Prázdninové výlety, nejen za vínem

Tipy na vinařské akce – 33. týden

Výstava Víno a umění, Dny moravských vín se koná od 15. do 18. srpna, každý den od 9 do 18 hodin na Výstavišti Flora v Olomouci. Hosté se mohou těšit na degustace vín z vinařství napříč Českou republikou, doplněnou o výstavu uměleckých děl, zapůjčených od Unie výtvarných umělců Olomoucka, cimbálovou muziku a odborné přednášky o víně.

15. – 18. srpen

Město: Olomouc

Místo: Výstaviště Flora Olomouc

Kontaktní osoba: Výstaviště Flora Olomouc

Telefon: 730593548

E-mail: gernesova.jana@flora-ol.cz

WWW stránka: www.flora-ol.cz/akce/flora-olomouc-2019-5

Cyklistický výlet do vinic, které nejsou běžně dostupné si mohou milovníci tohoto sportu a vína vychutnat ve čtvrtek 15. srpna v Boroticích. Připraveno je několik příjemných zastávek s ochutnávkou vín a komentářem místního průvodce. Akce je kapacitně omezena a je nutné se na ni včas registrovat. Jeden výlet stojí 250 Kč.

15. srpen

Město: Borotice

Místo: areál firmy

Kontaktní osoba: Vinné sklepy Lechovice

Telefon: 777173589

E-mail: info@vslechovice.cz

WWW stránka: www.vslechovice.cz/z-vinice-do-vinice

Prázdniny s vinařem je návštěvníky Mikulova hojně vyhledávaná akce určená všem milovníkům moravského vína, kteří se chtějí dozvědět více o historii pěstování révy vinné, a podrobnosti o tom, jak se víno vyrábí a degustuje. Tato akce se již tradičně koná každý prázdninový čtvrtek od 19 hodin v historické lisovně v Mikulově. Řízená degustace s výkladem zahrnuje 6 vzorků vín s neutralizačním soustem. V případě zájmu lze domluvit rozšíření nabídky degustovaných vín. Pro zájemce je možné předem domluvit také ukázku prací ve vinici a představení typických odrůd mikulovské vinařské podoblasti.

15. srpen

Město: Mikulov

Místo: historická lisovna z roku 1848, Brněnská 26

Kontaktní osoba: Ing. Vojtěch Pazderka

Telefon: 602567640

Telefon (alternativní): 721153049

E-mail: dionysos@breclavsko.com

WWW stránka: www.dionysos.breclavsko.com

Srpnové ovínění proběhne v rámci Festivalu Uprostřed v pátek 16. srpna od 15 do 22 hodin v Björsonově sadu v Brně-Veveří. Ovínění je akce plná vynikajícího vína a jídla nesoucí se v letním duchu v úžasné atmosféře parku. Hosté si zde mohou užít parný den ve stínu stromů, obklopení přáteli a se sklenkou osvěžujícího vína v ruce. 

16. srpen

Město: Brno

Místo: Brno-Veveří, Piknik box – Björnsonův sad

Kontaktní osoba: Vínovníci

Telefon: 775588977

E-mail: jakub@vinovnici.cz

WWW stránka: www.facebook.com/events/2014559408839011

Moravské hodování s cimbálkou v příjemné atmosféře vinného sklepa ve Vile Jarmila proběhne v pátek 16. srpna od 17 hodin ve Velkých Bílovicích. Hosté zde mohou degustovat vína ze šlechtitelské stanice Velké Pavlovice, vychutnat si skvělá jídla, která jim naservíruje milá obsluha v tradičních krojích a užít si tradiční moravskou muziku. Vstupné je 149 Kč na osobu a vzhledem k omezeným kapacitám je doporučena rezervace míst předem. 

16. srpen

Město: Velké Bílovice

Místo: Vila Jarmila – Hotel Akademie

Kontaktní osoba: Hotel Akademie Velké Bílovice

Telefon: 519364111

E-mail: info@hotelakademie.cz

WWW stránka: www.hotelyakademie.cz

V rámci akce Sonberské (ne)vinné kulturní léto přijede v pátek 16. srpna do Popic zahrát skupina Jananas vedená charismatickou zpěvačkou Janou Infeldovou. Inteligentní texty a jemný podvratný humor je hlavní devízou této kapely, která tak dlouho narušovala stereotypy folkového žánru, až tuto škatulku přerostla. Skupina o sobě tvrdí, že jí všechno dlouho trvá, a tak se na další album čekalo dlouhých šest let. Od 18 hodin se hosté mohou těšit na spojení této nezaměnitelné produkce se sklenkou sonberského a magickým výhledem na Pálavu. 

