Otevřené sklepy v Mikulčicích budou. Vinaře nezastavilo ani ničivé tornádo

Ačkoli se Mikulčice teprve začínají vzpamatovávat z materiálních i lidských ztrát způsobených červencovým útokem tornáda, přesto se vinaři rozhodli i letos uspořádat tradiční akci a otevřít své sklepy. Mimo jiné i jako poděkování všem, kdo pomáhají.

Přestože byla zničena velká část obce a vinic, na návštěvníky se budou mikulečtí vinaři těšit již 21. srpna ve třech sklepních lokalitách. Chtějí ukázat, že je řádění živlů nesrazilo na kolena a skvělé víno se zde bude vyrábět i nadále. Zároveň tím chtějí poděkovat všem, kteří přijeli pomoci, nebo přispěli do finančních sbírek.

„Letošní ročník Otevřených sklepů jsme začali připravovat v polovině května. Do našich plánů ale krutě zasáhlo ničivé tornádo. V první chvíli jsme samozřejmě chtěli letošní ročník zrušit. Nakonec jsme se ale rozhodli, že to bude i naše forma poděkování těm, kteří nám pomohli a podporovali nás,“ íká Jakub Bartoník z rodinného vinařství BARTONIK a jeden ze spolupořadatelů akce.

Mezi sklepy na koňském povozu

Kromě neomezené degustace přinese letošní ročník Otevřených sklepů ještě jednu novinku. Hlavní program se přesune do jedné z nejstarších sklepních uliček na Moravě, Těšické búdy, která se nachází na okraji Mikulčic, přímo u části místních vinic. Historie této sklepní uličky se datuje již do 17. století, a dominuje jí historický lis na víno.

I letos se návštěvníkům otevřou sklepy v lokalitě Čertovka, a ve sklepních uličkách v areálu U myslivecké chaty. Ochutnat budou moci produkci menších rodinných vinařství, stejně jako zavítat do tradičních vinných sklepů. Dopravu mezi sklepy jako každoročně zajistí koňské povozy.

„Pro řadu místních rodin je výroba vína nejen velkou vášní a láskou, ale i zdrojem obživy. Proto každý kdo dorazí, podpoří svou návštěvou i případným nákupem vína svého vinaře,“ vysvětluje Marek Výmola ze stejnojmenného vinařství. „Chceme ukázat, že vinařskou tradici v Mikulčicích nezničí ani tornádo. Otevřené sklepy se vždy nesou v duchu dobré nálady a letos tohle povzbuzení všichni v Mikulčicích opravdu potřebují. “

Bydlení v okolí, caravan campu nebo stanovém městečku

Přes obrovský pokrok, který se v Mikulčicích za poslední týdny udělal, jsou bohužel ubytovací kapacity přímo v Mikulčicích nadále omezené. Přesto s karavanem či obytným autem bude možné parkovat na vyhrazené ploše a u obce vznikne také stanové městečko. Kromě toho je možné se ubytovat v některé z okolních vesnic, kterým se tornádo vyhnulo. V případě většího zájmu budou zajištěny svozové autobusy.

„I když letos nemůžeme nabídnout takový komfort, jako v minulých letech a ubytování na místě je trochu komplikované, věříme, že to návštěvníky neodradí a dorazí v hojném počtu,“ říká Petr Marada z vinařství Marada.

Nákup vína bude probíhat i po oslavách

Doufejme, že Mikulčickým bude alespoň tentokrát počasí nakloněno a slavnosti se 21. sprna skutečně vydaří.

Cena individuální vstupenky v předprodeji činí 700 Kč, na místě pak 800 Kč. Zahrnuje neomezenou degustaci, skleničku, katalog, ale také tři stokorunové kupóny (300 Kč) na nákup vína. Předprodej vstupenek probíhá na stránkách www.wisomm.com Navíc nakoupit víno od všech zúčastněných vinařů si budou moc návštěvníci také následující den, tedy 22. srpna 2021 mezi 10 a 12 hodinou přímo v jejich sklepích.