Prázdniny v Rakousku, 2 tipy pro léto jako dříve. Užijete si koupání, kola i horské túry

Cyklistické trasy pod ledovcem lákají v oblasti Schladming-Dachstein bikery všech úrovní, foto: Radana Vítková

K vodě i do hor bez omezení. Rakouská vláda otevírá cestu k prázdninovým pobytům plným zážitků a přesto bezpečným. Znovu je možné navštěvovat noční podniky, tam, kde se pohybuje více lidí, však stále platí pevná pravidla.

Cestování do Rakouska je s postupem očkování stále jednodušší a pro léto, tedy s platností od 1. července, přišla spolková vláda s dalšími změnami. Mimo jiné i s jednou dlouho očekávanou: opět se otevírají i bary a noční podniky, což je zejména dobrá zpráva pro všechny, kdo rádi jezdí do Rakouska i za zdejším skvělým vínem a výtečnou gastronomií.

Výborná rakouská vína i pálenky, skvělá domácí i profesionální kuchyně, Rakousko v létě to je potěšení z čisté přírody i čistých chutí a letošní sezónu už si zase můžeme užívat.

Pravidla jsou ovšem daná, jak pro pobyt v hotelu, tak při návštěvě gastropodniků stále platí pravidlo 3-0, turisté se musí prokázat buď negativním testem, nebo potvrzením o očkování, nebo dokladem o prodělání nemoci. Zároveň již není třeba dodržovat striktní odstupy a “odlehčují” i roušky, chirurgické a bavlněné představují alternativu k maskám FFP2 na exponovaných místech, kde zůstává nošení roušek stále povinné (například veřejná doprava, obchody atd). Léto v Rakousku se tak vrací stále více do normálu, a to nejen v přírodě, ale také pokud jde o gastronomické zážitky či třeba wellness a bazény, kde opět platí nutnost prokázání jednoho z důkazů negativity (3-0). Více: www.austria.info/cz/servis-fakta/bezpecne-do-rakouska

TIP 1: Schladming-Dachstein, luxus pod ledovcem

Foto: Falkensteiner Hotel Schladming

Lyžařům není třeba říkat víc, v zimě je tato oblast jednou z nejoblíbenějších destinací, jedinečná krajina regionu však nabízí mimořádně atraktivní možnosti pro oddych i v létě, zvlášť pokud se potřebujeme zhluboka nadechnout a užít si dovolenou aktivně, tedy pro cyklisty všech úrovní, turisty, ale i vodáky. Už jen tisícovka kilometrů turistických tras mluví sama za sebe, kdo si chce dát ještě víc do těla a nebojí se výšek, najde tu šestadvacet ferrat.

Oblíbeným cílem je samozřejmě ledovec Dachstein s řadou atrakcí, například visutým mostem, schody, které vedou do nebe, či s ledovcovým palácem ukrývajícím mimo jiné sudy s vínem speciálně školeným ve výšce 2 700 metrů nad mořem.

Cyklisté mohou využít nespočet tras pro horskou cyklistiku, včetně vyžití v řadě bikeparků, golfisté tu najdou hned čtyři atraktivní golfové kluby.

Kdo je “vodní živel” nebo si jen rád užívá kouzelnou krajinu v okolí jezer a vodních toků, pak právě region Schladming-Dachstein patří k nejvodnatějším oblastem v celém Rakousku, což jen potvrzuje úctyhodný počet tří set jezer, nespočet pramenů a také stovka vodopádů. A protože místní dobře vědí, co tu mají, umí vše turistům nabídnout se vším komfortem – půjčit si můžete kola i elektrokola, loď i speciální oblečení pro sjíždění řeky na raftech i lodích, šnorchlování nebo výlety po kaňonech včetně pomůcek pro slaňování, sjezdy a skoky. S letní kartou Schladming-Dachstein si navíc řadu atrakcí můžete dopřát s výraznou slevou či dokonce úplně zdarma.