16. srpen

Město: Popice

Místo: Vinařství Sonberk

Kontaktní osoba: Sandra Müllerová

Telefon: 730594570

E-mail: sonberk@sonberk.cz

WWW stránka: www.sonberk.cz

13. ročník Galerie rulandských vín se uskuteční v sobotu 17. srpna od 14 do 24 hodin a v neděli 18. srpna od 10 do 16 hodin ve sportovní hale Klvaňova gymnázia v Kyjově. Přehlídka nabídne 300 až 400 vzorků vín od profesionálních vinařů z celé republiky, které budou hodnotit profesionální degustátoři. Hosté tak ochutnají vína ověnčená zahraničními medailemi, vína, která jsou v Salonu vín, v podstatě to nejlepší, co lze v rámci ČR ochutnat. Akce je součástí Slováckého roku, což je významný folklorní svátek, který nabízí velké množství vystoupení, několikatisícový krojovaný průvod, jarmark a mnoho dalšího. Tato akce je podporovaná Vinařským fondem a patří mezi top akce v ČR.

17. – 18. srpen

Město: Kyjov

Místo: sportovní hala Klvaňova gymnázia

Kontaktní osoba: Pavel Navrátil

Telefon: 602937871

Telefon (alternativní): 776084611

E-mail: navratil@kyjovskavinoteka.cz

WWW stránka: www.cechkyjovskychvinaru.cz

Velká soubojová degustace rýňáků proběhne v sobotu 17. srpna ve Vinařství Fučík v Mikulově. Milovníci této odrůdy by si rozhodně neměli nechat ujít tuto jedinečnou možnost ochutnat nejlepší mikulovské ryzlinky a porovnat je s nejlepšími světovými rieslingy, například z oblasti Mosela či Alsaska.

17. srpen

Město: Mikulov

Místo: Vinařství Fučík, Zlámalova 2

Kontaktní osoba: Vinařství Fučík

Telefon: 770135094

E-mail: recepce@hotelryzlink.cz

WWW stránka: www.vinarstvi-fucik.cz

Otevřené sklepy na Slavíně proběhnou v sobotu 17. srpna od 13 do 21 hodin ve sklepní uličce v Ratíškovicích. Vinné sklepy tvoří jednu přímou ulici v délce cca 800 metrů, kde bude otevřeno 20 sklepů, z toho 5 profesionálních vinařství. Chybět nebude ani občerstvení a cimbálová muzika.

17. srpen

Město: Ratíškovice

Místo: sklepní ulička na ratíškovickém Slavíně

Kontaktní osoba: Ing. Jiří Hubáček / ZO ČZS Ratíškovice

Telefon: 723128202

Telefon (alternativní): 725486601

E-mail: j.hubacek@karotaz.cz

WWW stránka: www.vinoratiskovice.cz

Již 16. ročník Mezinárodní výstavy vín Grand Prix Austerlitz se koná v sobotu 17. srpna od 14 do 20 hodin v Křížové chodbě Nové radnice v Brně. Hosté zde mohou ochutnat kolem 200 vzorků vín. Celá akce je součástí projektu Austerlitz a vznikla v rámci oslav Napoleonových narozenin, proto jsou součástí doprovodného programu i Napoleonští vojáci s ukázkami vojenského života a výcviku. Celý den zpříjemní cimbálová muzika a folklorní soubor Věčně mladý Danaj. Připravena je také oblíbená ukázka sekání sektů, tedy sabrage a mnoho dalšího. Vstupné je 250 Kč a zahrnuje katalog, skleničku a 12 žetonů na degustační vzorky. Akce je pořádaná za podpory Vinařského fondu ČR.

17. srpen

Město: Brno

Místo: Nová radnice – Křížová chodba, Dominikánské náměstí 1

Kontaktní osoba: Stanislav Šida / Moravská banka vín

Telefon: 602515861

E-mail: stanislav.sida@bankavin.cz

WWW stránka: www.bankavin.cz

Moravské hodování s cimbálkou v příjemné atmosféře vinného sklepa ve Vile Jarmila proběhne v sobotu 17. srpna od 17 hodin ve Velkých Bílovicích. Hosté zde mohou degustovat vína ze šlechtitelské stanice Velké Pavlovice, vychutnat si skvělá jídla, která jim naservíruje milá obsluha v tradičních krojích a užít si tradiční moravskou muziku. Vstupné je 149 Kč na osobu a vzhledem k omezeným kapacitám je doporučena rezervace míst předem. 

17. srpen

Město: Velké Bílovice

Místo: Vila Jarmila – Hotel Akademie

Kontaktní osoba: Hotel Akademie Velké Bílovice

Telefon: 519364111

E-mail: info@hotelakademie.cz

WWW stránka: www.hotelyakademie.cz

Populární noční romantická prohlídka města Znojma s řízenou degustací 6 vzorků špičkových vín včetně sektu si mohou zájemci vychutnat v sobotu 17. srpna od 20 hodin. V rámci noční prohlídky hosté navštíví Vlkovu věž, která je pro veřejnost ve večerních hodinách běžně nepřístupná a ochutnají tak víno ve výšce 32 m nad zemí s nádherným výhledem na osvětlené Znojmo. Po celý čas prohlídky se o hosty budou starat sommelieři Martin Vajčner s Františkem Nahodilem a certifikovaný průvodce. Chybět nebude ani ukázka sabrage, tedy odseknutí hrdla láhve šavlí a sladký dezert připravení v Balance coffeelwine. Vstupné je 350 Kč na osobu.

