Devatenáctý ročník prestižního projektu Král vín vyhlásil výsledky soutěže, do níž 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. Absolutním šampionem Krále vín se stal Merlot, výběr z hroznů 2021 z vinařství Kern. Nejlepší kolekci vín přihlásilo Vinařství Garčic s průměrnou známkou 90,97 bodu. Nejvyšší hodnocení, 93,2 bodů, získal Cabernet Sauvignon, Výběr z hroznů 2021 z Vinařsví Garčic.
Největší český projekt, který vedle soutěže zároveň vozí vítězná vína do regionů, tak uzavřel odborné degustace a zahájil aktuální jízdy napříč republikou, aby opět zpropagoval zajímavosti současné produkce a šířil povědomí o její kvalitě i trendech. Milovníci vína totiž nemusí nikam jezdit, neboť nejlepší vína přijedou za nimi.
Po uzavření a vyhlášení výsledků soutěže (najdete je na konci článku), následuje totiž to nejlepší: degustace. Součástí projektu jsou hned dvě vinařské roadshow. Královské košty představují sérii dvanácti velkých pultových degustací určených stovkám návštěvníků. Konají se většinou v kongresových hotelových sálech, kde zájemci mohou ochutnat asi 300 nejlépe hodnocených vín soutěže. Vedle toho běží i Turné Krále vín, tedy celkem pětadvacet řízených degustací situovanýchg většinou do komornějšího prostředí vinoték a klubů, kde se představuje vždy patnáct nejlépe hodnocených vín celé soutěže. Všechny tyto prezentace zvládnou až do začátku následujícího roku objet prakticky celou republiku.
Vinaři víc vybírají a mají lepší tah na branku
A jaké novinky přinesl tento ročník? „Letos jsme sice rozdali o něco méně Velkých zlatých medailí než loni, ale také jsme měli výrazně méně vín s nízkým bodovým hodnocením. To znamená, že vinaři více přemýšlejí o tom, co do soutěže pošlou, dělají si vlastní předvýběr a díky tomu se kvalita přihlášených vín zase o něco zvýšila“ říká ředitel projektu Král vín Brano Černý.
K velké radosti organizátorů se do soutěže každým rokem hlásí i noví účastníci – a nevedou si vůbec špatně. To dokládá třeba výsledek Vinařství Garčic, které zvítězilo v kategorii kolekcí, a to s historicky nejvyšší průměrnou známkou 90,97 bodu!
A dokonce jsou i tací, kteří stejná vína přihlašují opakovaně. Například Filip Mlýnek, jedna z nejvýraznějších osobností moravského vinařství posledních let, umí (kromě jiných) dělat i skvělá sladká vína. To jasně prokázal v minulém ročníku Krále vín, kde se svým Vlašským ryzlinkem, výběr z cibéb 2021, kategorii sladkých vín vyhrál. A o rok později tenhle skvostný „slaďák“ přihlásil do soutěže znovu. Což pravidla dovolují, nicméně je to velmi nezvyklé. A ve slepých degustacích zvítězil zase. Což je důkazem, že Filipova sladká vína jsou nejen špičková, ale i degustátoři dobře odvádějí svou práci.
Zájem je velký a roste
Mimochodem o vítězích jednotlivých kategorií a dalších oceněných vínech rozhodují čtyři pětičlenné poroty složené z předních vinařů, someliérů a dalších vinařských odborníků. Ti hodnotí vína v celkem jedenácti kategoriích. Unikátním prvkem celého projektu je pak tzv. Mastertasting, kdy porota ve svém závěrečném sezení vybírá z vítězů jednotlivých kategorií tzv. Championa celé soutěže.
„Zájem o naši soutěž byl letos tak velký, že už jsme museli počet vzorků omezit, přijímáme jen deset vín od každého vinaře. A co mi dělá velikou radost, je fakt, že k nám vinaři přihlašují i ta vína, která už vyhrála v jiných soutěžích, což se běžně nedělá. Pro mě je to známka důvěry vinařů v kvalitu a úroveň soutěžní části Krále vín, což mě mimořádně těší,“ uzavírá ředitel projektu Branko Černý.
