Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) vyhlásila vítěze fotografické soutěže „Pau Roca“. Soutěž založená v loni v dubnu jako součást stého výročí činnosti organizace zasvětila letošní ročník tématu Vinařství tváří v tvář změně klimatu.
Z téměř 70 příspěvků od amatérů i profesionálů z celého světa vybrala porota složená z vinařských odborníků a fotografů ty nejpovedenější ze snímků nejlépe vystihujících zadání soutěže „Réva a víno. Tváří v tvář změně klimatu.” Autoři měli za úkol kreativně ztvárnit dopad změny klimatu na vinařské odvětví uměleckou optikou.
„Fotografie zaslané do této soutěže jasně ukazují změny ve vinařství tváří v tvář jedné z největších výzev naší doby. A tou je právě změna klimatu,“ řekl Yann Juban, zástupce generálního ředitele OIV. „Je inspirující vidět, s jakou silou fotografie dokáže umění komunikovat problémy a zároveň oslavovat krásu a rozmanitost oboru.“
Mezi členy poroty patřil právě Yann Juban, dále Christophe Deschanel, profesionální fotograf a vítěz cen OIV (2021). Z vinařských osobností pak Ricardo Fernández Núñez, zakladatel a generální ředitel společnosti Vinos de la Luz (která zaštítila letošní ročník soutěže). A také Benjamin Bois, odborník na vinařství OIV.
OCENĚNÍ ZÍSKALI:
První místo „The Blur“ od Kristiana Kielmayera (Maďarsko)
Fotografie pořízená při západu slunce ve vinařské oblasti Somlo v Maďarsku vedle sebe srovnává klid a dynamiku jediného listu vinné révy. Podle Kristiana „symbolizuje dechberoucí krásu planety a zároveň zdůrazňuje její jemnou křehkost“.
Druhé místo „Globální oteplování“ od Michela Joly (Francie)
Působivý snímek zachytil vinaře Jeana, jak opravuje kůly na své vinici v Savigny-lès-Beaune ve Francii. Scéna pořízená za nezvykle intenzivního slunečního svitu odráží rostoucí výzvy, které představují extrémní povětrnostní podmínky
Třetí místo „Vine Leaf in Ice“ od Christopha Der (Francie)
Fotografie umělecky zobrazuje účinky změny klimatu. Dokládá, jak předčasný růst révy vinné činí rostlinu zranitelnou vůči pozdním mrazům. Zároveň nastiňuje, jak umění proniká do oblasti vědeckého zkoumání změn v životním prostředí.
Zvláštní uznání za fotografii „Zatopených vinic v Bourgueil“ putuje k Peru Karlssonovi (Švédsko / Francie)
Na fotografii můžeme vidět vinnou révu odrůdy Cabernet Franc v Bourgueil stojící s kořeny ponořenými ve vodě po silných deštích, které které zaplavily vinici. Obrázek dokládá s působivou silou, jak zničující dopady mají rostoucí projevy extrémních povětrnostních jevů na vinařství.
Vítězné fotografie si mohou lidé prohlédnout v Hotelu Bouchu dit d’Esterno, v novém sídle OIV v Dijonu. Zároveň vítězné snímky organizace postupně publikuje na oficiálních stránkách a mediálních platformách OIV.