Kde se pití nevyplácí

0

Letní dovolené představují uvolněný režim a také zajímavé gastronomické zážitky, často nejen v cílové destinaci. I sklenička piva nebo místního vína bývá součástí jídelního rituálu. Ale řidiči pozor, někde je to v klidu, jinde si zaděláváte na problém.

Nulová tolerance na domácí půdě udržuje na jednu stranu české řidiče ve stavu rezervovaného přístupu k alkoholu za volantem i na dovolené. Ale prázdninové opuštění zaběhlých stereotypů, spolu s faktem benevolentnějších zákonů v některých zemích,  vede na stranu druhou často i k opačnému efektu. A tím je naopak překročení povoleného minima. Jenomže to je v případě kontroly o to větší průšvih, protože nad povolenou hranicí bývá naopak postih o to přísnější a tvrdší. Takže kde si můžeme dát po obědě skleničku a kde raději nic?

Tolerance k alkoholu za volantem ve vybraných evropských zemích:

Belgie: 0,5 ‰

Bosna a Hercegovina 0,3 ‰

Bulharsko: 0,5 ‰
Černá Hora: 0,3 ‰
Dánsko: 0,5 ‰
Francie: 0,5 ‰

Finsko: 0,5 ‰
Estonsko: 0,00 ‰

Chorvatsko: 0,5 ‰

Irsko: 0,5 ‰
Itálie: 0,5 ‰

Litva: 0,4 ‰
Lotyšsko: 0,5 ‰

Maďarsko: 0,00 ‰
Makedonie: 0,5 ‰

Německo: 0,5 ‰

Nizozemsko: 0,5 ‰

Norsko: 0,2 ‰
Polsko: 0,2 ‰
Portugalsko: 0,5 ‰

Rakousko: 0,5 ‰

Rumunsko: 0,00 ‰
Rusko: 0,00 ‰

Řecko: auto 0,5 ‰ motorka 0,2 ‰

Slovensko: 0,00 ‰
Slovinsko: 0,5 ‰

Srbsko: auto 0,3 ‰ motorka 0,00 ‰

Španělsko: 0,5 ‰

Švédsko: 0,2 ‰

Švýcarsko: 0,5 ‰

Ukrajina: 0,00 ‰

Velká Británie: 0,8 ‰

V Itálii, Litvě, Lotyšsku, Makedonii, Německu, Nizozemsku, Rakousku Řecku, Slovinsku a Španělsku platí navíc zpřísněná hranice pro řidiče nižšího věku či nízké praxe.

Nastudujte specifika dané země 

Velmi snadno se můžete dostat do potíží, když nebudete znát zákony dané země. A jsou to nejenom jiné rychlostní limity. Dopravní předpisy v tomto ohledu však vynikají.  I v nedalekých evropských zemích vás může překvapit třeba zákaz hlasitého poslechu hudby v autě, zákaz řízení v žabkách, zákaz kouření v autě, kde jsou děti nebo zákaz telefonování za jízdy i s handsfree sadou. Aktuální novinkou z chorvatského Hvaru je zákaz nošení plavek ve městě pod pokutou až 600 Eur, což je zhruba 15 tisíc Kč. Tato specifika si tedy zcela jistě nastudujte, protože neznalost zákona neomlouvá.

Shlédnutí: 217