Designový hotel Falkensteiner, nechte se hýčkat

Spojit sport a adrenalin s odpočinkem v čtyřhvězdovém luxusu a pohodlí, to už je výzva. A ideální možnosti nabíz Falkensteiner Hotel Schladming ležící přímo v srdci oblasti u paty lanovky Planet Planai, který v sobě snoubí elegantní moderní design, domácí pohodu a dokonalou péči. Hotel s dřevěnou fasádou je velmi citlivě skloubený s okolní přírodou, velkorysá stavba uprostřed rozlehlého parku s řadou zón včetně oddychové části s malými vodními jezírky pěkně splývá s horskou krajinou. Na její podobě spolupracoval atelier Hohensinn Architektur zaštiťující stavbu celého komplexu s kanceláří Arkan Zeytinoglu Architects podepsanou pod interiéry hotelu. Ten disponuje nejen pohodlnými a luxusními pokoji a apartmány, ale i dalším zázemím sloužícím k hýčkání svých návštěvníků.

Například velkorysým relaxačním prostorem Actuapura SPA zahrnujícím pestrý saunový svět i prostorný bazén s krytou a také venkovní plochou. V nabídce je pak řada SPA procedur s bonusem horské čisté přírody, ať už jde o bylinky či pramenitou vodu obsaženou například v lázeňské kosmetice. A ani gurmeti nemohou samozřejmě přijít zkrátka, k dispozici je vedle atraktivní nabídky restaurace Steirer i bar s výhledem na svahy hory Planai, kde vedle koktejlů či lihovin potěší zejména nabídka zdejší vinotéky s velmi pěkným výběrem rakouských vín. (A nejen rakouských, ale proč by tu měl pít člověk něco jiného?)

TIP 2: Attersee, jezero malířů, plavců i potapěčů

Jezero s modrozelenou hladinou obkroužené skalními útesy i vršky Alpského podhůří, zeleň lesů, zahrad, zatravněných pláží. Ani není divu, že se zdejšímu kraji přezdívá alpský Karibik.

Foto: autorka

V tomto případě se dechberoucí podívaná se otevírá po necelých pěti hodinkách jízdy z Prahy. V oblasti Solná komora leží uprostřed majestátní kopcovité přírody jedno z největších rakouských jezer, k Attersee jezdili čerpat inspiraci i věhlasní umělci jako Gustav Klimt či Gustav Mahler a není divu, příroda tu skutečně hraje všemi barvami. Jezero už na první pohled uchvátí tyrkysovou vodou připomínající mořskou hladinu, na dotyk pak potěší i teplotou vody, která šplhá až k 25 °C

I když je pobřeží jezera z velké části poseto soukromými pozemky, stále nabízí širokou škálu veřejných koupališť i pláží, které lákají k lenošení u knížky či letního drinku.

Nad hladinou i pod ní

Jezero si však můžete užít i aktivně. Attersee patří k vyhlášeným jednak rybářským a pak také potápěčským revírům. A to jak jezero, tak řeky Traun a Ager. Nabídka aktivit je tu opravdu unikátní a navíc po celý rok. Vyzkoušet si můžete například apnoe – splynout bez dechu v jednotě těla a duše, technické potápění se speciální výstrojí, potápěči se tu potápějí i pod ledem, a dokonce se tu pořádá každoročně v srpnu mezinárodní turnaj v piškvorkách pod vodou.

Fascinující je také scubing, což je vlastně šnorchlování řekou, jejíž proud nese potápěče do jezera mělkými úseky s hojností ryb, ale i bezpečnými peřejemi a hlubokými kaňony. Výbavu vám tu kompletně zapůjčí a tenhle vodní výlet zvládnou i naprostí začátečníci.

Nadšenci rychlé vodní jízdy se mohou vyřádit na vodních lyžích a díky rozlehlé vodní ploše je jezero ideálním místem pro windsurfing. Začátečníci mohou využít služeb instruktorů v Yachtschule Koller nebo Weyregg, kde vedle windsurfingového vybavení nabízí i zapůjčení paddleboardů. Široké prkno s velkým vztlakem sice na první pokus trošku rozklepe kolena, ale po chvilce je na něm jako doma i naprostý amatér. Projížďku po jezeře si tak můžete užít v klidu a vlastním tempem s partnerem či přáteli. A co když se při vodním dovádění trochu nalokáte? Žádný strach, jezero je kvalitou na úrovni pitné vody.

.