Festival jako víno v botanické už tuto sobotu

Na pražské vinici svaté Kláry si užijete hudbu, skvělé jídlo i pití. A chcete zkusit něco nového? Čekají vás i unikátní koktejly z vína, perfektní burgery či sýry. Léto jede naplno a v sobotu by byla škoda tady chybět.

 Prázdninová pohoda, jedinečné výhledy na Prahu, vynikající vína ze zdejší vinice ale i dalších vinařství Čech a Moravy a také Maďarska, Gruzie, Jižní Afriky či Kanady. Gurmánské zážitky, jazz, swing i reggae. Poslední červencovou sobotu vás čeká v pražské botanické zahradě dokonalý prázdninový den. Festival jako víno startuje již v deset hodin dopoledne a užívat si tu můžete do sedmi hodin do večera.

Gastronomické hody s výhledem

Posezení ve stínu viničního altánu uprostřed zeleně, pohled na nalévající se hrozny, které pomalu chytají barvu, i jeden z nejkrásnějších výhledů, jaké vám metropole může nabídnout. Na vinici sv. Kláry je skvěle vždycky, ale v sobotu tu bude ještě lépe. Jednodenní Festival jako víno přinese unikátní spojení moderní kuchyně s víny od zajímavých producentů z domova i zahraničí, to vše v dovolenkové atmosféře umocněné kouzlem tohoto jedinečného koutu Prahy.

„Návštěvníci si budou moci vybírat z nabídky tradičních vinařství Čech a Moravy. Těšit se mohou mimo jiné na Vinařství Trávník a Modré vinařství z Mutěnic, Víno Hruška z Blatničky či Vinařství Hrozínek z Břeclavi. Ta doplní například sicilská vína a pochutiny, unikátní červená, bílá i oranžová vína z Gruzie a další,“ zve Jakub Krutský, jeden z organizátorů akce Festival jak víno – ochutnej vinohrad.

Hudba a víno ze skla

Akci pořádá společnost Vinedom.com, jež nabízí vína z malých rodinných vinařství z jižní Moravy. Festivaly pořádá pokaždé na jiném místě v Praze a snaží se vybírat pro návštěvníky zajímavé lokality. V letošním roce zvolili vinici sv. Kláry v pražské Troji. „Na festivalu představujeme pouze malá rodinná vinařství, jejichž vína běžně neochutnáte. Moderní vinaře odkazující na úctu k tradicím. Degustuje se ze skla, za zvuku živé hudby, tentokrát v úžasném prostředí pražské vinice s majestátním výhledem na Prahu,“ dodává Krutský.

O labužnické zážitky se pak postará rodinné občerstvení Gastro Myslivečkovi, Kaiser Franz se svými burgery a Cheese House s nabídkou sýrů, které budou k vínům perfektně ladit. Vegetariáni si zase mohou pochutnat v rostlinném bistru Botanická na talíři.

Zapište do diáře: piknik i vinobraní

Víno k trojské botanické zahradě neodmyslitelně patří, a to zejména díky zdejší památkově chráněné vinici sv. Kláry s tradicí pěstování vína už od středověku.
„Proto i část akcí, které pro veřejnot připravujeme, je určená milovníkům vína. Letos v létě je to jednak Festival jak víno, který se koná tuto sobotu, ale i tradiční vinobraní na vinici sv. Kláry v polovině září,“
říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Vína ze zdejší vinice sbírají v poslední době stále více prestižních cen, jsou tak mimořádná nejen svým místem původu uvnitř metropole, ale i stále zajímavější kvalitou. Z ročníku 2017 jsou pak velmi příjemně pitelná, lehčí a věží. „Prakticky všechna vína prokvasila dosucha. A vzhledem k tomu, jak se v posledních letech mění preference a chutě našich zákazníků, kteří se od sladších aromatických vín postupně propíjejí k sušším ryzlinkům a müllerům, nemám nejmenších pochyb, že tato vína splní jejich očekávání,“ říká Eliška Muchnová, vedoucí vinotéky sv. Klára.

Nabídka vín ročníku 2017 z vinice sv. Kláry zahrnuje celkem deset položek, a to jak odrůdových vín, tak i cuvée. V prodeji je 7 bílých a 3 růžová vína. Letošní novinkou je růžové víno cuvée odrůdRulandské modré a Modrý Portugal.

Zdejší vína můžte samozřejmě na vinici ochutnat běžně, ale i při speciálních akcích, jak bude po Festivalu jako víno Piknikový den s názvem Klára má svátek 12. srpna, Mezinárodní den rulandského modrého 18. srpna či tradiční Vinobraní sv. Kláry 15. – 16. září.

 Degustace, Fata Morgana i podzemí

Na akci platí zvláštní vstupné: dospělí 200 Kč, děti, studenti a senioři 90 Kč. Cena zahrnuje vstup do vinice s možností prohlídky podzemí, vstup do botanické zahrady a skleníku Fata Morgana a stylovou skleničku s logem na degustaci pro starší 18 let. Sousedské ani jiné permanentky, včetně Trojské karty, se na tuto akci nevztahují. Během Festivalu jak víno nebudou platit ani běžné VIP vstupenky. Samoobslužné brány v průběhu festivalu nebudou v provozu.