Za bílým vínem, kulturou i okurkami. Znojmo nabízí v létě mnoho lákadel

Sklenička rýňáku, Sauvignonu, veltínu, bílá vína prvního VOC v zemi přinášejí mnoho požitků a Znojemské kulturní léto k nim přidává i desítky koncertů nejrůznějších žánrů, festivaly a novou scénu u rotundy

Tento způsob kulturního léta ve Znojmě se bude líbit. Čekají vás desítky zážitkových večerů u rotundy, multižánrový minifestival Playáda, přesunuté Pivní slavnosti, Divadelní Louka, Slavnosti okurek, Znojmo žije divadlem nebo program na Káře.

Znojemské léto je plné chutí

„Koncept Znojemského kultruního léta bude opravdu jedinečný. Nejen, že se nám podařilo připravit opravdu našláplý program, ale dokázali jsme přesunout některé z neproběhlých akcí. Nově se také budeme moct řídit pravidlem jednotlivých dní. Těšit se tak můžete na Hradební pondělí, divadelní úterý, koncertní středu, páteční chill out párty a další. Koncepčně jsme pojali i vizualitu, která svým barevným kontrastem propojí jednotlivé akce a představí vždy místo konání,“ láká František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.

Program u rotundy i Multižánrový minifestival Playáda

Nejvyhledávanějím místem se v centru Znojma stává prostranství u rotundy sv. Kateřiny a vlastně i celý areál pivovaru, který v minulých letech prošel rozsáhlou revitalizací. Právě proto tam bude umístěna nová scéna, na které se odehraje hned několik koncertů. Vystoupí Thom Artway, Bookie Baker, Cimbálová muzika Antonína Stehlíka s hosty, Tereza Wrau, Spokotrio, Diva Baara, Voices a další. Kromě toho se můžete těšit na páteční chill out párty, kde nebudou chybět letní drinky a plážová lehátka. Prostě letní pohoda, jak se patří.

Už třetí ročník minifestivalu hudby nejrůznějších žánrů a opět dvakrát během léta. Ve středu 14. 7. a 11. 8. se v hradební příkopu u Střelniční věže představí kapely, které svým hudebním projevem vtáhnou posluchače do žánrů jako je třeba indie nebo alternativní rock. Letos budeme hostit znojemské uskupení The Forman, The Queues nebo interprety jako Johan V., Dukla a Teepee. Právě tato česká kapela dobývá nejen tuzemskou scénu, ale v loňském roce se ji pod bristkou produkcí podařilo vydat druhé album Where the Ocean Breaks. Ani tentokrát nebude chybět burgerová nabídka a výčepní stánek. Pohodové hudební večery začnou vždy v 19 hodin.

Pivní slavnosti i Slavnosti okurek

V sobotu 7. srpna si diváci mohou vychutnat hudební vystoupení hned na třech scénách, a to na prostranství u rotundy, před Enotékou a na pivovarské Zahrádce, kde vystoupí interpeti jako Kapitán Demo, Gaiah Mesiah, Marcell, Totální nasazení, Vojtanno a další . To nejdůležitější ale nabídne právě Znojemský městský pivovar. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční výběry piva a na další gastronomickou nabídku.

Slavnosti okurek prošly několika změnami. Tou nejzásadnější je přesun z Masarykova náměstí na ulici Hradní, kde pomocí dekorací a stánků s nejrůznější nabídkou vytvoříme farmářské trhy se znojemskou okurkou v čele. Nebude chybět soutěž o nejlepší sterilovanou okurku a rychlokvašku, a kuchařská show, tentokrát v podaní michelinského šéfkuchaře Romana Pauluse. V části hudebního programu se kromě cimbálové muziky Pajtáš představí herec a zpěvák Dušan Vitázek se svoji kapelou. Těm nejmenším se bude určitě líbit možnost zavařování okurek za splněná stanoviště pod vedením vodáckého oddílu Neptun nebo návštěva řemeslných dílen. Slavnosti proběhnou v pátek 6. srpna od 9.30 hodin.

Znojmo žije slavnostmi i divadlem

Organizátoři si lámali hlavu, jak co nejdříve a pro co nejvíce diváků nabídnout inscenace z programu Městského divadla Znojmo. Ideálním místem se stalo nádvoří Louckého kláštera, kde v létě vyrostla open air scéna, která je schopná přijmout až 400 diváků. Na programu jsou činoherní inscenace jako Šest v tom, Hodina duchů, Svatba bez obřadu a koncertní vystoupení dívčí kapely Patricie Fuxové s názvem Vesna.

Jedinečný divadelní festival se po mimořádném přemístění vrací zpět do své domovské scény cirkusového šapita. Od 17. do 22. srpna ožije nejen Horní náměstí, ale díky pouličním představním i třeba ulice Obroková, Hradní a Slepičí trh. Hostit budeme Kočovný kabaret Bolka Polívky, Divadlo na zábradlí, Divadlo na Jezerce, Divadlo Spektákl, uskupení The Looser(s), Squadra Sua, Divadlo Demago a v jediném koncertu festivalu také mistra světa v lopingu, zpěváka En.Dru s Jenem Hovorkou. Kompletní program naleznete na webu Znojemské Besedy. Úterý bude navíc patřit divadelním inscenacím, které se odehrají v hradebním příkopě u Střelniční věže. Ke zhlédnutí bude Dámský Gambit a Revizor v podání Divadelního spolku Rotunda, a autorská komedie Tahat kačera v podání Divadla 2-15. Na dolním nádvoří znojemského hradu se pak 24. srpna odehraje představení Divadelní a kaskadérské společnosti Štvanci. Diváci se mohou těšit na atraktivní jezdecké výkony, kaskadárské kousky i vtipné šarvátky z dob, kdy znojemský hrad byl baštou loupeživých rytířů.

Ponocný a prohlídky města Znojma

O atmosféru nočního historického centra se bude starat ponocný. Ohlašovat večerku bude pravidelně v pondělí, ve středu a v pátek ve 21 hodin. Jeho trasa povede od radniční věže přes Masarykovo náměstí, přes ulici Mikuláškou k ulici Přemyslovců na Václavské náměstí a nakonec také na ulici Obrokovou. Pokud byste rádi viděli noční Znojmo z ptačí perspektivy, nenechte si ujít také večerní prohlídky radniční věže s ponocným. V nabídce nejdete opět i prohlídku Večerní město v pověstech a pro ty, kteří by se rádi ponořili do historie ikonických postav Znojma, může využít novou tematickou prohlídku Osobnosti Znojma.