ZLATÉ NŮŽKY

O unikátní zlaté nůžky se utkají pátek 23. února účastníci již 14. ročníku Mistrovství ČR v řezu révy vinné. Soutěžící se letos sjedou do areálu vinařství VINOFRUKT Dolní Dunajovice.  Soutěž pro nejlepší řezače již tradičně pořádá Svaz vinařů ČR a společnost BS vinařské potřeby. 

Na sedmdesát soutěžících se v pátek v 8:00 hodin ráno potká v areálu vinařství VINOFRUKT v Dolních Dunajovicích, aby na přilehlé vinici poměřili síly v netradiční disciplíně. Posuzuje se v ní totiž umění a šikovnost vinařů, jejichž úkolem je co nejlépe ořezat keře révy vinné. „Osmičlenná odborná porota bude hodnotit nejen kvalitu a čistotu řezu, ale také architekturu keře a počet oček. K rychlosti soutěžících se přihlíží pouze v případě nerozhodných výsledků“, uvádí Miloš Balga, jednatel společnosti BS Vinařské potřeby.

Soutěž se letos bude konat na dvanáct let staré vinici odrůdy rulandské šedé, vedené rýnsko-hessenským způsobem. Řezači opět budou soutěžit ve dvou hlavních kategoriích – ELITE pro ženy a muže nad 21 let a JUNIOR pro studenty do 21 let.

Program bude zahájen v 8.30, kdy budou soutěžící seznámeni s pravidly a přesunou se do vinohradu. Samotná soutěž započne v 9 hodin, nejprve v kategorii Elite, následována Juniory.  Blok odborných přednášek přijde na řadu od 10:30 hodin. Kolem 13 hodin budou vyhlášeni a odměněni vítězové soutěže v obou kategoriích.