TŘIKRÁT NA ZDRAVÍ! A NA PATRIKA

Hromadné oslavy se nekonají, takže na již tradiční průvod sv. Patrika můžeme zapomenout, ale ZELENÝ DEN a s ním veselou oslavu jara přece neodpískáme. 17. březen to je zelený ohoz, zelený drinky, zelená nálada… Umíchejte si koktejl na její zlepšení.

Oslavy irského patrona, který rozšířil v Irsku křesťanství a je symbolem vřelosti a pohostinnosti se nesou tradičně ve znamení zeleného piva, zelených koktejlů a zelených dobrot všeho druhu. Stále oblíbenější jarní svátek u nás docela rychle zdomácněl zejména díky Irům, kteří žijí v českých městech a kteří si jeho oslavy rádi užívají. Neslaví se ovšem pouze v Irsku, ale i ve Velké Británii, v Americe, kde se dokonce dodržuje tradice barvení řeky Chicago na zeleno, ale i v Austrálii a na Novém Zélandu. Letos sice z důvodů mimořádných opatření v souvislosti s koronavirem máme smůlu, když oslavy, tak velmi komorní. Přesto, proč si je neužít.

Zpátky k podstatě

Původně šlo o rodinné svátky, kdy přicházela na řadu především návštěva kostela, nikoli bujaré veselí. Do sedmdesátých let dokonce nesměly být 17. března otevřeny žádné hospody.  Dnes se naopak slaví právě v hospodách a barech ve velkém, stejně jako na ulicích, kde se zpívá, tančí, řada objektů je nasvícených zeleně a ulicemi se táhnou se jimi brčálově zelené průvody. 

A také mnohé památky, monumenty či dokonce přírodní skvosty oblékají zelené roucho – například egyptské pyramidy, dubajská nejvyšší věž Burdž Chalífa, newyorská Empire State Building, jihoafrická Stolová hora či Niagarské vodopády. V Praze jsme tak mohli posoudit, jak zelená sluší třeba Petřínské rozhledně či Tančícímu domu. A není to jen Praha, například v Ostravě se do zelené „obléká“ Nová radnice. 

Zelené drinky s alkoholem i bez

Den svatého Patrika se v současné době slaví ve více než čtyřiceti zemích světa, pokud jde o nápoje, pak vede whiskey a pivo. V České republice se poprvé tento svátek v roce 1998, hlavním centrem dění byla Novoměstská radnice v Praze.  Od té doby svátek i u nás nabobtnal. Bohužel letos se vrátí ke své komornější podobě. Takže proč se nepřidat i v omezeném módu, zelená je přece fajn. Připravili jsme pro vás pár tipů na zelené drinky, alkoholické i nealkoholické, tedy ryze osvěžující a podporující zdraví a imunitu. Ačkoli s tou zelenou je to tak trochu paradox. 

Svatý Patrik totiž vůbec nebyl Ir!  Pouze v Irsku v 5 století žil, jako dítě sem byl prodán do otroctví, ale uprchl. Později se vrátil již jako misionář a sehrál zde klíčovou úlohu v pokřesťanštění Irska. A co se týče zelené, údajné barvy jeho roucha? Další mýtus, ve skutečnosti chodil v modrém. 

Jarní vzpruha

HUGO NAZELENO

Ingredience: 40 ml whiskey, 15 ml bezinkový sirup, 5 ml čerstvá citrónová šťáva, citronová limonáda na dolití, ledová tříšť, máta na ozdobu

Připravte si větší sklenici na koktejl, nasypte do ní ledovou tříšť. Odměřte si většího panáka irské whiskey, bezinkový sirup, citronovou šťávu a nalijte na tříšť. Dolijte citronovou limonádou, dobře promíchejte a dozdobte mátou.

Není nad jistoty…

CUBANEY MOJITO

Ingredience: 4 cl Cubaney Rum Plata Natural, ½ limety, 20 ml irského medového sirupu (100 g irského medu a 10 ml vody), 8 lístků čerstvé máty, 5cl – 10cl irského cideru, sekaný led. Ozdoba: snítka máty, osminka limety

Příprava se provádí přímo do sklenice Long glass. Nejprve do ní vložíme přebrané lístky máty, poté za pomoci odměrky nadávkujeme zbytek ingrediencí až na cider. Přidáme drcený led a vše promícháme barovou lžičkou. Dosypeme drcený led a dolijeme drink cidrem, případně můžete i sodovkou. Přidáme mátu jako ozdobu a brčko.

Zdravý dotyk Asie

MATCHA ICE TEA

Ingredience: 2 dcl kokosové vody, prášek z čaje matcha, na špičku kávové lžičky

led, na ozdobu plátek ananasu a kokosová drť, trocha soli případně semínek černého sezamu pro efekt

Do šejkru dáme led, kokosovou vodu, přidáme prášek z lístků japonského zeleného čaje matcha a vymícháme. Na hořáku, či obyčejné pánvi opálíme hranolky ananasu, které posypeme kokosem. Nápoj nalijeme do sklenky a přes okraj přendáme ananas. Pro dny svatého Patricka doporučujeme „vytunit“ trochou ginu. Nebo na kokosovou vodu a anas zapomeňte, vezměte 400 ml ginu, trochu sirupu Roses Lime, 2 g matcha tea a máte super Matcha Gimlet. 

-rav- foto: Jameson, dreamstime, archiv