Londýnský triumf. Decanter nadělil našim vínům 121 medailí

Neuvěřitelných 121 medailí pro tuzemská vína přinesla prestižní světová vinařská soutěž Decanter World Wine Awards. Výsledky jejího 19. ročníku byly vyhlášeny v Londýně začátkem června.

Jde o jednu z nejvýznamnějších soutěží vín a úspěch je o to větší, že letos byl do soutěže přihlášen rekordní počet vín z celého světa. Celkem získali moravští a čeští vinaři 3 zlaté, 37 stříbrných a 81 bronzových medailí.

Zlatou medaili si připsalo na mezinárodních soutěžích vín letos ve světě velmi úspěšné B\V vinařství z jihomoravských Ratíškovic, které navíc přidalo 13 stříbrných a 25 bronzových medailí, a stalo se tak zároveň nejúspěšnějším zástupcem z České republiky. Druhou zlatou medaili a k tomu jednu stříbrnou obdrželo vinařství Obelisk a třetí zlatou pak vinařství Chateau Bzenec, které přidalo i dvě bronzové medaile.

„Londýnský Decanter se vyznačuje velmi přísným hodnocením, kdy má na zlatou medaili nárok jen ve světovém srovnání zcela výjimečné víno, tedy víno, které získá 95 bodů na stobodové stupnici.  To samé jen s mírným snížením nároků platí i pro medaile stříbrné a bronzové. Takže 121 medailí ze 168 přihlášených moravských vín představuje opravdu vynikající reprezentaci celého našeho vinařství,“ komentoval výsledky soutěže Ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra, které účast našich vín na soutěži zajišťovalo.

Loňský historicky nejvyšší počet přihlášených vín (18 094) byl překonán i letos. Během dvou týdnů posuzovalo téměř 250 nejlepších světových odborníků na víno, včetně 41 držitelů Master of Wine a 13 Master Sommeliers, v historii soutěže rekordních 18 244 vín z 54 zemí světa. Soutěž byla založena v roce 2004 prestižním britským magazínem o víně a lihovinách, a letošním ročníkem tak slaví osmnáct let své existence mezi nejprestižnějšími a největšími soutěžemi vín na světě.