Víno&Styl 73

VÍNO, víno, víno a ještě jednou…VÍNO. 

Prý je v něm pravda. Ale bacha, dnes není jedno, jak ji člověk říká.

Psát v oboru, kde zacházení s jazykem neznamená každodenní riziko lynče za nevhodně použitý výraz či obrat, je v současnosti výhra. Mluvím o psaní o víně a o slovech v současném významu „nekorektních, urážlivých, provokativních…“. 

O výrocích s údajnými „diskriminačními podtexty“, ať už jde o rasu, sexuální orientaci, náboženství. Nebo třeba o „genderové nevyváženosti“ slov či veršů.

Víno není politika, v tomhle směru si člověk říká, že má klid. Jenomže…

Před nedávnem vzbudila doslova humbuk básnička ze školních čítanek, v níž verš, že „holky jsou tu od toho, aby byly maminky“, rozdmýchal emoce a diskuse bouřlivější, nežli právě „běžící“ burčák. Spisovatel a básník Jiří Žáček v ní poetickým způsobem sděluje prostý fakt, že posláním žen je rodit děti a láskyplně je vychovávat. 

Jak „nezodpovědné“! A jak „zpátečnické“ od básníka, který se „nestyděl“ splnit zadání na téma maminka bez ohledu na nebezpečné genderové stereotypy. Zastánci rovnosti pohlaví vytáhli do boje: přece jsou i holky, které mají jiné zájmy, vyšší ambice… 

Co z toho plyne? Můžete si stokrát myslet, že věci nazýváte pravými jmény, vaše myšlenky i tvůrčí záměry mohou být průzračnější, než-li destilka, a stejně, šmahem máte na hrbu vypěstovaném letitým psaním těžký ideový zločin. 

Takže zlatá réva, zlaté hrozny. Díky moudrá přírodo. Díky révo vinná ♀ , díky vinohrade ♂, že jste společně zplodily TO víno, které je nejen středního/neutrálního rodu, což řadu průšvihů eliminuje jaksi předem, ale ani s  orientací (polohy od severu k jihu) či vysokým věkem tu nejsou problémy. O barvě nemluvě – červené, bílé, oranžové, žluté, růžové…, žádný handicap

Ačkoli jsou tu rizika. Tak třeba potenciální rozbuška odrůd. Tady už to houstne. Člověk si řekne, TO Rulandské bílé.  Ale taky TA Rulanda? Nebo TEN Pinot Blanc? A na průšvih je zaděláno. Možná bychom měli zauvažovat o genderové revizi názvosloví. Sjednotit, nebo naopak? A co nastavit pár kvót, třeba na místa původu? Vyvážit by chtělo také tichá vína, výhodou je, že neremcají, a dopřát víc sluchu šumivkám, tady by to totiž mohlo bouchnout. 

I v psaní o víně, je prostě třeba být ostražitý. A je na čase, domýšlet detaily. Takže co tu máme tentokrát? Pokud jde o regiony, je to fajn: BORDEAUX, MARCHE, ŠPANĚLSKO. V rubrice Inspirace PIVO. Takže zase bingo. Trošku problém bude s Whisky, TU nám zas vyvažuje TEN Tatarák v gastronomii. A test: CHARDONNAY. Zase trefa. Navíc na dotaz jednoho z degustátorů, zda jsou zastoupena i cuvée se ukázalo, že  jedno Chardonnay má v popisu i 4 % Colombard. „Tak to máme alespoň jedno čtyřprocentní,“ okomentoval kolega.  Výborně. I to se počítá. 

Takže remcalové, zkuste říct SLOVO.