Chuť hor s dotykem středomoří na pražských Příkopech. Restaurace Pelikán hostí kuchařskou hvězdu z Jižního Tyrolska

Zamilované místo lyžařů i gurmánů, jedinečný region, kde se stýkají Alpy a Dolomity. Do Jižního Tyrolska už plánujeme cesty za sněhem, ale čekání si můžeme zkrátit alespoň pokud jde o labužnické zážitky. Jihotyrolské dny začátkem října přinášejí Pražanům typické vůně a chutě Alta Badie doslova až pod nos.

Čistá horská krajina, která stojí za produkcí skvělého mléka, másla, vajec. Jedinečné sýry, masa i zelenina od místních farmářů. Houby a zvěřina ze zdejších lesů, ikonická jablka i vína světového renomé ze svažitých vinic z poloh vysoko nad mořem, ale také nedaleké moře, jeho vliv i dostupnost ryb a mořských plodů. Alto Adige je ráj všech požitkářů i těch s nejchlupatějším jazykem.

Horská kuchyně je jednoduchá, vydatná a vynikající, zvlášť se skleničkou Lagreinu či Schiavy. Foto: Alta Badia Fillipo Galluzzi

Jen na patnácti kilometrech čtverečních tu najdete čtyři michelinské hvězdy a k tomu výběr mnoha dalších restaurací vysoko hodnocených v nejrůznějších gastronomických průvodcích. Výtečná jídla tu ovšem ochutnáte i na obyčejných horských chatách, už jen jihotyrolská kvalita vstupních surovin je slušný základ vynikající bašty.

Autentické jihotyrolské pokrmy provoní začátek října

Respekt k přírodě, sezóně a místním produktům je i základem filozofie kuchyně šéfkuchaře Andrey Irsary, který společně s rodinou provozuje v Alta Badii hotel Gran Arden a v něm i známou gurmánskou restauraci Stüa dla Lâ. Malou ochutnávku regionu přenese Irsara nyní i do Prahy – od 6. do 9. října bude hostovat v pražské restauraci Pelikán a jeho speciální menu kombinující vlivy alpské a středomořské kuchyně jistě potěší všechny milovníky této unikátní oblasti.

Kuchyně Ladinů i blízkost moře

Alta Badia je stále více známá jako místo, kde si hory můžete užít v jejich plném vyjádření. Máme štěstí, že žijeme v tak nádherné oblasti, jako je Jižní Tyrolsko. Mírné klima, úrodná půda a alpská krajina ovlivňují produkci vynikajících surovin a ty zase náš způsob vaření. Kromě toho máme v Jižním Tyrolsku mnoho tradičních postupů, ať už jde o vznik speciálních produktů či o samotnou práci v kuchyni, takže ten rozdíl je opravdu znát,” říká sedmačtyřicetiletý šéfkuchař, který vychází jednak z kuchyně svých předků, hlavně babičky, a pak z řady zahraničních zkušeností.

Je to vzrušující kombinace, neboť jde o klasickou ladinskou kuchyni, tedy kuchyni zdejších horalů, původních obyvatel tohoto regionu, jejichž jazyk dodnes doplňuje místní mix italštiny a němčiny.

Inspiraci tak hledá v minulosti i současné moderní kuchyni. Ovšem nejraději v místních lesích, kde nejen sbírá houby a bylinky, ale hlavně tu nachází klid a relaxaci, ať už při procházkách či při jízdě na kole. „To mi dává energii,“ tvrdí Andrea Irsara.

Placky, rizoto, pikantní sýr i jablíčko v županu

A s jakými pokrmy se chce pochlubit v podzimní Praze, kam přijíždí vůbec poprvé?

Jako předkrm můžete zvolit jihotyrolské zapečené bramborové placky s kysaným zelím, ječné rizoto s krémem z červené řepy a jihotyrolským šedým sýrem, anebo domácí tagliatelle s jelením ragú a tymiánem. Hlavní chody prezentuje filet ze sivena pošírovaný v čaji z alpských bylinek, dušená řepa a petrželková majonéza. Druhým a neméně lahodným je selská jehněčí pečeně v jihotyrolském stylu. Také dezerty vypadají velmi rozmanitě: buchtičky s vanilkovým krémem, jihotyrolské jablko či krupicové knedlíky s pohankovou zmrzlinou.

Takže zatímco Irsara se netají zvědavostí na českou kuchyni a nové zkušenosti a zážitky, my se zase můžeme těšit na menu, které nám umožní přivítat podzim v severoitalském stylu v jeho nejčistší labužnické podobě.