Za husami, vínem i léčivou vodou. Burgenland láká na výlety i chutě

Nevíte, kde si užít doznívajícího babího léta? Co takhle zkusit rakouský Rust. Půvabné středověké městečko, které druhý říjnový víkend ožije festivalem Gans Burgenland. Podzim tu slaví ve znamení vína a husích specialit.

Husy a víno, rakouské podzimní dobroty, tyhle chutě jsou nám blízké, ale zatímco my si musíme počkat na tematická husí menu do Martina, Rakousko je vstřícné všem nedočkavcům.

Víno i husí pečínku v rámci kulinářského festivalu Gans Burgenland tu nabízejí již od září. Festival probíhá již posedmé a vedle ochutnávek regionálních vín a dalších místních produktů nabízí mnoho kulturních akcí i workshopů. A teď je na řadě právě historický Rust v samém srdci regionu.

Památky, čápi i termály

Toto půvabné město má ovšem víc es v rukávu. Všudypřítomná čapí hnízda mu vynesla přezdívku „čapí metropole“, milovníkům historie zase poskytuje dostatek památek k objevování, zvlášť připočteme-li i okolí. Ostatně už jen název oblasti mluví jasně, v zemi hradů je pamětihodností opravdu na výběr. Usazený je v kouzelné krajině, malebně zvlněné a protkané bohatou sítí cyklostezek, navíc s vodní dominantou Neziderského jezera, na jehož západním břehu leží.  Na koupání už to sice nebude, přesto o koupel nemusíte být ochuzeni. Termálních lázní s lečivou vodou je v kraji bohatě a zpravidla i s atraktivní kulinářskou nabídkou.

Za chutí nejlepších Frankovek

O tom, jak se tady daří vínu, svědčí pak i letmý pohled do krajiny. Spolu s Eisenstadtem je Rust hlavním vinařským centrem oblasti a stejně jako Illmitz na protějším břehu jezera je i on vyhlášený svými sladkými výběry prodávanými pod obchodním názvem Ruster Ausbruch.

Nejpěstovanější odrůdou je zde ale samozřejmě Frankovka. Díky ní je Burgenland vyhlášený jako ráj červených vín, společně s dalšími modrými odrůdami Zweigeltrebe, Svatovavřinecké a Rulandské modré. Z bílých odrůd se zde daří opět hlavně pinotům Rulandskému bílému, šedému, ale i veltlínu či neuburkům.

Ostatně výroba kvalitního vína a jeho úspěšný prodej v Evropě přinesl městům Eisenstadt a Rust v historii takové zisky, že se mohla v 17. století vykoupit z poddanské závislosti a stát se svobodnými městy. V případě Rustu za to putovala do pokladny uherského království suma 60.000 zlatých dukátů a do královských sklepů 500 věder toho nejlepšího vína.

Toto příjemné poklidné městečko stojí určitě za návštěvu, centrum je sice malé, ale zato se zde nachází řada vinařství a Buschenschanků. A v čase husích hodů je to hned několikanásobný zážitek. Zajeďte vyzkoušet. A pokud nestihnete teď, bude i další šance.

Kam ještě v Burgenlandu na husu?

Kulinářský festival Gans Burgenland se koná celkem v osmi rakouských městech až do 11. listopadu. Stejně jako v Rustu můžete o tomto víkendu navštívit i festival v Oggau, 19.-21. října je na řadě Podersdorf a Bad Sauerbrunn, a od 9 do 11. listopadu pak Markt St. Martin, v neděli 11.11. akce vrcholí v Raabu.  Celkem tu na vás čeká 7 500 hus!

foto: © Burgenland Tourismus