Francie v Troji. Francouzské trhy se přesouvají na Trojský zámek

Šestnáctý ročník Francouzského trhu v Praze přináší opět přehlídku vynikajících vín a francouzských specialit. Letos své produkty představí na čtyři desítky vystavovatelů a čtyři dny v duchu francouzské pohostinnosti nabídnou i francouzskou hudbu a bohatý program pro děti. Novinkou je lokace, z Kampy se porvé slavnosti přesunou a to do zahrad Trojského zámku.

Již tento týden vypuknou v Praze oblíbené oslavy francouzského vína, gastronomie a pohostinnosti, které mají v hlavním městě patnáctiletou tradici. 16. ročník nabízí jednu velkou změnu, stěhuje se totiž po letech do zahrad Trojského zámku.

Trojský zámek s jeho zahradami Foto: Pavel Vítek

Třetí prázdninový víkend má v Praze chuť Francie

Francouzské dny se záplavou delikates, degustacemi a stylovým doprovodný programem zde vypuknou 13.července a trh bude probíhat do neděle 16. července. Slavnostní otevření proběhne ve čtvrtek v 11 hodin za přítomnosti J.E. Alexise Dutertre,  velvyslance Francie v České republice.

Jako každý rok si příchozí po celé čtyři dny užijí skvělou atmosféru, vybrané francouzské speciality a samozřejmě výborná francouzská vína a to přímo pod trojskou Vinicí sv. Kláry v pražské Botanické zahradě. Nové místo konání tak sice festivalové dění přesouvá z malebného vltavského břehu v centru Starého Města, nicméně akce se nově zabydluje opět ve stylovém prostředí.

Vinice sv. Kláry v Troji je ozdobou Botanické zahrady hl.m. Prahy, pod jejími svahy se letos poprvé koná Francouzký trh. Foto: Pavel Vítek

“Rozhodnutí přestěhovat Francouzský trh na nové místo pro nás nebylo jednoduché. Na Kampě jsme strávili patnáct let a máme na tuto lokalitu spoustu krásných vzpomínek, nicméně stále rostoucí obliba akce nám neumožňovala zajistit pro návštěvníky, kterých loni dorazilo více než 60 tisíc, takový komfort, jaký bychom si představovali. Proto se letos poprvé přesuneme do zahrad Trojského zámku, který jsme si okamžitě zamilovali,“ říká Thomas Bouton, zakladatel a hlavní organizátor Francouzského trhu.

Více prostoru, Zoo i cesta parníkem

V srdci Troji příchozí naleznou jednak víc zelěně, ale hlavně více protoru k odpočinku. “Celkem je to více než 170 míst k sezení, k dispozici budou také stolky, pohodlná lehátka a nově tři hřiště na pétanque,“ dodává Thomas Bouton.

Zámek se nachází v docházkové vzdálenosti od oblíbeného parku Stromovka, v bezprostřední blízkosti nechybí pražská ZOO či Botanická zahrada Praha. Lidé tak mohou spoit procházku či vyjížďku na kole s ochutnávkou té pravé Francie na zámku. Alternativně lze vedle vlastního auta či MHD cestovat za Francouzským trhem i tak trochu jinak – na palubě lodi nebo parníku. Pravidelná lodní linka vyplouvá z Rašínova nábřeží a cesta do přístaviště lodí na Císařském ostrově poblíž Trojského zámku trvá 75 minut.

Žabí stehýnka, burgundští šneci i francouzské palačinky

Návštěvníci se ve čtvrtek a v pátek od 11 hodin a v sobotu a v neděli od 10 hodin mohou těšit na tradiční lahůdky jakou jsou ústřice, šneci z Bourgogne, žabí stehýnka, výběr regionálních sýrů, šunek a sušených klobás, kachních delikates, jako je foie gras, nebudou však chybět ani oblíbené francouzské slané koláče a jemné pečivo, například z produkce Chutná sousta doplní široká nabídka bílých, růžových, červených a šumivých vín z tradičních odrůd pěstovaných v nejznámějších vinařských oblastech jako je Alsasko, Burgundsko, Bordeaux či Champagne a Loira, doplní i vína z méně známých autochtonních odrůd a nově také francouzská piva z minipivovarů. Celkem představí produkty devětatřicet vystavovatelů a jíst a pít se bude denně do 22 hodin.

Ale protože jídlo a pití je třeba proložit pohybem, bude se i tancovat a zpívat. Festival zahájí oblíbená česká zpěvačka Radka Fišarová, která svým vystoupením odstartuje celou akci. Po dobu konání trhu se představí i další hudebníci, kteří Troju zaplaví francouzskými hudebními rytmy a melodiemi, které se budou snoubit skvěle se skleničkou šumivého Champagne, Crémantu, nebo třeba rosé z Provence…, prostě léto a Francie, jak má být.