Voda, víno a požitek: turistika a cyklistika ve Vídeňském lese

Ve Vídeňském lese je pohyb zároveň požitkem. Zajímavé kulturní nabídky, výletní cíle a šarmantní vesničky poznáte z cyklostezky Thermenradweg vedoucí podél Vídeňského novoměstského kanálu (Wiener Neustädter Kanal). V září pak putujete vinicemi po Požitkářské míli (Genussmeile) u „nejdelšího šenku světa. 

 „Kultura a požitek u řeky“: na kole kolem Vídeňské novoměstského kanálu v oblasti Thermenregion Wienerwald

Osvěžující jízda podél vody, široký rozhled na vinice hýčkané sluncem a rozlehlá pole oblasti Thermenregion ve Vídeňském lese (Wienerwald). Cestou se pravidelně objevují historické stavby jako zdymadla, mosty a akvadukty. Tam, kde kdysi lodě převážely z města Wiener Neustadt do Vídně uhlí, cihly a dřevo, se dnes cyklisté kochají líbeznou krajinou. Wiener Neustädter Kanal, neboli Vídeňský novoměstský kanál, a místa rozmístěná na jeho březích vyprávějí zajímavý kousek průmyslové historie a nabízejí bohatý prostor pro poznávání: od muzeí, výstav a výletních cílů až po jeviště, divadelní budovu a velké festivaly. Na gurmánská a požitková zastavení lákají vinné šenky, pohostinství, muzea, výletní cíle a výjimečné lázně. K přenocování se nabízejí specializované hotely „bett+bike“. 

Putovat – ochutnávat – užívat si: u „nejdelšího šenku světa“ 

 „Tady rozbalíme piknik,“ říkají Dolnorakušané, když se chtějí zdržet ve Vídeňském lese a užít si zdejší pohostinnost. Není divu, protože kde se dá lépe putovat, ochutnávat a užívat si, než na Genussmeile, neboli Požitkářské míli, v oblasti Thermenregion Wienerwald, čili v oblasti termálních pramenů ve Vídeňském lese.

Po oba víkendy ve dnech 7. – 8. a 14. – 15. září 2019 zve Genussmeile na 1. vídeňské vodovodní stezce mezi obcemi Mödling und Bad Vöslau se svými kulinářskými stánky na toulky sytou zelení. Kolem 80 vinařů nadchne také v roce 2019 opět své hosty víny, mošty, burčákem a pochoutkami z Vídeňského lesa. Traktory a vláčky dopravující návštěvníky z nádraží na akci umožní každému pohodový výlet. 

Zcela typické pro tento region jsou zdejší „Schmankerln“, tzn. pochoutky, jež mohou gurmáni ochutnávat v podnicích patřících k iniciativě „Dolnorakouská kultura pohostinství“ a u regionálních producentů. Sklenička mírně alkoholického „moštu“ nebo vína jsou na turistické stezce absolutní nutností. A se skleničkou burčáku si pak připijete na zdraví jako místní znalci přípitkem „Mahlzeit“. Jestli zůstanete u některého ze stánku „piknikovat“ až do setmění, anebo prozkoumáte „Genussmeile“ v celé její délce, je zcela na vašem svobodném požitkářském rozhodnutí. Záživné hodiny s přáteli při procházce vinohrady jsou v každém případě zaručeny. 

Čas na požitek již dozrál!

Pokud toho ještě není dost: až do listopadu se ve Vídeňském lese koná spousta akcí vinařského podzimu. V takzvaném pátém ročním období Dolního Rakouska se najde pro každý vkus a požitek ode všeho něco, počínaje kulinářskými událostmi jako „Divoké (prasátko) se setkává s vínem“ v Gumpoldskirchenu, přes dny otevřených sklepů jako „„Walk around Tattendorf“ až po slavnost strážců vinic „Hiataeinzug“ v Perchtoldsdorfu, která je zapsaná na seznamu UNESCO. 

www.dolni-rakousko.info/cyklistika-vidensky-les 

www.wienerwald.info