Co se „nosí“, co se pije a co je „veliké“?
Každý nový ročník Krále vín naznačí i nové trendy ve výrobě i preferencích. V poslední době se například začíná objevovat stále více bílých vín zrajících v dubových sudech. Většinou však už nejde o sudy barrique, nýbrž o větší dubové sudy vyráběné většinou ze slavonského dubu o objemu mezi 500 a 2000 litrů. Stále více vinařů také pouští bílá vína do oběhu až po jedno- či dvouletém zrání, přičemž značnou část té doby vína zrají na kvasničních kalech. To jim mimo jiné dodává plnost i nové chuťové odstíny. Dalším trendem je zrání bílých vín v tzv. „betonovém vejci“, tedy speciálních uzavřených betonových tancích o objemu několika tisíc litrů. Takový postup přidává vínům na mineralitě, propůjčuje jim zajímavou texturu vínu a osvědčuje se zejména u Ryzlinku rýnského a Ryzlinku vlašského.
Speciálními postupy pak vznikají i velká vína, pro která má Král vín speciální kategorii. Ta dává vinařům možnost přihlásit do soutěže víno, o kterém se domnívají, že je špičkovým produktem jejich vinařství. Podmínkou je, aby bílé zrálo nejméně rok (doporučuje se zrání na sudu), červené dva (zrání na sudu povinné). V obou případech musí být víno suché, tedy do 4 gramů zbytkového cukru na litr.
Zkuste vítěze na vlastní patro
Jak velká tak i další nejlepší oceněná vína čeká po soutěži velké cestování. A ochutnávky jak v rámci Královských koštů, jejichž seriál uzavírá 11. ledna 2025 přehlídka v Hustopečích, tak Turné krále vín. To představuje vždy řízenou degustaci nejlépe hodnocených patnácti vín celé soutěže. Začíná se 3.9. v České Lípě a po spanilé jízdě celou republikou zakončí tuto třináctidílnou sérii akce v Táboře – a to 5.12. 2024.
KRÁL VÍN ČR 2024 – vítězové jednotlivých kategorií
1.Bílá vína extrasuchá Rulandské bílé reserva, výběr z hroznů 2022, MILAN VAŠÍČEK – VINAŘ Z PRUŠÁNEK, 91,60 bodů
2.Bílá vína suchá Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2022, VINAŘSTVÍ PÁNŮ Z LIPÉ, 91,80 bodů
3 Bílá vína polosuchá Ryzlink rýnský, výběr z hroznů 2022, VINAŘSTVÍ VOLAŘÍK, 91,80 bodů
4.Růžová vína a klarety Stepní běžec rosé, cuvée, výběr z hroznů 2023, VINAŘSTVÍ ZÁMEČNÍK, 88,60 bodů
5. Červená vína Cabernet Sauvignon, výběr z hroznů 2021, VINAŘSTVÍ GARČIC, 93,20 bodů
6. Bílá vína polosladká Rulandské šedé botrytis cinerea, výběr z bobulí 2022, PETR BUNŽA, 91,60 bodů
7. Sladká vína Ryzlink vlašský, výběr z cibéb 2021, VINAŘSTVÍ FILIP MLÝNEK, 92,80 bodů
8. Perlivá vína Frankovka rosé frizzante 2023, VINAŘSTVÍ MIQUEEN, 87,60 bodů
9. Šumivá vína Sekt Volařík, Ryzlink vlašský 2019, VINAŘSTVÍ VOLAŘÍK, 87,80 bodů
10 Organická vína Augustin oranžové víno, Pálava, moravské zemské víno 2022, IWAYINI, 92,60 bodů
11. Velká vína Merlot, výběr z hroznů 2021, VINAŘSTVÍ KERN, 92,40 bodů