Víno&Styl 77

Odbouchnete lahev v jednom roce a víno vtéká do sklenek už v tom následujícím. Takový je příběh sektu o silvestrovské noci. A docela trefně odráží tempo dnešní rychlé doby. Honíme se pořád dokola, aby všechno bylo lepší, bylo všeho víc…, angličtina používá docela trefný termín – Rat Race. A než se v lednu rozkoukáme, už všechno kvete. Než si toho stačíme všimnout máme tu léto a když se zima zeptá, co jsme o něm dělali, už pomalu nevíme, že nějaké bylo.

Začínáme řešit vánoční dárky, za slavnostního blikotání ledkových světýlek se dopracujeme polomrtví do prosincového finále, rozhodnutí, jak to od nového roku vezmeme konečně pevně do ruky. Bude víc času, klidu… 

A tak o silvestrovském večeru bouchne špunt vystřelený z lahve (po kolikáté už) na stvrzení všech takových předsevzetí. A hned vzápětí rozběhneme tenhle krysí závod nanovo.

Nedávno jsem našla jeden takový silvestrovský špunt při malování. Za skříní ležel už pár let. Co se od té doby stalo? Byly to dobré, nebo špatné roky? Vzpomeneme si ještě, na ta jara, léta, zimy? Trochu to splývá v městském spěchu.

 Vinaři, a vůbec lidé spjatí s půdou, to mají jednodušší. Roční období si pamatují často do nejmenších podrobností, vědí přesně, kdy udeřil mráz, kdy nás sužovala horka, přišly kroupy, velká voda, sucho… Tam, kde by snad paměť zakolísala, pomůže obsah v lahvi, schovaný pod špuntem. 

Kapsle s esencí slunečního svitu, dešťových kapek, radostí i starostí, z nichž, koukneme-li na ročník, jsou snad ty druhé již překonány a na ty první je dobré zavzpomínat. Udělejme to občas. A nejen na Silvestra. Dlouhé zimní večery se k tomu hodí ideálně. I příroda ví, že má odpočívat. Stejně by i každý závod, ať už smysluplný či zbytečný, měl mít svá oddychová místa. Jen tak se dají dobře rozložit síly, oddělit to, co je, od toho, co není podstatné. 

Přejeme proto lahvím zdravé korky a nám všem co nejzdravější kořínek. Potěšení z dobrého vína, ať už to bouchne, nebo jen tichoučce pšoukne. Odpočinek pro tělo, radost pro duši a tak i spoustu energie klusat tak akorát. V souladu s přírodou i sami se sebou.