Syn “Papeže Crozes – Hermitage” Maxime Graillot

Maxime Graillot je starším synem pana Alaina Graillota, který proslavil apelaci Crozes-Hermitage po celém světě. Právem se mu přezdívá „papež Crozes-Hermitage“. Díky němu je od konce 80. let dříve spíše marginální apelace považována za seriózního rivala slavnějších cru severní Rhôny.

Maxime je starší ze dvou Alainových synů a společně s bratrem Antoinem, se kterým jsme se v Praze setkali již v roce 2011, zrealizovali záměr, který Alain dlouho nosil v hlavě. Společně vybudovali malé butikové vinařství v Beaujolais a zhodnotili tak dlouhodobé zkušenosti ze severní Rhôny.

Doména Alain Graillot čítá 20 hektarů, z toho 18 ha v Crozes-Hermitage a zbytek v apelacích Saint-Joseph a Hermitage. Alain Graillot se soustřeďuje na kvalitní surovinu a začíná u vinohradu. Od počátku své vinařské dráhy odmítá používání herbicidů, pesticidů a systemických přípravků. Pečlivě obdělává úzkým pluhem kamenitou půdu mezi řádky, což nutí révu vyvíjet kořenový systém více do hloubky, kde čerpá živiny, a i ve velmi suchých letech netrpí nedostatkem vláhy. Hrozen sbírá vždy v maximální fenologické zralosti a ke školení používá minimum nových sudů, neboť příliš nového dřeva dle jeho názoru potlačuje odrůdové vyznění vína.

            S Maximem jste se mohli setkat v Praze na degustacích v pražské restauraci Hergetova Cihelna společnosti Kampa Group a v protorách Advivum ve Slovanském domě. Představil vína jak se severní Rhony – Crozes–Hermitage a Hermitage, tak vína z nového vinařského projektu v Beaujolais – Domaine De Fa. Jednalo se o “degustační derniéru”, před rekonstrukcí. Nově budou prostory otevřeny v průběhu června 2019. Nezoufejte vína i v průběhu vynucené pauzy najdete na www.advivum.cz