Velký úspěch moravských vín v Paříži !!!

Úspěch moravského Vinařství Horák v Paříži znamenal první double v historii prestižní světové soutěže Vinalies Internationales a opět potvrdil, že Morava patří mezi nejlepší vinařské regiony na světě a moravští vinaři jsou součástí absolutní světové špičky.

Minulý rok Leoš Horák vyhrál Šampiona (Lauréat Trophée) mezi růžovými víny a nikoho ani nenapadlo, že bychom se něčeho podobného mohli dočkat i letos. Vinařství Horák však se svým vínem Hibernal výběr z hroznů 2016 vyhrálo letos v obrovské konkurenci nejprestižnější kategorii bílých vín. Prezentaci moravských a českých vín v soutěži organizovalo Národní vinařské centrum s finanční podporou Vinařského fondu.

 „Je to něco neuvěřitelného, ještě teď jsem v šoku. Celé vinařství zažívá obrovskou radost. Loni nám bylo řečeno. že uspět v kategorii rosé je náš životní úspěch a že zopakovat něco podobného se rovná zázraku, a letos v bílých vínech… Francouzi asi budou na mapě hledat kde je Vrbice,“ sděluje s úsměvem Leoš Horák a představuje Šampiona:
„Naše vítězné víno je plné s potenciálem ležení, má jiskrnou zelenožlutou barvu, v aromatice najdeme zralou broskev, sušenou meruňku i směs tropických plodů. Jeho chuť je plná, kořenitá, vysoce extraktivní, lehký zbytkový cukr je vyvážený pikantní kyselinkou. Charakterem spíše připomíná jednoho z rodičů – Ryzlink rýnský.“

Kromě tohoto úspěchu, kdy se moravský Hibernal stal nejlepším bílým vínem na světě, se ještě všechna naše úspěšná vína na podzim objeví v publikaci 1000 Vins du Monde se stejným respektem ve vinařském světě, jaký má v gastronomii tolik vážený michelinský průvodce.

Medailemi bylo oceněno celkem 36 moravských a českých vín, zlatou získalo 10 vín a stříbrnou 26. Celkově letos moravští a čeští vinaři zazářili a přivezli o 11 medailí více než v loňském už tak úspěšném roce!

Zlaté medaile získala kromě Hibernalu i další vína – Ryzlink vlašský, výběr z bobulí, 2009 a Aurelius, výběr z cibéb, 2012 z vinařství Vinselekt Michlovský. Dále Kerner, výběr z hroznů, 2016 z vinařství Josef Dufek, Děvín, výběr z hroznů 2015 z vinařství Štěpán Maňák, ledové víno Ryzlink rýnský, 2016 z Vinařství Krist s.r.o. a další zlatou medaili získalo bílé slámové víno odrůdy Pálava 2015 z vinařství ZD Němčičky. Dvě zlaté medaile získala i růžová vína: Zweigeltrebe, kabinetní víno, 2016 z vinařství Bronislav Vajbar a Rosé Horák, pozdní sběr, 2016 z vinařství Horák.

Zlatou medaili získal také Merlot, výběr z hroznů, 2011 z vinařství Vinselekt Michlovský. „Malinko do stínu se díky opakovanému zisku Šampiona dostala další skvělá zpráva, a to zlatá medaile pro moravský Merlot, pro víno, které vyžaduje teplé prostředí a patří do vinařské první ligy. Víme, že naši vinaři umí velká červená vína, a každý takovýto posel dává příslib, že jejich čas na domácí a mezinárodní scéně také přichází,“ komentoval výsledky soutěže Ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Salonu vín.

Moravská a česká vína získala v Paříži 26 stříbrných medailí – po 3 stříbrných medailí získala vinařství: Vinařství Horák, Vinařství Krist a Mikrosvín Mikulov.

  • www.wineofczechrepublic.cz