta Dancingerová rozdávala zářivé úsměvy a tři dny hodování, zábavy a oslav sklizně a vína bavily dvořany i poddané.

Na tři dny od pátku přes víkend se Znojmo proměnilo ve středověké město, které žije jedinečnými slavnostmi, které příští rok oslaví kulatou čtyřicítku. A po loňském ročníku sice plném nadšení a postpandemického uvolnění, ale pěkně chladném, ten letošní neměl chybu. Atmosféra byla skvělá a počasí vyšlo dokonale. A novinky, které organizátoři slibovali před zahájením, si všichni nadšeně užívali.

Postarat se co nejlépe o každého návštěvníka, který za námi váží cestu, tak vnímám vinobraní, které s kolegy každý rok na druhý zářijový víkend připravujeme. Letos nás čekalo několik výzev. Vedle programu na 13 scénách jsme zařadili nový bod programu – funambules, během kterého se provazochodci v historickém centru postarali o neskutečnou podívanou,” uvedl František Koudela, ředitel pořádající Znojemské Besedy, který si pochvaloval i premiéru nové představitelky královny, herečky Marty Dancingerové.

“At žije král a královna!” – ozývaly se tak bouřlivé ovace v ulicích města v pátek večer a v sobotu začátkem odpoledne během tradičního a skutečně velkolepého průvodu krále Jana Lucemburského. „Myslím, že jestli je v našem programu něco jedinečné, tak je to právě historický průvod. Nejen pro návštěvníky, ale i pro nás produkci festivalu je to část programu, kdy se chvílemi až tají dech. Do města vyrazilo na 500 účinkujících a desítky zvířat. Poprvé vedle Mirka Hraběte, představitele krále, usedla na trůn Marta Dancingerová a ano, je to královna,” hodnotí Koudela, který zároveň neopomněl poděkovat všem účinkujícím a režisérskému týmu pod vedením Šárky Charvátové. Právě ji v roli královny Dancingerová vystřídala.

V průvodu nechyběli vedle dvořanů ani žebráci či odsouzenci. Foto: Pavel Vítek

František Koudela se zároveň netajil spokojeností, že i čísla návštěvnosti potvrzují úspěch strategie přilákat především takové hosty, kteří nehledají obyčejný mainstreamový festival, ale kteří ocení historické scény v kombinaci s dalšími body programu. Ten má na 200 položek napříč žánry a pořadatelům opět pomohl obhájit pozici jednoho z největších festivalů v České republice.

Mázhauzy hasily žízeň, muzika i šermíři dodali atmosféru…

Hlavním symbolem vinobraní byla opět oslava úrody vinné révy. Návštěvníci mohli během festivalu potkat téměř všechny znojemské vinaře, kteří svou nabídku připravili v mázhauzech města. Tedy uzavřených dvorech historických paláců a měšťanských domů, které jsou jinak veřejnosti většinou nepřístupné.

Hlavní a nejoblíbenější scénou byl opět degustační stan vinařů VOC Znojmo, který dokázal v jeden čas pohostit stovky milovníků vína a také Vinný trh, kde po oba dny vystupovaly cimbálové muziky z různých regionů.

Oslavy úrody a vinobraní ve Znojmě, Foto: Pavel Vítek RVV Studio

Hudební program představily už od dopoledních hodin scény na Masarykově náměstí, na Horním náměstí a na Káře, kde se vystřídali interpreti jako Mirai, Vesna, Queenie, Aneta Langerová, Mikolas Josef, Pokáč, Dalibor Janda, Katarina Knechtová, Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, Hrubá hudba, Bert and Friends, Cimbálová muzika Antonína Stehlíka, Cimbálová muzika Dyjavan, Big Band Znojmo či Vojenský umělecký soubor Ondráš.

O zábavu se postaraly i historické soubory jako Albion, Honorata, Milités, Rosáci, Angels Tribe, Artus Thor, Český lev, Herold, Devětsil, Gnomus či dobová kapela Lucrezia Borgia. Nechyběly ani velkolepé rytířské jezdecké turnaje společnosti Štvanci v Kolbišti Horního parku.

Burčák i víno super, od jídla jsme čekali víc

Zatímco návštěvy mázhauzů prakticky bez výjimky potěšily a vinaři nalévali pěkná, odrůdově čistá a příjemně pitelná vína většinou z posledních dvou ročníků, stejně tak burčák neměl až na jednu drobnou výjimku chybu, z gastronomické nabídky jsme byli trochu zklamáni. Hlavně u většiny gastrostánků na náměstích.

Znojemské historické vinobraní: Burčák, víno, hudba a zábava Foto: Pavel Vítek RVV Studio

Mastný bramborák za stovku a dokonce i za 120 Kč jedna placka, grilovaný oštěpek zalitý čímsi (brusinková omáčka) tvrdý jako šutr a chuť, no raději nemluvit. Univerzální velkopánve s mixy 100 gramů bratru za osm, devět pětek (s normální porcí “plnidla” začínáte minimálně na třech stovkách). Naštěstí u vinařů se dala ochutnat i příjemnější sousta, ať už klobásy, škvarkové chleby, sýry, nebo třeba domácí koláče.

Toho kdyby bylo příště více, namísto stánků jako na pražském Václaváku, určitě by to prospělo věci. Vždyť výborné znojemské víno si žádá i odpovídající krajové snoubení. Naštěstí dojem napravil vedle hudebních vystoupení i velkolepý ohňostroj.

Jubilejní 40. ročník Znojemského historického vinobraní se bude konat 13. až 15. září 2024.