Zázrak jménem KULAJDA

Tradiční jihočeská polévka patří ke chloubám české kuchyně. Našim kuchařům pomáhá dobývat svět, je voňavá, chutná, krásná na pohled… Kdo má rád houby a kopr, ví, že tahle jedinečná kombinace zakládá na lásku. V sezóně nás žene do lesů, ale zahřeje i v zimě. Jde totiž dělat z hub sušených, mrazených i zavařených.

Domovem je na Šumavě, tady se podle části historických pramenů zrodila a odtud má kulajda i jméno. Údajně je získala díky bílé mouce, kterou je zahuštěna, v době svého vzniku „zakudlána“. Ovšem jiné zdroje praví, že vše začíná u jisté Adelajde Kuhové, která vařila tak skvělou Kuh Adeleide Suppe, že zvěsti o její „kuhlajdě“ a s nimi i recept se začaly rychle šířit do široka, daleka. Ale ať už je původ jména téhle vyvoněné polévky jakýkoli, jedno je jasné – je bílá, krémová, hebká, voní lesem a koprem. To je asi to hlavní, protože jinak si – podobně jako třeba bramboračku – vaří každá hospodyně kulajdu tak trochu po svém. S cibulí i bez, sladkokyselou či víc kyselou a slanou, jen s vodou a nebo s vývarem, z kopru jen čerstvého, ale i naloženého, z hub sušených i nakládaných… Což je jen další důvod dát si kulajdu znovu a znovu. Protože, když ji milujete…

RECEPT

JIHOČESKÁ KULAJDA SE ZASTŘENÝM VEJCEM

Suroviny (4-5 porcí):

Tři hrsti čerstvých hub (hřiby, lišky), nebo dvě hrsti sušených, 3 větší brambory, litr vývaru, 100 g másla a 250 ml smetany ke šlehání / nebo kelímek kysané smetany, 2 lžíce mouky, sůl, špetka kmínu, čerstvě drcený pepř, 1,5 lžíce octa, 4-5 vajec, pár snítek čerstvého kopru.

Postup:

Houby očistíme a nakrájíme na kousky. Brambory nakrájíme na kostky. Dál je postup dvojí, můžeme připravit světlou jíšku z másla a mouky, ještě horkou ji zalít za stálého míchání vývarem, osolit, okmínovat a přidat houby a brambory. Nebo dáme houby s bramborami a kmínem vařit rovnou do vývaru. Vaříme zvolna zhruba 30 minut, pak přidáme nakrájený kopr, smetanu, nejlépe kysanou. Pokud jsme nepoužili jíšku, můžeme přidat trochu mouky do smetany, dobře promíchat a vlít do polévky přes cedník. Pak ale přidáváme smetanu o něco dřív, aby se mouka dobře provařila a brambory zůstaly pevné. Okyselíme, opepříme, a nakonec vložíme do talířů ztracená (zastřená) vejce. Ta vaříme zvlášť a po jednom v nesolené vodě s trochou octa. Jakmile se objeví u dna první bublinky, teplotu stáhneme na nejnižší stupeň. Lžící vytvoříme vír a do něho spustíme vejce předem rozklepnuté do misky. Když se obalí bílkem, dáme na střední var, vaříme zhruba 3 minuty a vyndáme lžící. Žloutek musí zůstat tekutý, což je nejvíc. Ale jde to i snadněji, do polévky přidáme jednoduše vejce vařená natvrdo.