Vinaři bojují o zákazníky společně. Vína balí do bedýnek

Vinařské košty jsou zrušené, vinotéky a sklepy zavřené a tak i ti, kteří si jindy konkurují spojili síly a vzájemně si pomáhají. Vína začali nabízet společně.

Inspirací vinařům byla velmi úspěšná praxe farmářů, kteří již dříve začali balit mix čerstvé zeleniny a ovoce do bedýnek. A nápad výborně funguje i s víny. Vinařské bedýnky nabízejí zákazníkům zajímavě poskládaná vína více vinařů, která bývají obvyklenavíc tematicky laděná. Ochutnávat tak lze typickou produkci daného regionu, různé zpracování jedné odrůdy více vinaři, vína ověnčená soutěžními úspěchy a podobně. Navíc jde většinou o vína, která nejsou dostupná běžně v obchodech, a vinaři je v bedýnce nabízejí za výhodnější ceny než po jedné láhvi.

Dobré pití, pomoc i poučení

Kromě toho, že si lidé užijí víno samotné, lze si tak nákupem bedýnky jednak rozšířit obzory a navíc podpořit moravské a české vinaře v době, kdy nemohou svá vína prodávat obvyklými způsoby.

Typickou ukázkou jsou vinařské bedýnky spolku vinařů v Pavlově. „Máme v nabídce tři bedýnky – červená vína z Pálavy, ryzlinky z Pálavy a samozřejmě Pálavy z Pálavy. Jedná se vždy o výběr 6 různých vín od našich členů. Bedýnky jsou sestaveny tak, aby představovali průřez typickými víny a vinařským stylem v Pavlově a jeho okolí,“ přiblížil službu Ing. Pavel Krška, předseda spolku VINITORES PALAVIENSIS. T

Cílem neziskové iniciativy To si vypijeme (#tosivypijeme), je podpořit vztahy zákazníků a vinařů a posílit odbyt českých a moravských vín. Heslo se spontánně šíří na sociálních sítích a znamená, že lidé, co jej použijí, upřednostňují domácí produkci. Jako poděkování jej na samolepkách dávají také mnozí vinaři na kartony při distribuci. Součástí iniciativy je také podpora prodeje vinařských bedýnek jako symbolu jejich spolupráce.

Nejlepší z nejlepších

Pozadu nezůstává ani nejprestižnější kolekce moravských a českých vín – Salon vín. Jde o vyvrcholení naší nejvyšší a největší soutěže vín v podobě 100 nejlepších moravských a českých vín pro daný rok. Za normálních okolností tato vína návštěvníci ochutnávají v degustační expozici valtického zámku, ale v době pandemie si musí vína najít cestu k nim. Salon vína se proto také vydal cestou vinařských bedýnek a připravil tematické výběry – Šampioni Národní soutěže vín, Méně známé odrůdy, Vína se zbytkovým cukrem, Bílý set, Červený set a Výběr hlavního sommeliera.

„Doporučil bych obzvlášť bedýnku nebo výběr vín Šampioni národní soutěže vín. Je to jedinečná šance ochutnat všechny šampiony Národní soutěže vín 2020, tedy šampiona vinařské oblasti Čechy, podoblastí Znojemské, Mikulovské, Slovácké a Velkopavlovické a samozřejmě také absolutního Šampiona. Takovou možnost mají běžně pouze návštěvníci degustační expozice na zámku ve Valticích,“ upřesnil hlavní sommelier Národního vinařského centra a Salonu vín Ing. Marek Babisz.

Dalšími spolky, které podobné výběry vín nabízejí, jsou třeba Mladí vinaři, kteří mají připravenou Bednu plnou vína, tedy 12 vín od svých člen, další chutnou “dvanáctku nabízí i Bedýnka 4×3, tedy po 3 vínech od 4 vinařů – Vinařství Krásná hora, Špalek Vinařství, Víno Kadrnka a VÍNO J. STÁVEK.