Z Vídně si naši vinaři přivezli 300 medailí. Moravská a česká vína se v silné konkurenci neztratila

Wiener Rathaus AWC Vienna Gala
Vyhlášení výsledků AWC Vienna

Úctyhodný medailový úspěch s celkovým počtem 349 ocenění si připsali tuzemští producenti vína na kulatém 20. ročníku tradiční rakouské soutěže AWC Vienna, ze které si přivezli 93 zlatých a 209 stříbrných medailí.

Neovlivnitelný systém slepých degustací v kombinaci s přísnými degustačními směrnicemi dělá z AWC Vienna nejnáročnější degustaci vín mezi nejprestižnějšími mezinárodními vinařskými soutěžemi. Společnost AWC Vienna nastavuje nejvyšší standardy, aby vyhověla rostoucím nárokům na kvalitu vína po celém světě a tak o to víc tuzemský medailový úspěch potěší.

Vinselekt Michlovský následoval Volařík a Juřeník & Žďárský

Nejvíce se zadařilo vinařství Vinselekt Michlovský, které ziskem 10 zlatých a 8 stříbrných medailí dosáhlo z našich účastníků nejvyššího celkového počtu medailí a také nejvíce zlatých. Na pomyslném druhém místě se se 7 zlatými medailemi a 2 stříbrnými umístilo vinařství Volařík a na třetím s celkovým ziskem 13 medailí (3 zlaté a 10 stříbrných) vinařství Juřeník & Žďárský.

„AWC Vienna patří s více než 11 000 hodnocenými víny mezi největší na světě, a přináší tak především jedinečnou možnost srovnání vín a vinařských stylů typických právě pro náš region. Naši vinaři zde pravidelně získávají velké množství medailí, čímž objektivně dokazují, jak mistrovsky své řemeslo ovládají,“ komentovala úspěch Ing. Dagmar Fialová, marketingová ředitelka Národního vinařského centra, které účast našich vín na soutěžích zajišťuje a dodala: „vzhledem k tomu, že v soutěži převládají vína ze střední Evropy, není velkým překvapením, že mezi nejúspěšnější zde opět patřily naše tradiční odrůdy jako Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský, ale neztratil se ani Müller Thurgau nebo Frankovka, které jsou pro naše klima a půdu doslova jako dělané.“

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je P1069402-1024x683-6.jpeg.

Vedle medailí získala moravská a česká vína v Rakousku ještě 47 „Ocenění dobré kvality“ („Seal of Approval“) a s celkovým ziskem 349 ocenění slaví nejvydatnější medailovou sklizeň sezóny. Na jubilejním 20. ročníku soutěže AWC Vienna naši vinaři obstáli v konkurenci více než 11 tisíc vín z vinařství napříč planetou z více než čtyř desítek zemí. Hodnocení soutěže se pravidelně koná ve Vinařské škole v Klosterneuburgu, vyhlášení pak na Vídeňské radnici v impozantním 71 metrů dlouhém, 20 metrů širokém a 18,5 metrů vysokém Výstavním sále (Festsaal).

Vídeňská radniční “Gala noc” vína

Vídeňská radnice se tak letos 26. října stala opět doslova centrem vinařského světa.

Soutěž awc vienna si již léta udržuje pozici největšího oficiálně uznávaného hodnocení vín na světě. Letos se v rámci hodnocení prostřednictvím nanejvýš profesionálních slepých degustací zúčastnilo 11 376 vín ze 1514 vinažství a 42 zemí napříč planetou. Večer 26. října se ve výstavním paláci vídeňské radnice konala „Gala Night of Wine 2023“, slavnostní zakončení soutěže, za účasti několika tisíc rakouských a mezinárodních hostů. Středem pozornosti však byli především úspěšní producenti z celého světa.

Účast našich vinařů na soutěžích probíhá za finanční podpory Vinařského fondu a organizačního zajištění Národního vinařského centra.