KOŠER MILK & HONEY. A CO VĚŠTÍ WHISKY UMĚLÁ INTELIGENCE?  

Pravidelný pohled do světa whisky. Rubrika Whisky World 2023 přináší další novinky a příběhy značek ze světa tohoto kultovního nápoje.

Speyburn Distillery rozpřáhla náruč

Prvního srpna v 10:30 přivítala SPEYBURN DISTILLERY (Rothes, Morayshire) poprvé za 126 let své existence návštěvníky. Měli věru na co koukat! Palírnu založil jistý John Hopkins ve spolupráci s Charlesem Doigem, pilným architektem, jenž se podepsal na desítkách projektů a mimo jiné navrhl typický tvar sušárny sladu ve tvaru pagody. K vidění je i takzvaná Henningova pneumatická bubnová sladovna, jež byla v provozu až do roku 1968. První new make tu vypálili v roce 1897 na oslavu diamantového jubilea vlády královny Viktorie. Pod kotli se zapálilo v objektu v té chvíli ještě bez oken a dveří za hustého sněžení, jen aby za každou cenu šedesátku stihli. Pokud byste se tam chystali, vězte, že komentované prohlídky se budou konat třikrát denně vždy pro skupinu o maximálně deseti osobách.

Milk & Honey poizralesku

Název historicky první palírny whisky, která zahájila výrobu v roce 2013 v Izraeli, může někoho, kdo někdy byl v – nyní již zaniklém – stejnojmenném newyorském baru, snadno zmást.

Není ani pravděpodobné, že někdejší slavný koktejlový bar byl pro její jméno inspirací. Zato je zřejmé, že její produkce proniká na zahraniční trhy, například do Řecka, Mexika, Maďarska a čerstvě i do Spojeného království. Podle všeho je M&H whisky první obilný destilát tohoto druhu, který zrál v košer sudech, a to po sherry.

AI, ty už vidíš do všeho!

Platforma Really Good Culture použila umělou inteligenci k předpovědi, které značky alkoholu budou mít příští rok navrch. Současná „holka pro všechno“ schroupala miliardy dat a představila mimo jiné i kategorii whisky. V ní zabodovaly Bruichladdich´s The Classic Laddie dobře známá i českému zájemci a méně známá, pokud vůbec známá, Nc´nean Organic single malt. Whisky, za níž stojí Annabel Thomasová, žena orientovaná na vymazání uhlíkové stopy z naší planety a na udržitelnost zdrojů.

Annabel Thomasová

Nejen, že se snaží, ale má výsledky! V roce 2020 dosáhla její palírna nulové (!) úrovně emisí CO2. Momentálně se zaměřila na vyloučení chloridu sodného z procesu čištění technologického zařízení.

Co s dědictvím po Donaldu Trumpovi?

Společnost Toasts Not Tariffs (řekněme: Přípitky, nikoli clo) vyzvala americkou vládu, aby se postarala o smlouvu s Evropskou unií, která zajistí, že EU nebude clít americkou whiskey 50 %.

Shrňme: V letech 1997 – 2018 činilo clo na tento destilát 0 %. Poté, co Donald Trump uvalil 25% clo na evropskou ocel a 10% na hliník, EU reagovala 25% clem na americkou whiskey. Důsledky byly dramatické. Export tohoto destilátu klesl o 20 % a řada palíren se ocitla v ohrožení. Od 1. ledna 2022 bylo clo na dva roky odloženo. Konec odkladu se rychle blíží. Zima se vlády zeptá, co dělala v létě. (Nejen americké, s dovolením.)

Welsh whisky pod ochranou GI

GI v tomto případě ovšem není příslušník americké pěchoty, nýbrž Geographical Indication, jež pětadvacátého července získaly rozhodnutím britské administrativy čtyři palírny whisky fungující na území Walesu, poloostrova severozápadně od Londýna. Označení  single malt Welsh whisky zaručuje ochranu generického názvu, autenticitu původu a charakteristiku produktu, zejména jeho lehkost. Ve čtyřech palírnách – Penderyn, In The Welsh Wind, Da Mhile a Coles – tedy měli důvod k přípitku. Ke všemu jsou první, které získaly status GI podle nových pravidel z ledna 2021, které vláda vyhlásila po odchodu Spojeného království z Evropské unie.

Indie: 100 dudáků v ohrožení?

Žádost o licenci společnosti Pernod Ricard India (PRI) na velkoobchodní prodej míchaných skotských whisky značek 100 Pipers, Passport, Blender´s Pride a dalších byla podle zprávy The Spirit Business z 20. července Nejvyšším soudem New Delhi zamítnuta pro podezření z kriminální činnosti uvnitř organizace. Aféra odstartovala v listopadu minulého roku, kdy byl zatčen generální ředitel PRI Binoy Babu a další zaměstnanec společnosti v rámci vyšetřování praní špinavých peněz souvisejícím s vládní politikou v oblasti lihovin.