VÍNO A ČAS. 10. ročník World Wine Show oslavil dobré jídlo, víno i krásu

Pod taktovkou značky TAG Heuer a na půdě Kaiserštejnského paláce na pražské Malé Straně proběhl již 10. ročník výstavy vín World Wine Show. Na společenském večeru nechyběla tenistka Lucie Šafářová, dražbě korunovala křišťálová váza společnosti Rückl.

Vice než tři desítky vinařů z Čech, Moravy, ale i z dalších evropských zemí představilo svá vína, jeden z nejlepších českých kuchařů Jan Punčochář nasnoubil pokrmy. Hosté se dobře bavili, tenistka Lucie Šafářová si převzala coby ambassadorka značky hodinky TAG Heuer a Nadační Fond Veroniky Kašákové si připsal na účet 25 tisíc korun, za které byla vydražena překrásná křišťálová váza Krakatit od firmy Rückl. Přispět ve prospěch Nadačního fondu mohl v průběhu večera každý, a to jakoukoliv symbolickou částkou za vzorek raritního vína, který věnovali sami vinaři.

Průřez styly i regiony

Chutnalo se téměř 150 vzorků vín. Oblast Čechy reprezentovalo vinařství Vinné sklepy Kutná hora s mimořádnou řadou vín z biodynamické produkce s ertifikací DEMETER. Nevšední zážitek poskytla tradičně vína vinařství Dobrá Vinice z Nového Šaldorfa, Moravu výborně reprezentovala i vinařství Trávníček a Kořínek, Rodinné vinařství Holánek či Vinařství Václav Šalša.

Stejně jako naši vinaři, také řada zahraničních producentů přijela vína představit osobně. Hosté mohli ochutnat zajímavé novinky z Německa, Francie a Itálie dále ze Španělska, Portugalska, Rakouska a Maďarska, navíc příjemné kvality a za přístupné ceny.

Překrásná a hlavně jedinečná vína s osobitým rukopisem z organické a biodynamické produkce nabídlo například Chateau Le Puy, moc pěkná šampaňská pak Champagne Michel Hoerter, sympatickou sondou do chutí Sicilie byla vína z vinařství Tonnino, stále překvapivější jsou například portugalská vína, jejichž kvalita stoupá rok od roku.

Two of the Chateau Le Puy wines.

Prakticky u každého ze 34 vinařských stánků se našla nějaká zajímavost, než přišly na řadu závěrečné belgické pralinky, pražská čokoláda či sýry z Deli Shopu.

Pěna k pěně a křepelka s kachnou

A protože při degustaci vyhládne, bylo připravené i pětichodové slow food menu z kuchyně Jana Punčocháře, jednoho z našich nejšikovnějších profíků. S kachní pěnou si tak hosté mohli ocutnat Crémant de Limoux Rosé Brut 2016 od Michela Oliviera z Languedocu, marinovaného sivena v okrukovém gaspachiu s melounem zase skvěle doprovodilo Tonnino Mediterraneo ze Sicílie. Raviolu s telecím masem, květákem a lanýžovým olejem krásně vyzdvihl Blanc de Pinot Noir 2016 z Dobré vinice, křepelku plněnou kachnou s hřibovou omáčkou zase Symphonie des cinq sens 2015 z Domaine de la Barthe, další zástupce Languedocu. A na závěr dvojitá sladká tečka: karamelové vejce s mangem a lahodné portské Kopke 10 y.o.Tawny.