Soutěž Bacchus Madrid 2022 přála českým vínům. Ze Španělska vinaři přivezli 44 medailí

Nejslavnější mezinárodní vinařská soutěž na půdě Španělska letos slavila 20. jubileum a opět na ní triumfovala řada vín z Moravy. Z hodnocení 1747 vzorků vín ze sedmnácti zemí světa si Česká republika odváží úctyhodných čtřiačtyřicet medailí.

Jedna z nejuznávanějších světových hodnocení vín se letos konalo na konci dubna v noblesních prostorách budovy Casino de Madrid a moravským vínům vyneslo toto mezinárodní klání 4 velké zlaté, 22 zlatých a 18 stříbrných medailí. Česká republika se tak zařadila vedle domácího Španělska a sousedního Portugalska mezi nejúspěšnější. Tradičně se dařilo na mezinárodní úrovni dlouhodobě úspěšnému B\V Vinařství z jihomoravských Ratíškovic.

Nejlepším českým zástupcem byla bílá rulanda v bariku 2019

„V B\V vinařství podřizujeme vše kvalitě a maximální péči o vinice, hrozny i samotné víno. Kromě toho každé víno potřebuje svůj čas. Do soutěží tak hlásíme i vína, která nejsou ještě připravena k uvedení na trh, ale ověřujeme si tak jejich kvalitu v tvrdé mezinárodní konkurenci. Také nás velmi potěšilo, že se prosadila vína, která školíme ve francouzských dubových sudech,“ sdělil sklepmistr vinařství Jiří Toman. Vinařství utržilo všechny 4 velké zlaté medaile a k tomu přidalo ještě 10 zlatých a 14 stříbrných medailí. Jejich víno Pinot Blanc barrique reserva, výběr z hroznů 2019 bylo také oceněno jako nejlepší víno z České republiky.

Moravská vína doprovodili i tuzemští odborníci v porotě

Soutěž proběhla letos už podvacáté a žádná jiná vinařská akce konaná ve Španělsku nedokáže během čtyř dnů shromáždit takové množství odborníků, které spojuje zejména vysoká profesionalita a letité zkušenosti v různých odvětvích oboru. V porotě zasedli i čeští degustátoři, Miroslav Majer (Davinus), Josef Valihrach ml. ze stejnojmenného vinařství, Tereza Helmová z vinařství Kolby a Martin Šmíd, hlavní someliér vinařství Znovín Znojmo. Soutěž pod vedením Unie španělských degustátorů je zaštítěna patronátem OIV (Mezinárodní organizace pro révu vinnou a víno) a je zařazena na seznamu nejprestižnějších světových soutěží VINOFED. Účast na soutěži tradičně finančně podpořil Vinařský fond a organizačně zajistilo Národní vinařské centrum.