Nejlepším vínem Salonu je Ryzlink vlašský. Mikrosvín Mikulov má šampiona

Jaké je složení nového Salonu vín pro rok 2023? Každoročně koncem listopadu je rozhodnuto o vybrané stovce nejlepších vín Národní soutěže vín ČR. Včetně šampiona, který je vyhlášen vzápětí po finálním hodnocení. Zatímco slavnostní vyhlášení vítězné stovky i vítězů jednotlivých kategorií proběhne až začátkem února těsně před otevřením nového ročníku expozice, Mikrosvínu už můžeme gratulovat k nejlepšímu vzorku.

Dvoudenní hodnocení finálového kola nejvyšší a nejrozsáhlejší soutěže vín v České republice vrcholí pravidelně slavnostním vyhlášením absolutního šampiona. To letošní, které se konalo tradičně v Centru Excelence ve Valticích 23. a 24. listopadu, provázela opět krásná vína a degustátoři prověřili kvalitu čtyř set finálních vzorků.

Jako absolutního vítěze, v celkové konkurenci 2643 vín, vyhodnotily odborné komise Ryzlink vlašský řady Flower Line 2021, pozdní sběr, z vinařství Mikrosvín Mikulov. Vinařství tak navázalo na loňský úspěch, kdy vedle devíti vín se zlatou medailí získalo i cenu za nejlepší kolekci. V letošním roce lze navíc gratulovat k úspěšnému grandslamu: vedle nejúspěšnějšího vína Salonu pro rok 2023 se může Mikrosvín Mikulov pochlubit i aktuálním titulem Vinař roku 2022 a také dalším šampionem a to v kategorii bílých vín (VZ 2019 výběr z hroznů) v jedné z nejstarších soutěží v ČR Valtické vinné trhy.

Vlašák s chutí Moravy

Svěží, voňavý, minerální, nekomplikovaně svůdný. „Vítězný Ryzlink vlašský má svůj původ na 3 vinicích. Třetina je z trati Bergrus v Perné, třetina je z Březí z Ořechové hory a třetina z mikulovské vinice Za Cihelnou. Záměrem této kupáže bylo dosáhnout typického aromatického projevu sušených bylin a kombinace zralého ovoce. V chuti se víno opírá o velmi pevnou citrusovou chuť a šťavnatou minerální dochuť, tak typickou pro naše vlašáky,“ přiblížil Ing. Zbyněk Žiška, enolog Vinařství Mikrosvín Mikulov nejlepší víno České republiky.

Slavit se bude v únoru

Slavnostní vyhlášení a také předání diplomů vítězům jednotlivých kategorií, ceny za nejlepší kolekci ročníku a vinařům, jejichž vína byla oceněna Zlatou medailí Salonu vín ČR 2023, proběhne ve čtvrtek 2. února 2023 ve Valticích. Na to pak následujícího dne (3. února 2023) naváže otevření nového ročníku degustační expozice Salonu vín 2023 pro veřejnost.

„Salon vín si za dobu své existence vybudoval výsadní postavení mezi tuzemskými soutěžemi vín. Vínům dodává nezpochybnitelnou prestiž, pro vinaře je oceněním jejich práce a pro zákazníky zase jasnou zárukou nejvyšší kvality. A že to všechno dohromady opravdu funguje, dokazuje jednak zájem o účast mezi jednotlivými vinaři, kterých bylo letos historicky nejvíce, a jednak zájem ze strany zákazníků, kteří oceněná vína nejen nakupují, ale také za nimi cestují do degustační expozice Salonu vín ve Valticích. Návštěvnost se tak vrátila do předcovidové doby a dokonce atakuje rekordní čísla,“ neskrýval radost z dalšího úspěšného ročníku Ing. Pavel Krška, ředitel pořádajícího Národního vinařského centra a dodal: „je velmi potěšitelné, že se do Salonu vín ČR přihlašují i nová střední a menší vinařství.“

Salon vín – národní soutěž vín 2023 k ochutnání od 3. února

Soutěž, která hodnotí již 23. ročník, se v průběhu let vyvíjela, až se ustálila na trojkolovém systému hodnocení. První fáze hodnocení probíhá obvykle v letních měsících v jednotlivých moravských vinařských podoblastech a ve vinařské oblasti Čechy. Jde o nominační kola Národní soutěže vín, následuje celostátní kolo, z něhož postupuje 400 finalistů, a soutěž vrcholí 2. finálovým kolem a výběrem absolutních vítězů, které proběhlo nyní.

Na soutěž navazuje od února následujícího roku Salon vín coby celoroční degustační expozice nejlepších sta vín. Zde je možné prostřednictvím několika typů degustačních programů, včetně tzv. „volné degustace“, programů řízených sommelierem a individuální degustace z prezentačního automatu, ochutnat nejlepší vína pro daný rok. Soutěž pořádá každoročně Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.

Šampion a každý držitel titulu Zlatá medaile Salon vín 2023 tak musí postupně projít třemi koly profesionálního hodnocení držiteli mezinárodních degustačních zkoušek dle evropských ISO norem, což zaručuje objektivitu a vysokou úroveň celé soutěže. I díky tomu je výkladní skříní českého a moravského vinařství. Kromě stovky nejlepších vín oceněných dle statutu Zlatou medailí Salonu vín ČR 2023 udělí komise také stříbrné medaile (u vín, která postoupila do druhého kola hodnocení a získala min. 84 bodů). Titul Šampiona je tak nejvyšší dosažitelnou metou pro víno v České republice, umístění v Salonu pak nezpochybnitelnou garancí nejvyšší možné kvality vín.