Česko má svou národní sommelierku. Klára Kollárová se stala hlavní zástupkyní českých a moravských vín

Nová pozice národního sommeliera vyžaduje absolutní profesionalitu, v důsledku jedinečných půdních a klimatických podmínek je práce s českými a moravskými víny velmi náročnou a specifickou disciplínou. Proto se Národní vinařské centrum rozhodlo zvolit maximálně reprezentativního zástupce.

Z volby vinařského centra má i naše redakce velkou radost, neboť národní sommeliérkou se stala jedna z předních autorit v oboru po stránce lidské i profesní, Klára Kollárová. Kláro, gratulujeme!

Vínem a vším okolo něj, nejen posuzováním kvality, ale i jeho výrobou od vinice po sklep, obchodem, prezentacemi, cestováním do vinařských zemí a důsledným vzděláváním žije již více než dvacet let. Mimochodem ve spolupráci na řadě témat se s jejím jménem mohou setkávat i čtenáři magazínu a našeho webu Víno&Styl.

Nejen odbornost, ale i srozumitelnost a zábava

Jejím hlavním úkolem nyní bude především práce s vinaři a degustátory, ale i s odbornou a širokou veřejností. Bude se podílet na vinařském vzdělávání na všech úrovních odbornosti, chystá se série workshopů a srovnávacích degustací, bude hodnotit a diskutovat naše vína, ale také bude vinařům pomáhat s přesahem do obchodního prostředí, s kterým má bohaté zkušenosti. Ve světě vína za dvě desetiletí prošla nejrůznějšími pozicemi a sbírala zkušenosti nejen jako sommelierka a degustátorka, ale i obchodnice a manažerka.

„Jako národní sommelier chci především pracovat na pozdvižení všeobecné úrovně vnímání vína a kultury vína v České republice. Ale ne nudně profesorsky a jednosměrně, ale srozumitelně a v dialogu, a to jak vůči vinařům, degustátorům, sommelierům, tak hlavně vůči široké veřejnosti,” říká Klára Kollárová. A právě v prezentaci vína formou nejen profesionální, ale i srozumitelnou a zajímavou, jí bude nepochybně oporou i obor kulturologie, který vystudovala na Fakultě humanitních studií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Upevnit povědomí o kvalitě doma a přilákat svět

“Lidé by měli být o moravských vínech ještě informovanější a naše vína by je měla bavit, čímž také přirozeně porostou jejich nároky na kvalitu konzumovaných vín. V jednoduchosti, aby věděli, co pijí a hlavně proč to pijí, co výjimečného mohou v každé láhvi našeho vína najít,“ dodává národní sommelierka. Samozřejmě vysokou kvalitu našich vín chce důstojně prezentovat také světové odborné veřejnosti, a získat tak pro Moravu a Čechy v povědomí zahraničních zákazníků alespoň malou pozici mezi vinařskými zeměmi světa.

“Zahraniční milovníky vína chceme hlavně přilákat do České republiky a jejich návštěvu zúročit nejen ve vínech a dalších službách, které zde budou využívat, ale také v rovině šíření dobrého jména našeho vinařství ve svých domovských zemích,“ přibližuje své plány Klára Kollárová. A protože své projekty je zvyklá dotahovat, věříme, že se to ve spolupráci s Národním vinařským centrem bude dařit co nejlépe.

KLÁRA KOLLÁROVÁ (45)

Svůj zájem o víno a vinařství proměnila ve svou životní práci. Vystudovala Fakultu humanitních studií a kulturologii na Filozofické fakultě UK, už za studií se začala vzdělávat v oboru vína a vinařství, v čemž pokračuje i nadále. Je např. držitelkou titulu Fine and Rare Wine Specialist a úspěšně zakončila studium na WSET Diploma in Wine and Spirits. Do roku 2022 byla hlavní sommelierkou a spolumajitelkou vinných barů Vinograf. Dlouhodobě působila v michelinské restauraci La Degustation Bohême Bourgeoise. Od roku 2021 vytváří výběr a doporučení především moravských vín pro privátní značku „Sommelier Collection“ obchodního řetězce Albert. V minulosti se také podílela na propagaci moravských a českých vín ve spolupráci s Vinařským fondem, pro který vystupovala jako průvodkyně světem vína v edukativních videích.