17. srpen

Město: Znojmo

Místo: Zelenářská 19/16

Kontaktní osoba: NAVAJN s.r.o.

Telefon: 602743301

WWW stránka: www.navajn.cz

Den otevření vinných sklepů připravují zahrádkáři spolu s vinaři v Čejči letos již po čtrnácté. Tento ročník se uskuteční v sobotu 17. srpna od 11 do 18 hodin v areálu vinných sklepů v Čejči. Otevřeno bude 20 sklepů, v nichž budou hosty vítat jejich majitelé připravení nabídnout svá vína k degustaci a zodpovědět všetečné dotazy hostů. V nabídce degustace bude letos více než 230 vzorků vín. Od 19 hodin je připravena beseda s cimbálovou muzikou.

17. srpen

Město: Čejč

Místo: areál vinných sklepů 

Kontaktní osoba: Zdeněk Stávek / ZO ČZS Čejč

Telefon: 603569921

E-mail: zahradkari.cejc@seznam.cz

WWW stránka: www.cejc.cz

Prázdninový večer s cimbálkou ve Valtickém Podzemí plný hudby k tanci a poslechu proběhne v sobotu 17. srpna od 20 hodin v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů ve Valticích. Hosté zde mohou ochutnat vína Lednicko-valtického areálu i speciality Valtického Podzemí za doprovodu cimbálové muziky.

17. srpen

Město: Valtice

Místo: Valtické Podzemí

Kontaktní osoba: Lenka Dwořáčková

Telefon: 723600423

E-mail: info@valtickepodzemi.cz

WWW stránka: www.valtickepodzemi.cz

Swing a móda se vrací ve velkém stylu v sobotu 17. srpna do Němčiček. Vinařský dvůr se přiblíží prvorepublikovým časům, kdy byl slavným hostincem. Polina a Tom z taneční školy Swing Wings dokázali hosty pořádně roztančit a letos jejich lekce pokračuje. Na programu je také prohlídka vinařství a ochutnávka rosé a jiných vín.

17. srpen

Město: Němčičky (okr. Břeclav)

Místo: Vinařský dvůr

Kontaktní osoba: Víno J. Stávek / Alena Šmídová

Telefon: 777906991

E-mail: alena@jstavek.cz

WWW stránka: www.jstavek.cz

Tour de vinohrad je oblíbená akce určena všem, kteří se chtějí dozvědět něco víc o vinohradnictví a vinařství na Podluží a současně mají zájem vidět sklepní uličky a turistům neznámé viniční tratě této oblasti. Tato oblíbená akce je v letošním roce obohacena o novinku v podobě ochutnávky specialit z vína a hroznů. Tour de vinohrad nabízí také návštěvu sklepních uliček muzea Starý kvartýr v Lužicích a vinohradnické muzeum v Mikulčicích za účasti certifikovaného průvodce. Na závěr je připravena ochutnávka špičkových vín v archivním sklepě. Tour začíná v uvedených termínech v Mikulčicích vždy v 18 hodin.

17. srpen

Město: Mikulčice

Místo: Mikulčice a okolí

Kontaktní osoba: Turistické informační centrum Mikulčice

Telefon: 731159010

Telefon (alternativní): 604310990

E-mail: infomikulcice@seznam.cz

WWW stránka: www.vinobartonik.cz

6. ročník mezinárodní přehlídky zámeckých vín, Vína ze zámků na zámku, proběhne v sobotu 17. srpna od 13 hodin v zámeckém parku Bzenec. V příjemném prostředí na hosty čekají krásná vína z Moravy, Čech, ale i ze zbytku světa. Zkrátka na 100 vín z 10 zemí vinařského světa. Společné budou mít místo jejich zrodu. Zámek, château, klášter, vila, tedy samá noblesní místa, která svá genius loci převtělila do tohoto vznešeného nápoje. Připravena je rozsáhlá degustace vybraných vín z vinařství Čech, Slovenska, Francie, Itálie, Německa, Rakouska a Španělska. Chybět nebude skvělé občerstvení, posezení v kavárničce nebo na piknikové dece, prohlídky zámeckých sklepů, nejrůznější pochutiny ani živá kapela. 

17. srpen

Město: Bzenec

Místo: zámek

Kontaktní osoba: Rastislav Janovíček

Telefon: 737214665

E-mail: janovicek@zameckevinarstvi.cz

WWW stránka: www.zameckevinarstvi.cz

Vinný trhNymburku proběhne v neděli 18. srpna od 13 do 19 hodin v parku u vodárenské věže. Zájemci zde mohou ochutnat a vína z produkce českých, moravských a světových vinařů. drobné občerstvení v podobě domácích klobásek, sýru a mnoha dalších dobrot. Vinný trh je součástí Blešího trhu a vstup není zpoplatněn. 

18. srpen

Město: Nymburk

Místo: park u vodárenské věže

Kontaktní osoba: City Event s.r.o.

Telefon: 792303545

E-mail: info@cityevent.cz

WWW stránka: www.cityevent.cz

Více vinařských akcí na www.vinazmoravy.cz, www.vinazcech.cz