Asociace nezávislých vinařů České republiky upevňuje své pozice. V čele celoevropského hnutí má nyní svého zástupce. Nově zvolený prezident CEVI Samuel Masse (Francie) si vybral do svého týmu jako jednoho z viceprezidentů Josefa Valihracha mladšího. Pokračovatele tradice rodinného vinařství z Krumvíře na Břeclavsku.

Celoevropské hnutí nezávislých vinařů sdružujících na dvě stě tisíc členů z celé Evropy (CEVI) na konci března změnilo vedení a zároveň prošlo i generační obměnou. Novým předsedou organizace je Samuel Masse z Francie. Po čtyřech letech ve funkci nahradil prezidentku FIVI (Italská federace nezávislých vinařů) a majitelku vinařství Le Fraghe Matilde Poggi. Ta se rozhodla již podruhé nekandidovat. Jedním z vrcholných členů organizace se stal nově Josef Valihrach mladší, který je zároveň místopředseda Asociace nezávislých vinařů ČR.
„Nezávislí vinaři představují model vinařství, který sílí v celé Evropě. A jsem hrdá, že jsem k tomuto rozvoji v posledních čtyřech letech přispěla. CEVI je u Samuela v dobrých rukou. Plně věřím v jeho schopnost dále posilovat pozici organizace u evropských institucí,“ uvedla po zvolení nového vedení jeho exprezidentka Matilde Poggi.
Zvolení Samuela Masse přichází spolu s jasnou ambicí. Hodlá rozšířit pole působnosti organizace jak z hlediska členství, tak politického postavení. Šestatřicetiletý vinař z Héraultu (Francie) není v Bruselu žádným nováčkem. Dlouhodobě se věnuje problematice rodinného zemědělství a mladých farmářů, zejména prostřednictvím CEJA (Evropská rada mladých farmářů). Dobře rozumí tomu, jak fungují instituce EU a jak důležitý je konstruktivní dialog s Evropskou komisí a poslanci Evropského parlamentu. Zároveň chce Massiho vedení nadále stavět práci v CEVI na základech, které položili jeho předchůdci.
Silnější hlas v diskusích v rámci Evropy
Asociace nezávislých vinařů ČR s partnerskou evropskou organizací spolupracuje od roku 2019. Řeší totiž stejná témata. Zejména důraz na snížení administrativní zátěže pro malé a střední vinaře či zvyšování jejich konkurenceschopnosti na společném evropském trhu i mimo něj.
Valná hromada CEVI, která se v posledním březnovém týdnu konala na pozvání nezávislých vinařů Itálie (Federazione Italiana Vignaioli Indipendenti – FIVI) v italském regionu Lazio, řešila vedle voleb nového vedení i nové pracovní úkoly.
„Hlavním směrem nového předsednictva je reprezentace vinařů, kteří se díky povaze svých rodinných podniků nemohou osobně účastnit všech jednání, která určují pravidla hry v oboru. Zároveň se snaží také zapojit nastupující mladou generaci, která přichází do velmi odlišných politických i klimatických podmínek než generace jejich rodičů,“ uvedl Josef Valihrach.
Nezávislí vinaři z celé Evropy řešili také aktuální záležitosti. Například spolupráci s Evropskou komisí na připravovaném legislativním vinařském balíčku. CEVI připomínkovala některé jeho návrhy směřující o několik desetiletí zpět. A to zejména v otázkách zapojení moderních technologií do péče o vinice, v oblasti pravidel pro nastávající obnovu vinic či ve snaze minimalizovat povinnosti souvisejícími se značením nutričních hodnot na každé lahvi vína.
„Jde o to, že nás bude v Evropě více slyšet. Beru to jako potvrzení, že Evropa naše vinaře bere jako plnohodnotné partnery a výrobce kvalitních vín. Nás Nezávislé vinaře ČR čeká mnoho práce. Vedle běžné agendy se v roce 2027 uskuteční vůbec první zasedání Valné hromady CEVI v České republice. Chceme se samozřejmě ukázat jako dobří hostitelé,“ pokračuje Valihrach mladší, který je pokračovatelem úspěšné vinařské tradice v rodinném Vinařství Josef Valihrach.