JAK SE VYVÍJÍ VÍNO POD SKLEM

Vinolok Roadshow v Rakousku. Vína uzavřená skleněnou zátkou Vinolok, přednášky, degustace a degustační večeře za účasti vinařů a odborníků z vinařského světa. Nový koncept eventů představila firma Vinolok na jaře v rakouských vinařských oblastech Kamptal, Kremstal, Burgenland a Štýrsko.

Akce, kterou uspořádal Vinolok ve spolupráci s Müller Glass & Co., distributorem skleněných zátek v Rakousku, probíhaly v místních vinařských školách v Klosterneuburgu, Kremži, Esenstadtu a Leibnitz. Jak prezentace zátek, jejich technických a enologických vlastností, tak nová designových řešení, se mezi studenty a hosty setkaly s velkou pozornost. Obrovskou zvědavost pak budily vertikální degustace vín rakouských vinařství Loimer, Heinrich, Umathum, IBY, Tement, Sattlerhof, Hannes Sabathi, německého vinařství Schoss Vollrads, maďarského Szent Tamás a australského Henschke.

Zejména vertikální degustace vín Schloss Vollrads Riesling Alte reben, včetně ročníku 2005, mohla ukázat, jak se vína pod Vinolokem vyvíjejí. I ročník 2005 vykazoval nebývalou svěžest a další potenciál zrání. Dalšími příklady toho, jak vína pod Vinolokem vyzrávají, byly rozdílné ročníky ryzlinků a veltlínů od Loimera z Kamptalu, burgenlandské frankovky od Heinricha a IBY, štýrské sauvignony od Tementa, Sattlera a Hannese Sabathiho, ale i Barossa Tapa Pass Shiraz australského vinařství Henschke.

Široká škála vín vinařství Umathum a sladká vína z Tokaje vinařství Szent Tamás umožnila další zajímavé srovnání, jak Vinolok funguje na rozdílných stylech vína. V rámci degustačních večeří se pak přítomní vinaři podělili o své zkušenosti. „S nejvyšším nasazením a úsilím se snažíme vyprodukovat velká vína, nic neponecháváme náhodě. S Vinolokem mám jistotu, že se mi to povede a vínu zajistím dlouhý život,“ řekl Armin Tement. T

aké Andreas Sattler je jednoznačně pro: „Vždy jsme se zajímali o alternativní uzávěry, protože korek představuje neodhadnutelný risk. O skleněných zátkách jsme se dočetli v odborném časopise a ihned jsme je začali zkoušet. První testy s ročníkem 2003 byly více než přesvědčivé. VInolok je nejlepší alternativou korku, protože je to technicky dokonalé řešení. Zároveň sedí vzhledově našim produktům nejvyšší kvality a je velmi dobře přijímán našimi zákazníky.“

Foto: Vinolok, archiv redakce, -red-